Jump to content

Гърми ли газовата бутилка при пожар


Recommended Posts

Доста хора от незнание само повтарят. че при удар и последващ пожар газовата бутилка ще избухне като бомба. Е време е да оборим малко митове:

Има още доста тестове по нета. Който иска може да потърси.

Вече би трябвало за всички да е ясно за бомбите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 89
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Резултатите от тестовете абсолютно ли изключват възможността от взривяване при инцидент в реални условия ?

Още един тест:

Редактирано от Inkozi
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В един съседен блок до мен гръмна една битова газова бутилка на четвъртия етаж. Гледката хич не беше от приятните. Ако не вярваш, че гърми, ще ти подаря една с няколко литра газ вътре даже имам в мазето да си я занесеш у вас и да си я запалиш за тест. Да не забравиш да снимаш с камера че после едва ли ще можеш да пишеш повече тук.

Откровено казано темата ми прилича на "тече ли водата или духа ли вятъра".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При нагряване всичко може да гръмне,все пак се повишава налягането в съда,било то бойлер/с изкъртени стени/ или тенджера под налягане,като бях малък на съседката и грамна тенджарата,кухнята и беще доста потрошена.

Редактирано от integrale45
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Едва ли ще ти пука дали гърми газовата бутилка след като вече си станал на пепел. По опасно е да не е закрепена добре и при един челен удар да излети през предното стъкло заедно с главата ти. Също толкова опасно е да държиш колата в гараж с канал и системата да изпуска газ.

Редактирано от martinich
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Резултатите от тестовете абсолютно ли изключват възможността от взривяване при инцидент в реални условия ?

Още един тест:

Много хубав пример си дал. Предполагам разбираш английски.

3 мин след като почне пожара гърми бензиновия резеорвар.

12 мин след почването на пожара от бутилката клапана почва да изпуска налягане.

При малоумния монтаж 14 минути след стартирането на пожара гърми бутилката.

Айде сам прецени дори при насрано монтирана газова дали е по безопасно с газовата бутилка или с бензиновия резеорвар. Неслучайно в тестовете дето постнах няма бензинови резеорвари. Сам можеш да се сетиш защо.

В един съседен блок до мен гръмна една битова газова бутилка на четвъртия етаж. Гледката хич не беше от приятните. Ако не вярваш, че гърми, ще ти подаря една с няколко литра газ вътре даже имам в мазето да си я занесеш у вас и да си я запалиш за тест. Да не забравиш да снимаш с камера че после едва ли ще можеш да пишеш повече тук.

Откровено казано темата ми прилича на "тече ли водата или духа ли вятъра".

Верно ли сравни битова газова бутилка с газова на кола ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В един съседен блок до мен гръмна една битова газова бутилка на четвъртия етаж.

Обикновено гърми не бутилката, а изтеклият от нея в затворено пространство/в стая/ пропан-бутан. За да гръмне конкретно бутилката си трябва доста продължително излагане открит огън. /проверено-ама няма опитвам втори път :bia: /

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля,че беше по "Дискавъри",симулираха катастрофи с цел да се запали автомобила,пробваха с бензинов и дизелов и не успяха да стигнат до пожар.И като че ли пак в това предаване казаха,че от запалванията на автомобили при катастрофа дизеловите водеха пред бензиновите!?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди време ходих до един приятел в Ст.Загора и до блока имаше една кола, която не можеше да и се разбере каква марка е .

Цялата беше овъглена само метал беше останал всичко друго изгоряло.

Викам на авера - Абе живи ли са хората от тази кола?. Той - Те са живи ама чудо, как не гръмнала газовата бутилка , имала повече от половината газ в нея. :rolleyes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм си палил пръднята - гърми, камо ли в бутилка под нялягане. На хората, возещи семействата си в коли с газова уредба, пожелавам късмет и безаварийно каране!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При определени условия всяко гориво би могло да тлее, да гори или да екслоадира/влючително и барута/.

Както и много вещества които по принцип не са горива при определени условия биха могли да превърнат в такива. Приканвам ако има някой, който може да хвърли светлина по въпроса/на малко по-сериозно ниво-да го направи/ , защото иначе хубавата тема се е запътила в позната посока............... :hilezh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

littleredaudi идеята на евросондата е точно за случая който ти описваш. Като се повиши налягането и евросондата изпуска по малко налягане. Точно това го има на клипчетата. ВЪпроса е, че това става чак на 12 -тата минута, докато бензиновия резеорвар се пали на 3-тата минута. Исках само да покажа, че газовата уредба е не по малко безопасна от бензиновата уредба.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Който няма "този" клапан ще гледа да е излязъл преди 14-тата минута. Ако на 3-тата разбира не му е гръмнал бензиновия резеорвар.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много хубав пример си дал. Предполагам разбираш английски.

3 мин след като почне пожара гърми бензиновия резеорвар.

12 мин след почването на пожара от бутилката клапана почва да изпуска налягане.

При малоумния монтаж 14 минути след стартирането на пожара гърми бутилката.

Шпекси ... ето ти идея за тест ...

Отиди в който и да е газ сервиз в БГ.

Покажи им моя клип .. преведи им го ако трябва...

Обясни им подробно кое е професионален и кое малоумен монтаж на газова инсталация/бутилка.

И ги попитай дали биха дали (и каква) гаранция за невзривяване на монтираната от тях бутилка при тези тестови условия.

Сподели резултата във форума!!!

Редактирано от Inkozi
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не разбирам целта на занаятието ?

Някой ще ти даде ли същата гаранция при покупка на нова кола за гърмеж на бензиновата уредба ? То при нея е по лесно, резеорварите са пластмасови, нали знаеш ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да разбереш, че теорията ти за митовете и легендите за гърмежите на газовите инсталации със сигурност не се споделя от хората работещи в сервизите. Това е целта ма теста.

Не съм против газовите инсталации. Карал съм газифицирана кола. Но да кажеш, че опасността от взрив при пожар е мит и легенда ... поувлече се малко според мен.

Поправи ме ако бъркам .. Hо не си ли ти този, които доста често ни обръща вниманиe, колко некачествено се монтират газовите уредби ?

Редактирано от Inkozi
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз обръщам внимание не само колко некадърно се монтират газовите, но и въобще по сервизите. Да има вариант да стане. Ако е демонтирана бензиновата уредба. Ако пълен некадърник е монтирал газта. Без евросонди и всичко. И ако некой вземе, че метне коктейл молотов по колата а собственика реши да чака 15 мин дали ще гръмне газовата бутилка. Щото ако има 2 л газ, може и да не гръмне при тоя сценарии.

Айде сега ми кажи, че това е възможен сценарии ?

То и затова реално никога не се е случвало.

Имаше един пожарникар във форума и той каза, че газта е доста по сигурна от бензина. Ама него кой ли го слуша. Повечето са като теб, предубедени.

Идеята на темата ми беше, че да караш на газ не значи че возиш бомба или нещо такова. Безопасно е колкото да караш на бензин.

Ако още някой не вярва, си е вече желание за заяждане.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм предубеден. И аз мисля, че по отношение на безопасността газта е толкова опасна колкото и бензина ... /да не се случва/.

А и не се заяждам. Просто казвам, че възможност от взрив има. А това надали е мит или легенда.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Драги ми ШПЕКСИ, поздравления за хубавата тема, изцяло съм съгласен че качествено монтираната газова уредба е много по-безопасна от щатната бензинова, като наъ-безпристрастен пример може да се ползват сводките на пожарната, запалванията според тяхните бюлетини стават основно от бензиновата система на колата ( дори когато се движи на газ, избива бензинов маркуч и мотора се облива с бензин).

Единствено искам да уточня че не само Евро сондите имат тези клапани за свръх налягане, почти всички обикновени сонди произведени през последните 8-10 години имат тази защита която се демонстрира в клиповете, тази предпазна система представлява една пружина която е регулирана чрез натягане, при определено свръх високо налягане за изпуска регулярно количества газ, и така предотвратява взривяване на бутилката. :bia:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мъхъ ама всички си мислят, че карат бомби у багажника.

Радвам се, че поне един път сме на едно мнение с теб :musik:

Инкози чакам да ми отговори.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...
...

Имаше един пожарникар във форума и той каза, че газта е доста по сигурна от бензина. ...

Принципно това за което говориш, не го каза пожарникар а Пешо от марс и по пътя на логиката е доста прав, защото това което каза е следното:Бензина и дизеловото гориво се възпламеняват двупосочно, защото те текат на самотек или в по-лошия случай с нагнетателна помпа и за това огъня, който излиза от горивопровода може да се върне в резервоара и от там да стане най-лошото. А газът е под налягане и когато той гори, това се случва по посока на струята от налягането в газовата бутилка. Или казано, газът си изгаря само от пламъчето което е по посока на мястото от където излиза.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мъхъ ама всички си мислят, че карат бомби у багажника.

Радвам се, че поне един път сме на едно мнение с теб :bia:

Инкози чакам да ми отговори.

ето и едно мнение на пожарникар... т.е. от мен

Видял съм много,гасил съм пак толкова.

Преди време и аз пуснах подобна тема ама незнам къде се пръкна май мод.. е резнаха както и да е...

Изводът от практиката е следният:

ЧОВЕШКИЯ ФАКТОР Е НАЙ-ОПАСЕН

и всеки случай при инцидент е собствен за себеси.

Газова бутилка гърми когато ОБКРЪЖАВАЩАТА температура е ВИСОКА и газта която е в нея не може да изтече и налягането се повишава и става бум и парите се запалват....ии..дара бара ..,

а започне ли да изтича газта налягането пада газта започва да гори (просто казано става запалка) и няма бум. Проблема си остава ГОЛЯМ за собственика а за нас и колегите от пожарната малко по малък.

малко повече ни е "страх" от БЕНЗИНА ,НАФТАТА, и др. течни горива който не са под налягане и са в затворено пространство.

при бензина, получили се горене простоооо бЕгайте на далеч при него няма вариянти там си е БУМ. Проблема за собственика и нас си е ГОЛЯМ

при нас е голям щ'ото течноста малко по трудно се гаси ;) не е гато газта да изгори във въздуха та както и да е.

ВСИЧКО ЩО ГОРИ И ЗАВИСИ ОТ ЧОВЕШКИЯ ФАКТОР Е ОПАСНО

И НЕ СЕ ЕБАВАЙТЕ С ОГЪНЯ.

отговора на автора на темата "ГЪРМИЛИ ГАЗОВА БУТИЛКА ПРИ ПОЖАР"? Е:

ГЪРМИ ,НО НЕ ВИНАГИ...... ;);):flipoff: и е с много малко по- безопасна от останалите и то защото е под налягане (по горе съм обяснил в кои случаи)

а за бензина запалил ли се е веднъж в затворено пространство (резервоар) ГЪРМИ ВИНАГИ

а за умниците (ако има такива, щ'ото сага ще се изпише много) иска да ги питам знаят ли че и насъбралият се прах (да речем в шивашки цех се събира мъх, прах на лампите и шините в които са кабелите, рафтове, шкафове и др.) ГЪРМИ???

това не е за темата затова сори на автора, а на ? ще отговарям на ''лични''

Принципно това за което говориш, не го каза пожарникар а Пешо от марс и по пътя на логиката е доста прав, защото това което каза е следното:Бензина и дизеловото гориво се възпламеняват двупосочно, защото те текат на самотек или в по-лошия случай с нагнетателна помпа и за това огъня, който излиза от горивопровода може да се върне в резервоара и от там да стане най-лошото. А газът е под налягане и когато той гори, това се случва по посока на струята от налягането в газовата бутилка. Или казано, газът си изгаря само от пламъчето което е по посока на мястото от където излиза.

хахааа май заедно сме писали

и точно аз го спорех някъде из темите и ПЕШО ме подкрепяше през цялото време

ама другите неискаха да ни разберат :hilezh::):)

Редактирано от maximoff
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И ще продължавам да те подкрепям,

Истината е че се занимавам технически с пожароизвестяване и пожарогасене (сградно) та затова съм се постарал малко или много откъдето съм докопал информация да я разбера за да я запомня трайно.

А относно въпроса ти всъщност експлозията е пожар със скорост над някаква стойност (не помня точно колко). Експлозии има с талаш, въглищен прах и прочие леснозапалими неща смесени с голямо количество въздух (кислород). Прахообразната форма крие много рискове, за да се позабавлявате гледайте епизода на Mythbusters с прахообразната сметана.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...