Jump to content

Моята А3 - няма диагноза, а цяла патология


bsdnikolov

Recommended Posts

fifipaldi - не е нормално ;) Попадал си и ти на кофти термостати явно. До сега никога не съм имал виден проблем с термостат на кола (противно на bsdnikolov), без да съм ги изследвал с диагностика и микроскоп...

 

@bsdnikolov - Малко си закъснял даже с антифриза при описаната ситуация! Аз си го измерих преди някоя седмица за да се уверя, че всичко е наред, че имаше доливане неотдавна. До -29 градуса е в момента и съм спокоен за зимата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 293
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

И при мен антифриза е до -30. Това беше едно от първите неща. които погледнах след като купих колата. Относно термостата. Така и така тази кола се кара много рядко извънградско, а в града се държи повече от прилично не мисля да ремонтирам нещо което според мен не е счупено :). Дори и да я карах извънградско обаче от скромните ми познания и опит с бензинови двигатели пак казвам, че ми се струва нормално това поведение. Може и да проуча по обстойно въпроса ако остане време.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Относно термостата. Така и така тази кола се кара много рядко извънградско, а в града се държи повече от прилично не мисля да ремонтирам нещо което според мен не е счупено :)

Предната ми кола беше Renault Espase (2,1TDI). При нея също само на извънградско стрелката падаше, иначе загряваше доста бързо при градско каране (значително по-бързо от Аудито ). Оказа се, че термостата е ленив и след като отвори, бавно затваря. Смених го и след това колата заспа. На извънградско стрелката не мърдаше, а при градско си загряваше по същия начин, както със стария. 

 

 

@bsdnikolov - Малко си закъснял даже с антифриза при описаната ситуация! 

Знам, че закъснявам. Но не искам да разбридам колата по 5 пъти. След около 2 седмици, трябва да дойде новия дросел. Тогава така и така, ще свалям долната кора, бронята, маската, охладителя, интеркулера, тръбите от и до интеркулура и колектора, та ще ми е удобно за работа и по термостата.

Всеки ден следя прогнозата за времето и съм готов да вкарам колата да нощува в гаража, ако паднат много температурите. То тя не е само на вода. Антифриза беше силен, преди та прегрее колата и доляхме около 3 литра. Така че, би трябвало да държи на умерен студ. Но за всеки случай съм готов във всеки момент да я прибера на топло в гаража.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някой с бензинка да се изкаже по темата с извънградското загряване и термостата?

Цена на термостат?

 

PS. Сори, че ти размихме темата леко, но пак е полезно инфо.

Редактирано от fifipaldi
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вече изказах както за бензин така и за дизел (минал съм и през двете) - НЕ Е нормално температурата да пада докато не изгасиш двигателя!!!

Без значение атмосферен бензин ли е, турбо бензин ли е или турбо дизел! И без значение дали караш при -30 градуса, по наклон надолу или нагоре, с 20 или с 200 км/ч...! Температурата след старта на двигателя има само една посока и цел --> 90 градуса! 



Цена вече е назована на предната страница - 18 лв .... (не става ясно за кой двигател, но поне като отправна точка)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е ок да пада стрелката след като е стигнала 90 градуса. При мен съм забелязвал падане само преди да отвори термостата- карам, стрелката е над 50 градуса, спирам, колата работи на място и парното духа. Тогава стрелката е тръгвала към 50 градуса и е обяснимо. Но след като е стигнала 90, трябва да си стои там, независима как и къде се кара. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Без значение атмосферен бензин ли е, турбо бензин ли е или турбо дизел! И без значение дали караш при -30 градуса, по наклон надолу или нагоре, с 20 или с 200 км/ч...!

Колега , няма нужда да се изказваш толкова крайно за нещо , в което явно не си напълно убеден или просто нямаш достоверна информация. Нормално е да има спад в температурата на антифриза при продължително каране по баир надолу , на скорост. Няма какво да накара една кола да загрее по баир надолу , при положение , че е -10 градуса , парното е пуснато и не се подава никакво гориво в двигателя. Също така ми се е случвало да карам при -28 градуса по магистрала , парното пуснато докрай и при поддържане на 120 км/ч , стрелката също започна леко да се отклонява от средата. Не е случайно това , че за по-студените страни се предлагат дизелови двигатели с допълнително подгряване на антифриза и т.н.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ок, извинявам се за крайността и се съгласявам, че в частния случай, който описваш - върл студ и продължително спускане по баир надолу без газ би могло да се получи отклонение (звучи логично), но никога не съм наблюдавал подобно нещо при която и да е кола, която съм карал, може би просто не съм поапдал в този частен случай и не мисля, че повечето от нас попадат. 

Иначе вярвам, че имам достатъчно опит с каране на автомобил в студените страни без никакви помощни системи и връщане на стрелката никога не е имало (и на бензин и на дизел). С удоволствие ще провокирам ситуацията при следващ удобен момент като пусна парното на максимум и дори пусна по инерция където това е възможно, но съм доста уверен в резултата...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А сега де? Нещо подобно имах предвид и аз. Не говоря чак за такива крайни условия, баир и -30 градуса, а и при мен си се отклонява до към 70 както казах, а не "съвсем леко".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Moonland, би ли ми изкарал оригиналния VAG номер на термостата, че аз не успявам да го намеря в ETKA-та.

Колата е: А3, 8PACLX, 2.0TDI - BKD, DSG - HQL, август 2006г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

моята е 8L помпа-дюза 1.9. не мисля, че цената на термостата за 2.0тди ще е драстично по-висока. а относно изстиването при включено парно - досега дизел съм карал само 1.9 помпа-дюза - 3 различни коли. всичките изтиват като се кара градско с включено над средното ниво парно. ако навън е под нулата на обороти пък си изстиват дори и да е на минимум парното. извън града нямам спомен да съм имал случай да са падали под 90 градуса дори със силно парно.

 

имал съм и 2 бензинови коли. при тях не съм забелязал да изтиват така както дизела. дори на обороти с парно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз също имам опит с 1.9 TDI (PD) и отново мога да потвърдя, че стрелката никога не се е връщала назад, дори в кучи студ.



bsdnikolov: 

03G 121 113

Това трябва да е номера на термостата ти. Има обаче и същия с "А" индекс накрая. Не знам дали е по-нов модел или просто за друг двигател. Като гледам цените из интернет обаче ще да е поне едни 50-60 лева.

Редактирано от Moonland
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря, Moonland.

И на мен ми изкочи този номер чрез Гуугъл, но при сърч в ЕТКА не излизаше. Искам да му видя цената от Порше Определено ще го сменя с оригинален такъв, за да не бера повече ядове с него следващите n години.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И при мен е така дигне ли 90 градуса не съм забелязал да пада никога.Ако е загася и хода да си върша работа може да изстине иначе не.В колата винаги си пускам да духа на 24-26 градуса и не е имало проблем.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това излиза, като номера на термостати: 

 

VAG: 03G 121 113 VAG: 050 121 113 C VAG: 06B 121 113 A

 

Но с талона в Порше предполагам ще ти дадат  03G 121 113. Не е скъп.

 

Трябва да пробвам в някой студ и голямо пускане, дали ще почне да изстива. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз като я като я пусна на скорост по надолнище без да давам газ сега в студа извънградско нарочно съм наблюдавал температурата...Ами охлажда се,което мисля е логично...Напънали я веднага пак се качва до 90....Колата е 1.6I , антифриза е оригиналният  G13 направен 3 литра концентрат към литър вода...мисля че при това съотношение трябва да издържи до -50 някъде

Редактирано от venomcorp
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На  около 86 градуса, термостата трябва да затвори. Тогава ако ще и в скала да скочиш, докато работи мотора не трябва да пада температурата. При пускане по нанадолнище и падаща температура, логиката е една: термостата не е затворил и през радиатора охлаждаш двигателя!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ех....от този форум пак влизам във филм ...добре де ако имам проблем с термостата нямаше ли да ми набива грешка на вагкома???Има ли начин тоша да се провери чрез диагностика или проблема си е чисто механичен и ще иска разглобяшане т.е пак при майстори????

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това не е Тесла... не всичко е електроника :)

Може единствено да се наблюдава кога какво се случва с температурата под формата на живи данни (което общо взето е нсправил и bsdnikolov) и по това да се съди косвено.

П.с. Не знам още колко човека трябва да се включат за да кажат, че НЕ е нормално една кола да изстива без значение от условията! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да споделя и аз нещо :D Имаме една местност - Карандила около Сливен, в която първите 20 км е изкачванем, а следващите 20 са спускане изцяло до града и като пуснеш колата по инерция в продължение на тези 20 тина км (може и да са 15км не съм ги засичал точно) към края вече стрелката на температурата на охладителната течност си е мръднала назад. Според мен е нормално в този конкретен случай, но не и когато колата е на скорост дори и с минимално подаване на газ или за спускане на наклон на свободна за 3-4 км.

Редактирано от qnkov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това не е Тесла... не всичко е електроника :)

Може единствено да се наблюдава кога какво се случва с температурата под формата на живи данни (което общо взето е нсправил и bsdnikolov) и по това да се съди косвено.

П.с. Не знам още колко човека трябва да се включат за да кажат, че НЕ е нормално една кола да изстива без значение от условията! :)

ми освен някой инженер от ауди германия - аз тогава ще повярвам :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да и аз не мисля да ремонтирам нещо което според мен не е счупено. Вкараш ли се един път във филма и удари ли те параноята с тия коли и става страшно :hilezh:. В случая става въпрос за 18 лв. и като ми остане време мога да го погледна този термостат, но въпроса е принципен.

 

qnkov как ще пускаш колата 20 км по инерция бре само разход на бензин отделно нямаш стабилност на пътя. Бутни си 5-та или 6-та в твоя случай пък си я остави да си се спуска без газ ;).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това са къси отсечки спускания с остри завои и ако трябва да спускаш на скорост означава постоянно 2- ра, 3- та... Не е моята кола, а на родителите ми :D По-лесно е със спирачка, тъй като скоростта на превишава 50-60 км.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...