Jump to content

Скърцане на шофьорското стъкло


bsdnikolov

Recommended Posts

Колеги, имам един доста дразнещ проблем, който се появява само в топло време. Драмата е, че когато температурите се повишат до около 25-30 градуса и на горе, при сваляне и вдигане на шофьорското стъкло, се чува едно доста неприятно скърцане. Също така ми се струва, че и се движи по-трудно. На ясно съм, че ще ми се наложи да извадя стъклото заедно с водачите от вратата. Питането ми е, ако някой се е сблъсквал с този проблем, да сподели къде и какво трябва да се почисти/смаже, за да не извършвам тази процедура по няколко пъти, докато отстраня проблема.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Миналото лято го гледах едва ли не под лупа. Не забелязах нищо нередно. А и фактът, че скърцането се появява само лятно време, ме навежда на мисълта че е нещо което "губи свойства" при по-високи температури. 

Проблемът го забелязах миналото лято, но с идването на есента изчезна. Сега в събота, отново го чух. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Топлината обаче влияе не само на "свойствата", но на обема на всеки един материал! Топлинното раздуване на метала и гумата/пластмасата може да доведе до по-плътен контакт между мръсната повърхност и стъклото...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като нищо може да скърца и от заминали повдигачи или тръгнали да си заминават такива. Те са пластмасови и на тях им влияе времето доволно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще прегледам отново каналите в уплътнението.

Имам из гаража силиконов спрей за пластмаса (да не скърца при триене). Чудя се, дали ще е добра идея, ако внимателното почистване не помогне.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Силиконов спрей не е най-доброто за целта! Има специални препарати за гумени уплътнения, с тях може. Но най-важното е да почнеш от почистване, не би трябвало да е толкова трудно при свален прозорец във вратата... четка за обувки също може да помогне.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отвори/ свали леко прозорците надолу, така че да не се опират в горната рамка на вратата. Заслушай се тогава. Ако шума е значително намалял, ти е ясно какво трябва да мине стабилно почистване. Направих грешката есента да напръскам със силиконов спрей уплътненията на стъклото във всичките рамки. Имаше кратък ефект на спиране на скърцането. След това ставаше по- зле защото боклуци и прах се полепваха стабилно. Просто трябва стабилно почистване и евентуално някакъв друг препарат, но не и силиконов за там! 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При мен на леко отворени прозорци няма никакъв шум. След като почистих се пооправи на 100% почти.

 

Напръсках със силиконов спрей и уплътненията на вратите за всеки случай

Редактирано от kup0nq
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще почистя хубаво и ще споделя резултатът. Благодаря за отговорите. Ще ви държа в течение за развитието.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бъркате 2 различни проблема в един!

 

...при сваляне и вдигане на шофьорското стъкло...

 

Така дефинирано, този проблем няма нищо общо с другия, който е типчен за A3 8P и се проявява при затворен прозорец и който си има собствена тема и поне отчасти различно решение!

Ако става дума за едно и също и горната дефиниция е грешна, моля автора да поясни, тогава можем и да смесим двете теми.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Търсих не само в бг форума, но и из чуждите. Проблемът е и в двете посоки (вдигане/сваляне) и го има само когато температурите са високи. В момента е твърде хладно и проблем няма абсолютно никакъв. Когато времето се оправи, преди да сезаема с лешение на проблема, ще направя клип на скърцащия прозорец. Само да допълня, че скърцането не е постоянно по време на движението на прозореца, а е на пресекулки. Като скърцащо колело на строителна количка на пример.

Сега се замислих, щом е на пресекулки, май ще да е ролка. Тя все пак прави n-на брой обороти, докато се вдига прозореца.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По-скоро е свързано с влажността, по-висока(прохладно време) тишина, сухо(топло) - скърцане, забелязал съм подобно нещо и при мен,  прозорци, в купето разни панели, уплътнения.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Публикувано (Редактирано)

"Мамка му и прасе". Мисля този уикенд, да изкарам цялото стъкло съсе водачите и да разгледам. Страшно много ме изнервя. Не прилича на кола 2006-та да скърца като 1993-та (даже и Пежото ми 1994-та, не скърца!!!). Еба си и премиум марката, ще го разнищя и елиминирам! Според мен е ролка. Някъде в нета бях попаднал на преебани ролки на 8РА. Ще си каже, след сваляне. Но, ме нерви зверски. Скрибуц, скрибуц, ... ... скрибуц, скрибуц, ... ... скрибуц, скрибуц, ... ... и т.н.

Редактирано от bsdnikolov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Или ролка или повдигачите както казах. При мен изскърцва точно преди да се затвори прозореца и наистина е много дразнещо. Отделно като е плътно затворен в движение се чуват някакви леки потраквания от вътре. Заминава си механизма и скоро ще му проложа същото, което приложих на пасажерската врата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Днес и fifipaldi го чу, но покрай неговия проект не остана време (а и се сетих за джама, едва когато набивахме сандвичи при "Цорко" и бе вече твърде късно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мене там вече ми скърцаше корема повече от джама  :hilezh:.

Както и да е. Премерихме си ги на кой му скърца повече. Моят изскърцва доста приятно точно преди да се затвори прозореца.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Публикувано (Редактирано)

Имах най-доброто желание в неделя към 6-7 следобед (за да не получа слънчев удар преди това) да започна с разглобяването на джама, но уви заваля дъжд и се отказах. Поне успях да направя 2 клипа. Първия в 2 следобед, когато бе адската жега. И втория в 7 привечер, когато вече мислех да се заемам с него. На двата клипа се усеща разликата в скърцането, при разликата в температурите.

 

В 2 следобед (температура ~30-35 градуса)

 

В 7 привечер (температура ~20-25 градуса)

 

Сигурен съм, че ако бях направил и трети клип в 11 вечерта, от скърцането нямаше да има и помен.

Ако на някой му проговаря нещо това скърцане, да сподели. На мен на втория клип, като чели на заден фон ми се струва че чувам и ролка?

Редактирано от bsdnikolov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отврат! За първи път чувам подобно нещо при A3 8P. Това категорично няма нищо общо с другия проблем споменат по-горе и описан в другата тема.

 

Звучи ми като кофти (раздути/остарели/мръсни) уплътнения на мен това.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...
Публикувано (Редактирано)

Така. Днес с iko 1 и fifipaldi свалихме и смазахме механизма на прозореца (хиляди благодарности и на двамата за помощта   :flehan: ). Гадното скърцане се оказа, че е от едната от двете горни ролки (както и предполагах, заради ритмичния повтарящ се на интервали звук).

 

Window.jpg

 

 

На демонтирано стъкло от механизма, скърцането отново го имаше, даже стана по-отчетливо. Това автоматично изключи уплътненията, тъй като без стъкло, нямаше какво да се трие в тях. След хубаво почистване на старата изсъхнала смазка и нанасяне на нова такава, механизма заспа (ооо, тишина.....).

Редактирано от bsdnikolov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето и финалния резултат. Изчаках да стане около три и половина следобед, за да се напече хубаво колата (тогава скърцането бе най-силно):

 

 

Нищо общо с преди:

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 7 months later...

Така. Днес с iko 1 и fifipaldi свалихме и смазахме механизма на прозореца (хиляди благодарности и на двамата за помощта   :flehan: ). Гадното скърцане се оказа, че е от едната от двете горни ролки (както и предполагах, заради ритмичния повтарящ се на интервали звук).

 

Window.jpg

 

 

На демонтирано стъкло от механизма, скърцането отново го имаше, даже стана по-отчетливо. Това автоматично изключи уплътненията, тъй като без стъкло, нямаше какво да се трие в тях. След хубаво почистване на старата изсъхнала смазка и нанасяне на нова такава, механизма заспа (ооо, тишина.....).

  С каква смазка ги смаза ролките? На мен Ляв заден прозорец онзи ден ми се пръсна водача и сега съм разглобил цялата врата в очакване на части. Решил съм  докато чакам да направа профилактика и на останалите 3 врати и се сетих че и при мен тези звуци ги правеше лятото на пасажерската врата. 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 8 months later...
На 11.06.2015 г. at 9:20, fifipaldi написа:

Или ролка или повдигачите както казах. При мен изскърцва точно преди да се затвори прозореца и наистина е много дразнещо. Отделно като е плътно затворен в движение се чуват някакви леки потраквания от вътре. Заминава си механизма и скоро ще му проложа същото, което приложих на пасажерската врата.

 

Колега би ли споделил как оправи това потракване при плътно затворен прозорец? Миналата седмица реших да си отворя шофьорския прозорец, но беше замръзнал и само се чу моторчето как цъкна. След това като се поотпусна времето си се отвори нормално, но се появи това досадно паразитно потракване при неравности на пътя. Само когато е затворен докрай прозореца тогава се чува. Ако цъкна копчето за сваляне съвсем леко  или натисна по-силно прозореца с лакътя шумът изчезва...

Някакви идеи каква може да е причината и евентуално как да процедирам?

Благодаря.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...