Jump to content

Гърми ли газовата бутилка при пожар


Recommended Posts

П.П: Този ми пост е продиктуван от критиката на разни "разбирачи" в една незнайно защо заключена моя тема: http://audibg.com/fo...howtopic=112405

И една молба към RaDi_b4, ако обичаш пести малко "остроумието" си и спри да намесваш Българската армия. ЦЪК

Ако се чувстваш добре като я ползваш за собствено оправдание, ще те разбера, но не го прави по чужд адрес.

Абсолютно правомерно беше затворена темата според мен а дори мисля, че трябваше направо да бъде изтрита. Има елементарни правила за безопасност когато се борави с лесно запалими материали и съдове под налягане. Да бутилката не е кристална и понася много издевателства което не означава, че здравината й трябва да се изпитва с ъглошлайфа пред блока. Не трябва да подвеждаш хората с подобни рискови изпълнения. Ако утре някой реши да последва примера ти, но неговата бутилка е изгнила по-сериозно, има язви или микро пукнатини готов ли си да поемеш отговорност? Помисли реално колко много неща може да се объркат и си признай грешката.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 89
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Много филми с гърмящи коли си гледал ми се струва. Това да не ти е рохко яйце.

Сам си направи сметка при околна температура 2-3 градуса дали изобщо имаш шанс да я нагрееш тази бутилка до температура поне близка до тази, която се нагрява бутилката през лятото, когато колата е на слънце.

Какви грешки за признаване и рискови испълнения те гонят бе човек? Тука вярно всеки чул недочул пише и се бара разбирач.

За пример ще ти дам само битовите бутилки за LPG , които се тестват на доста по ниско налягане от автомобилните. Същите тези бутилки се ползват за резаците в комплект с бутикла с кислород(която от своя страна се зарежда при налягане над 100 атм.) През лятото, когато се работи на открито слънцето нагрява бутилките до такава степен, че без ръкавици не можеш да ги пипнеш. За какви експлозии говорите изобщо тук, или просто си чешете пръстите по клавиатурите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Посипвам си главата със сол и говежда тор и се оривам кат лалугер моменталически :steinigung:

Как можах да си помисля, че грешиш и още повече да го кажа на глас:hilezh: Ти всичко си обмислил и пресметнал :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Един малък теч дори от вентила за пълнене, въпреки затворения кран от теб, може да те зарадва с ефектен пламък и дълги огнени езици, породени от искрата на ъглошлайфа. Това чисто информативно за следващия път, когато мислиш да я стържеш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чисто информативно за да получиш "огнени езици" какъв излив на газ трябва да имаш B):wall:

И ако поне венъж си ползвал диск с щкурка щеше да знаеш, че няма никакви искри от него :flehan:.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1. Какво значи работно налягане ?

2. Газта се втечнява при налягане 1,6 Мпа това е само информативно за теб. Някакви цифри си дал там 6-7-8-9-10-11-12...... закакво става въпрос не зане и на 2 атм газта пак си е газ и си върши работата B) ти взе да го нагнетяваш като за газстанция ;)

3. Резервоарите за пропан-бутан и метан (бутилките за АГУ) се констроират и изпитват да издържат на условия сериозно надвишаващи експлоатационните. Като пример за това, може да се посочи, че според изискванията на сега действащото законодателство, бутилките за втечнен газ се конструират за налягане от 3,0MPa, а експлоатационното не надвизшава 2,0MPa. Всяка бутилка се продава от производителя, придружена от сертификат за качество и преди пускането си на пазара преминава редица тестове за якост и максимално налягане, както и ренгенова дефектоскопия на заварките. Съдовете са много по-здрави от резервоарите за бензин - това предполага много по-трудното им повреждане, включително при катастрофа на автомобила. Бутилките за пропан-бутан са херметични, това изключва наличие на въздух в тях и възможност за взрив вътре. Това изключва и изтичане на гориво при преобръщане.

4. ПЪЛНА бутилка НЯМА. Има 80% пълна бутилка и като е нагрееш (-5 до 25...30градуса) няма БУМ, а се запълва останалото пространство. ПЪЛЕН РЕЗЕРВОАР с бензин ИМА ,НО той не е херметически затворен и при него при загряване (-5 до 25...30градуса) бензина може да изтече или изпари ТУК Е РАЗЛИКАТА М/У ДВЕТЕ. Ти май не си бил в час когато са обяснявали, че всичко което се загрява се РАЗШИРЯВА, и ако няма къде като обем да се разшири има БУУУУУУМ защото се получава налягане (от там зависи съда иии.....)

КОЕТО И ВЕщЕСТВО ДА ГО НАГРЕЕШ СЕ РАЗШИРЯВА и бензина ВКЛЮЧИТЕЛНООООООО!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Малеее и карат коли, и имат книжки, имат осми классс B):flehan:;)

Условията за бум при газ и бензина са еднакво равни и при едното и при другото.

т.е. при нагряване, при налягане, и двете са силно запалими течности (при определени условия) и затова са с КОД НА ОПАСНОСТ 33

КАРАМ дизел не ми пука за газта и бензина,защото и нафтата не е по-безопасна, ама бъдете пооооо...... в изказванията си. B)

И въпроса на темата е:

ГЪРМИ ЛИ ГАЗОВАТА БУТИЛКА ПРИ ПОЖАР?

ето и компетентен отговор на пожарникар (от мен)

Вариантите са 2

1.Гърми ако е затворена

2.ГОРИ ако е отворена

т.е. НЕ гърми ако е ОТВОРЕНА - само гори като факла, запалка, горелка и т.н.т

Редактирано от RaDi_b4
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Газовата бутилка не гърми, ако предпазния клапан работи - просто той ще сработи и ще изпусне газ.

Мисля, че газовата бутилка може да гръмне, ако има директно попадение в нея (да речем ако някой се забие с голяма скорост) и евентуално при повреден клапан.

Пожар може да има, ако има какво да го запали. Експлозия не означава пожар.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тъкмо сутринта се опитаха да ми обяснят, че всъщност си "съвсем нормален" индивид. Ще се направя, че съм повярвал в това.

Апропо - пише се корозия, кУрозия най-вероятно произлиза от куриоз. Не ми се мисли за друго.

Останалите - зачиствам излишните глупости в темата, ако някой се увлече, ще си носи последствията.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това е нова дума. Корена е ясен, ако не хванеш на време кУр-озията в един момент озията ще изчезне и ще хванеш само първата част от думата, тоест един голям КУ* ъъъъ- корен. <_<

Сега за правописни грешки ли ще се следим?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 7 months later...

Вчера се случи

в нашия квартал.Журналистите винаги пишат глупости из статиите /опела бил мерцедес,в случая буса е пикап :steinigung: /тук .Някой има ли представа на този модел къде се намира резервоара,защото много се замислям дали причината е била в газовата уредба,бензина или евентуално дизел-лично аз нямам никаква представа с какво гориво се е движил буса,но предполагам на модела бутилката я слагат в задния отсек на автомобила,освен ако не е била под седалките,понеже задната част на "пикапа" е по запазена след взрива от средната част. Редактирано от integrale45
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ба го тва как изплющя, хубаво че не е утрепало някой зяпач или пожарникар :steinigung:

Няма ли снимка на която да се вижда газовата бутилка?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако се съди по разкъсания под, това май е бил бензиновия резервоар, само ако той гръмне може да огъне така нагоре ламарините.А къде изобщо е казано, че колата е имала газово?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

къде изобщо е казано, че колата е имала газово?

Журналята,нали казвам,че винаги пишат разни небивалици,важното е да е по гадна статията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...