Jump to content

A3 8L 1.9TDi 131кс - какъв разход на гориво ви дава?


Rotkod

Recommended Posts

Здравейте колеги,
Откакто си реших двата проблема с френското табло и грешно отчитащ поплавък в резервоара, реших че е време да засека разхода на гориво на принципа "Пълно-пълно". С други думи пълня резервоара догоре, изминавам определено разстояние, и отново пълня резервоара догоре. След това пресмятам разхода. Какво ме накара да го направя? Чисто и просто на борда ми изписваше предимно, че моментния разход е  4,2l/100km, със скорост от 120км/ч, което за мен е един фантастичен разход (това беше с оригинални джанти 15-ки и гуми 185). Разбира се, трябва да се вземат предвид много фактори, които пряко или коствено влияят на консумацията на гориво, затова предлагам да направим един шаблон, който да ползваме и така да имаме по-вярна база за сравнение на резултатите. Моля, ако нещо съществено съм пропуснал, следващият колега, който ще постне своите резултати да добави в шаблона новия параметър, който счита за важен при отчитането на разхода. И такаааа, да започваме...

ШАБЛОН:
И така колата е Audi A3 (8L)
двигател/код: 1.9TDi ASZ
мощност: 131кс
скоростна кутия: Ръчна, 6 предавки
задвижване: Предно
купе: 5 врати
джанти: 17" инча, оригинални на Audi 9-spoke
размер на гумите: 225 (чисто нови)
Преди засичането колата е четена за грешки с VCDS (VAG COM). Такива не бяха открити!

маршрут: Бургас-София
пътуващи: 2 възрастни + багаж
дистанция: 374,4 km (368km от кръговото на Бургас до полицейския пост на София "km 0" и още 6,4km до бензиностанцията)
път: магистрала (98,3%)
стил на каране (нармално/умерено/спортно): нармално (99% на автопилот)
част от деня: вечер-нощем
температура: 23-18'С
налягане в гумите: предни 2.2, задни 2.2
гориво: OMV premium Diesel (MaxxMotion Diesel)
цена за литър: 2,23лв/л

Време за изминаване на 368km на автопилот 2:35ч.
Показание на скоростомера (с вкл. автопилот) 138км/ч.
Реална изчислена скорост, 156км/ч.
(подлежи ли на корекция скоростомера?)

РАЗХОД:  6,82 l/100km
Дистанция: 374,4km
Сипано гориво: 25,53 литра
Средна скорост: 156 km/h


2mw87if.jpg

16jejxf.jpg

Редактирано от Rotkod
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да колега,
Таблото е бензиново...защото моето беше Jaeger (френско) и се бъгна (както всичко френско). :hilezh:
Намерих това Siemens-VDO (Germany), което работи перфектно ... засега. Заради неточностите
в показанията по табло и борд компютър пуснах темата, за да разбера моят разход нормален ли е?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега prohard,

Изглежда не сте прочели пост #1. Откъде накъде  решихте, че се доверявам на таблото, като съм написал точно, ама точно обратното?! :hilezh:

 

Питането ми е към колегите с тези мотори, какъв разход имат, както и дали моят разход не е висок...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Две последователни мнения, абсолютно на 180'! А сега де... :hilezh:

 

Колега Passi,

При потегляне с пълен резервор и на финиша пълнене отново догоре (по абсолютно идентичен начин, имам предвид изключване на пистолета, сипване на едно и също "Premium" гориво), не мисля че има вероятност от грешка. 

 

За средната скорост... 

Еми всички сме учили: "Пътят е равен на скоростта по времето!" 

S=V.t

След като имаме две известни величини, лесно се пресмята третата, в случая скоростта. Пътя е ясен (магистралата е 358км, до караулката на Бургас е 368км и т.н. подробности. Времето е засечено с хронометър. Така че тук също не виждам възможност за грешка. 

 

На мен разхода ми се вижда леко завишен (или просто ми се иска да е по-нисък), защото изхождам от това, че Audi A3, е по-малкото и леко купе от Пасат или друг по-голям клас автомобил с този мотор (Октавия примерно ... ми дойде на акъла). Освен това е известен с икономичността си... Ама вероятно тези 4.5л/100км са измерени при скорост от 100км/ч, а и на чисто нов автомобил, не на стохилядници...

 

Затова и питам вас, да споделите какво отчитат вашите коли. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

+1 за горното мнение. Тези резултати ми се виждат непостижими, макар да изхождам от данни по борд, т. Е. не толкова прецизно измерени.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не колега Passi,

Не съм "карал на моменти със 180км/ч". Вече казах как съм пресметнал скоростта. Провери ми сметките и ти. Магистралата си е даденост като дължина. Времето е засечено с хронометър. Кое ти се вижда нереално? Шофорането е нощем, магистралата беше празна, нямаше газ-спирачка-газ-спирачка. 

 

Нов пример от вчера и днес:

***Пробег 640км, разпределени, както следва: 535 км магистрала + 20 градско + 85 междуградско.  Заредено гориво OMV Premium Diesel 37.190 литра (зареждих догоре - на "full"). Това мисля че прави разход 5.81л/100км.

 

*** Средна скорост ....

Магистралата през нощта. Отсечка от 357км е измината за време 2:47ч (два часа и четиридесет и седем минути). Излиза, че средната скорост е ..... 144,53км/ч. Ако пак ме вярваш.

 

NB. Колега Passi, ако не вярваш на фактите. заповядай следващият път да се повозиш с мен. Хем ще си имам компания, хем на теб ще повярват повече от на мен. :hilezh: 

(Сериозен съм с предложението)

 

edit: Предложението важи към всеки участващ в тази дискусия!

Редактирано от Rotkod
Edit
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

On 7/30/2016 at 2:12 PM, Rotkod said:

...
Време за изминаване на 368km на автопилот 2:35ч.
Показание на скоростомера (с вкл. автопилот) 138км/ч.
Реална изчислена скорост, 156км/ч.
(подлежи ли на корекция скоростомера?)
...

 

Колега, как изчисли среадната скорост да е 156 км/ч? Май си забравил да превърнеш тези 35 минути в часове. Аз я изчислявам да е по-малко:

 

Разстояние: 368 км

Време: 2:35 ч = 2,583 ч

Скорост: 368 / 2.583 = 142,47 км/ч

 

Виждам същата грешка в изчисленията ти в горния пост. (357 км за 2:47 часа е 126,15 км/ч средна скорост).

 

Също разстоянието как го измери толкова точно? Имаш разминаване от само 1 км спрямо Гугъл: клик!

Редактирано от CVT
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колегата CVT е мнооого прав. :respekt:

В малките часове на нощта и без много, много мисъл в главата (глупавицата) съм допуснал генерална грешка, а именно, при пресмятането на Vср (средната скорост) разделям изминатото разстояние (S) на времето (t), като за целта 2,50h (2 часа и 50 минути) <това е примерно число за по-лесно обяснение> го приравнявам на числото 2,5 което е грешка!!! Числото 2,5 отговаря на време от 2,30h (2часа и 30мин).

 

Оттук следва, че трябва да преизчисля всичко... (което ще стане по-късно, понеже съм на работа).

 

Изнинатото разстояние (път) го измерих по два начина:

1. По табелите (километричните) на магистралата :hilezh:

2. По изминат с автомобила път, отчетено по таблото + 4% грешка заради по-високите гуми.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

17 hours ago, ppenchev said:

Борда-а ти не ти ли показва средната скорост? При 156 средна разхода е ок.

Еми както излиза май средната скорост не е 156км/ч, а едва 142-143км/ч... При това положение разхода не е ли в повече, както подозирах още в началото на темата:

 

1) Vср=142,5км/ч, с разход 6,82л/100км

2) Vср=126км/ч, с разход 5,80л/100км

:nixweiss:

 

PS. Няма ли някой колега, който да се включи с данни от неговата кола?

Редактирано от Rotkod
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Извънградско с 195/65/15, колата е с "чип" каране с ограниченията, и по магистралата 40 км разстояние с постоянна скорост 160 накрая даде 4.5... Градско най-ниско съм падал 6.7, при доста леко каране на 205/35/18 с доста тежки джанти. Основно в града дава около 7-8 при нормално каране. :) 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При 160км/ч на магистралата вероятно ще харчи поне 7,0л/100км (все пак аеродинамиката е основен играч след 120км/ч). Колко ли ти е дала в останалата част от пробега, за да се получи този фантастичен  среден разход от 4,5л/100км?!

 

Вярно е, че 15-ките правят разхода минимален (в сравнение с 16", 17" или 18"), но това 4,5л/100км на чипа ли се дължи и/или освен тези 40км магистрала имаш още 400км с 90км/ч? :hilezh:

 

Кой ти прави чипа, ако не е тайна и какви са показателите на колата сега?

 

А относно разхода ти ... :respekt:

Редактирано от Rotkod
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моята даваше разход 4,2л/100км при каране до 120км/ч на магистрала и 90-100км/ч извън магистралата. До морето и обратно по Тракия(тръгване от София), при скорост около 140км/ч по магистрала разхода ми беше 5,5л/100км. Градско съм я засичал само зимата и разхода беше 10л/100км вероятно защото я карах предимно на къси разстояния (2-3км), а при такова каране двигателя не може да достигне рабона температура. Лично на мен разходи под 7,5л/100км градско за този двигател ми се струват нереални или постигнати с изключително много мъка при невероятно благоприятни условия.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моята пък от София до бургас ми върна 1.5 литра.

Ловя бас на един резервоар нафта, че която и А3 да вземем няма как да гори 5.5 при 140 км/ч средна скорост. Говорим за средна скорост, не че си карал от Траянови Врата ди отбивката за Септември съа 140 км/ч по нанадолнището.

Дайте да не се сапунисваме, за да имаш средна скорост 140 км/ч София - Бургас трябва да си карам около 9 минути със скорост под 160 км/ч, а през оатаналото време с не по-малко от 180 км/ч. При такова шофиране, ако някой даде 5.5 литра ще му напълня резервоара.

Тая магистрала и аз я карам и глупости съм чувал много, най често карането със 140 трае 2-3 минути по някое апускане и после карам със 140 до Бургас.

Я си дайте средната скорост по борд ком за прехода да видим дали е над 97 км/ч...

Преди да започнете с оправданията от София до Бургас има 360 км магистрала, при 140 средна скорост са малко над 2 часа и 30 минути. Малко значи няколко минути, 7 примерно.

Я сега с ръка на сърцето всеки да каже кога е стигал от София до Бургас за два часа и половина и е доливал по-малко от 20 литра нафта?

Пак да кажа, готов съм на екаперимент в реалността, тръгваме от София, отиваме до Бургас пием кафе, къпем се в морето, връщаме се и ако среадната скороат е 140 км/ч или над и разхода е под 40 литра поемам горивото, дневните и цял резервоар плюс каса бира, в противен случай сметката е в моя полза. Кой е навит?

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сапунисания колега, или аз нещо не съм се изразил правилно, или ти не си ме разбрал. Средна скорост не съм споменавал, нито съм я изчислявал по формули, нито колата имаше борд комп за да я видя на него. Поддържал съм 140км/ч почти през цялата магистрала с някое и друго моментно изпростяване до 180 и съответното намаляване под 140км/ч където обстановката не е позволявала да се кара с толкова. След магистралата съм имал 50-60км до Лозенец при каране с ограниченията(или малко над). Това упражнение го правих 3 пъти за едно лято и разхода беше един и същ.

 

А това което описваш ти е факт че няма как да стане (стигане до Бургас за 2,5 часа с разход 5,5л/100км). 7-8л/100км е по-вероятния разход при такова бързо каране. Ако не бях продал колата с удоволствие щях да я предоставя за каквито и да било експерименти с разхода на гориво.. 

 

 

 

 

Редактирано от manoleo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Едно намаляване до 80-90км за 1мин. После трябва да се избива с 2мин.  180-190км\ч за да остане средната скорост същата... Та до тука с тия средни скорости от по 140... 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам колко пъти трябва да кажа, че никъде не съм споменавал за средна скорост от 140км/ч. 

Редактирано от manoleo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля че тук трябва да говорим за постоянна скорост а не за средна. Аз когато засичах колко ми гори колата, карах на магистралата на автопилот с една и съща скорост без да я променям каквото и да става. Това изисква огромно внимание и постоянно планиране и престрояване.

 

Иначе ако говорим за средна скорост аз мога да изгоря и 40 л/100км ако постоянно ускорявам до 200 и след това набивам спирачките, а средната ми скорост пак ще е 120 км/ч.

Редактирано от CVT
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги,

Благодаря за разбирането, което проявявате относно скороста при измерване на разхода. Тук за пръв път срещам разум по темата.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...