Jump to content

Пренавиване на изгорял трансформатор.


Recommended Posts

Здравейте колеги,изпадна ми едно старо зарядно за акум.на което му е изгоряла(стопена лакова изолация)първичната намотка на трафа,вторичната е здрава.Магнитопровода има квадратна форма.

Развих първичната намотка и измерих съпротивлението и 13ома и ф 0,6 мм.Тъй като нямам проводник 0,6мм сложих 0,4мм и около 23 ома.Наредих ламелите,но ми останаха 7-8.не се побираха.Проблема е че при включване на празен ход загрява адски бързо първичната намотка.Проводника който сложих е от стар стабилизатор за тв ако има значение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Изобщо не се прави така.Има си методики за изчисление.Не е важно съпротивлението а броя навивки.По-добре не се занимавай с това.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей, колега.

Да попитам дали запази броя на навивките?

Редактирано от Nightmarez
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да вее. И аз правих палачинки ама нямах брашно 200гр и сложих букови стърготини две шепи. И вместо сладко от дюли имах грес. Не ми се събраха в тиганя и ги опекох във форма за кекс. Има страхотен вид обаче е гадно на вкус. Защо така се получи?

 

Броят намотки в първичната е напрежение на първичната / напрежение на вторичната * брой навивки на вторичната. Ако ги беше преброил де.  :lupe:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има методика за изчисление на трансфорнатори.Понеже има някои неща с които трябва да се съобразиш,а ти явно е си наясно най-лесно е да преброиш намотките,като ги развиваш  и да навиеш същия брой.От сечението на проводника зависи какъв ток може да протече през него, а от там и мощността на тр-ра.

На празен ход ли ти загрява или като го монтира в зарядното?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Искаш да кажеш,че магнитопровода е със Ш образна форма.Ако кажеш размера на макарата вътрешния колко на колко милиметра е ще ти кажа колко намотки да навиеш на първичната и на вторичната намота.Само спази дебелините на проводника.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако сечението на ядрото е примерно 5х4=20см2, n=45/S, n=45/20= 2,25 навивки на волт.

Първична 230*2,25=518 навивки.

Вторична 17*2,25=38 навивки.

 

Сечението е дебелината на пакета по ширината на центъра на Ш, т.е. ширината само на средната част от ламела. И се навива "навивка до навивка" а не като на баба ти преждата за да се събере в макарата. Приятно размотаване.

Редактирано от grizzly
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ламелите са Г-образни и при сглобяване се получава квадрат,като първ.намотка е на едната страна а втор. на другата.Макарите са с вътрешни размери дължина 50 и ширина 25мм.Вторичната е здрава и ф 2мм с лака,не съм я размотавал.Първичната беше с изгорял лак и я размотах около градината(без да броя навивките) и само и премерих съпротивлението -13 ома,и ф 0.6мм без лака.Както казах имам под ръка по-тънък проводник ф0,4мм,ако сложа същия брой навивки,ще стане ли или трябва да е като стария проводник.

Като му подам 220в на първ.за около 10 сек.не се пипа(вторичната не е свързана към консуматор.)

Та въпроса е къде е проблема на първичната да загрява така бързо,по-тънкия проводник,брой навивки,неправилно подреждане(на ръка),или ламелите,останаха 7-8 броя,но ще опитам да ги наместя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И с по-тънък проводник ще стане,но му намаляваш мощността.Трябва да спазиш броя навивки.Виж как е навита вторичната намотка,тази с по-дебелия проводник и така навий и другата.

Проводника ти трябва да е емайлиран със здраво,ненарушено лаково покритие.Намотките по между си не трябва да правят контакт,също така между редове от намотки се поставя и хартиена навивка за отделяне на двата реда от намотки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ламелите са Г-образни и при сглобяване се получава квадрат,като първ.намотка е на едната страна а втор. на другата.Макарите са с вътрешни размери дължина 50 и ширина 25мм.Вторичната е здрава и ф 2мм с лака,не съм я размотавал.Първичната беше с изгорял лак и я размотах около градината(без да броя навивките) и само и премерих съпротивлението -13 ома,и ф 0.6мм без лака.Както казах имам под ръка по-тънък проводник ф0,4мм,ако сложа същия брой навивки,ще стане ли или трябва да е като стария проводник.

Като му подам 220в на първ.за около 10 сек.не се пипа(вторичната не е свързана към консуматор.)

Та въпроса е къде е проблема на първичната да загрява така бързо,по-тънкия проводник,брой навивки,неправилно подреждане(на ръка),или ламелите,останаха 7-8 броя,но ще опитам да ги наместя.

 

С какво мери съпротивлението на проводника.

Масовите "мултицети" са пълна скръб в съпротивления под 100 Ома. Малки съпротивления се мерят със специализирани уреди или с измерителни мостове.

 

Не си пресметнал нещо много важно. Като си намалил броя на намотките заради по-дебелия проводник си намалил драстично реактивното (в случея индуктивно) съпротиление на намотката. Оттам тока ти е пораснал прекалено много и започва да грее, това е нормално.

 

Броя на навивките трябва да се запази същия. Ако искаш провери си напрежението на вторичната намотка и ще видиш че е далеч от това което трябва.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...