Jump to content

Избор на кафе машина


Recommended Posts

До тук май вървя към Rancilio Silvia + Rancilio Rocky с дозер. @redalex ти с такава ли си? Дай фийдбек макло :)

 

 

http://www.enco-vending.com/rancilio-profecionalni-kafe-mashini/kafe-mashina-rancilio-silvia

http://www.enco-vending.com/rancilio-profecionalni-kafe-mashini/poluavtomatichna-kafemelachka-rancilio-rocky

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Силвията е тази. Взех я от Коферо. Май беше 950 лева.

Мелачката е Eureka Mignon - от Фурначе ...май беше 600.

 

Дизайна на мелачката ми хареса повече от Ранчилиото и като четох ревютата ми се стори, че е по-добра...но не помня вече с какво точно.

В общи линии съм доста доволен и от двете. Силвията е една идея по-скъпа отколкото трябва, но за по-малко пари бих взел Гаджа класик (с метална ръкохватка ако се намери)....

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Момент! И то много важен момент: Гаджа Класик само от старите модели с бутоните за включване "нагоре-надолу"

https://www.wholelattelove.com/gaggia-classic-ss-brushed-stainless-steel-semi-automatic-espresso-machine

 

а не от новите с push бутони:

https://www.myalpistore.com/media/image/9e/e8/c1/99801_2.jpg

 

Имаме ги и двете, старата е по-добра.

 

Освен това по въпроса за Еурека Миньон - от два дни най-накрая се наканих да дам толкова пари за мелачка. Родих се, най-накрая възпроизводими резултати.

 

Имай предвид, че Gaggia клони към запушване и тогава ти се разказва играта, защото няма логично обяснение, къде е запушена. Просто разглобяваш / чистиш / сглобяваш докато тръгне. Вчера пак така 5 пъти, просто не бях върху себе си.

Редактирано от Чудомир
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За това казах "ако се намери с метална ръкохватка" ... въпреки, че сега виждам, че самата ръкохватка и на двете е пластмасова, а само "главата" е метална на старите.

 

На мелачката ти препоръчвам да си мелиш кафето в пластмасова/картонена чашка (от тия меките) и след това да си го сипваш в цедката, че иначе доста се цапа наоколо.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Стигнах вече до тоя извод ;-) Колко секунди мелиш за двойно еспресо? При мен за 11 сек почва да прелива сериозно от цедката. Дори на 9 сек пак не остава всичко вътре.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сега пия 2 вида- доминикана и никарагуа, като съм забелязал, че се мелят идеално на почти една и съща настройка на мелачката. Горе долу е 10-11 секунди ...15-16 грама кафе.

 

Като свършиш меленето бутни мелачката назад (на задните крачета все едно) и я пускай рязко, така че да се тръсне на предните крачета - така най-лесно изпада кафето вътре ...и е желаетелно да държиш чашката де :)

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Трябва си везна, не може по секунди да се ориентирате за количеството, последното поколение Гаджа Класик 2019 също става, но най-добри си остават тези произведени до 2009 година, там соленоида е от профи машина и трудно се запушва.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1 hour ago, Чудомир said:

Момент! И то много важен момент: Гаджа Класик само от старите модели с бутоните за включване "нагоре-надолу"

https://www.wholelattelove.com/gaggia-classic-ss-brushed-stainless-steel-semi-automatic-espresso-machine

 

а не от новите с push бутони:

https://www.myalpistore.com/media/image/9e/e8/c1/99801_2.jpg

 

Имаме ги и двете, старата е по-добра.

 

Освен това по въпроса за Еурека Миньон - от два дни най-накрая се наканих да дам толкова пари за мелачка. Родих се, най-накрая възпроизводими резултати.

 

Имай предвид, че Gaggia клони към запушване и тогава ти се разказва играта, защото няма логично обяснение, къде е запушена. Просто разглобяваш / чистиш / сглобяваш докато тръгне. Вчера пак така 5 пъти, просто не бях върху себе си.

И са какво точно е по-хубава?

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

15 minutes ago, redalex said:

Везната е ясна... но веднъж като настроиш мелачката за един тип кафе, после не ползваш везната :)

 

За мелачка  on demand с бункер да, за единични дози не :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това с копчетата не е баш вярно, новите 2019 са пак с копчета нагоре надолу. Все пак тия до 2009 са най-добрите, които може да си купиш. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@toro: Новия вариант не съм я разглобявал още, защото беше подарък в семейството и не е лично моя. Но след като я подарих и кафето от нея излизаше "друго", се разтърсих в нета и пишеше, че след като Филипс са купили Гаджа, Класика са я развалили, защото са ползвали други части вътре и частично са я направили по-пластмасова от преди.

 

Което напълно се потвърждава от немските амазонските рецензии и инфото от немските кафе форуми, които съм чел по темата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз си взех е това the Dual Boiler by Breville и тяхната мелачка дет е на снимката. Търсех повторяемост, стабилност и достатъчно контрол и тази ми дава всичко това. От към индустриален дизайн и функционалност е перфектната машина за мен. 

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някой мерил ли е с електронен термометър какво точно излиза от празна цедка?

 

Едит: темепературата на водата имам предвид :hilezh:

Редактирано от robobug
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

21 hours ago, Spunky said:

това

Добре изглежда ама тоя темпер закачен на машината функционален ли е?! Т.е. удобен ли е за ползване?

21 hours ago, robobug said:

темепературата

 

Не съм ама ще пробвам някой път.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз гледах Бревил, но китаец измислен в Австралия не ми вдъъхна доверие. Чакаме фийдбек от първа ръка, че тия ревюта по нета са 99% афилиейти на нещо...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

3 hours ago, redalex said:

Добре изглежда ама тоя темпер закачен на машината функционален ли е?! Т.е. удобен ли е за ползване?

 

Мож да го ползваш закачен, а мож и да го махнеш, щото е на магнит отгоре. Малко е лек, понеже е пластмасов, но е съвсем използваем. Сравнен с тия дето идват с италианските, е чуден.

 

SAG991010-RC-p.JPG 

 

Редактирано от Spunky
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

2 hours ago, N1995 said:

И аз гледах Бревил, но китаец измислен в Австралия не ми вдъъхна доверие. Чакаме фийдбек от първа ръка, че тия ревюта по нета са 99% афилиейти на нещо...

 

Нямам никакъв проблем с това че е китаец измислен в Австралия, когато става въпрос за хайър енд, модерна техника от милярдна компания, с много повече талант от италианските гаражни компании, които преопаковат стари про технологии в десетки марки.

 

Италианската, която искам с подобни екстри, че и повече е $5К и двоен размер. 

 

Както казах, приоритета ми е повторяемост и стабилност. Тази има два PID контролера - един в бойлера за варене над главата и един в самата глава, която е с отделен нагревател. Отделно има и топлообменник, който вдига водата на 80 градуса, преди да отиде в малкия бойлер. Има доста настройки за преинфюжън и с някой трикове можеш да правиш къвто ти е кеф прешър профайлинг. 

 

Повечето коментиращи из интеруеба коментират, че била китайска и няма да издържи, колкото италианските и не можеш сам да си я оправяш. Да де, ама нито искам да я пипам, нито искам да ми държи цял живот. Бревил сменят направо цялата машина ако и стане нещо в първите две три години, даже извън гаранция. Аз съм ок с това. 

 

И накрая, еспресото е на култово ниво в АУ и НЗ, та това, че е мислена там е най-големия бонус.

Редактирано от Spunky
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...