Jump to content

Въпрос за 2 еднакви гуми


AcMilanFen

Recommended Posts

Здравейте,колеги.Вчера малко рано,но реших да си сложа другите джанти с летните гуми,и забелязах следното нещо..предните 2 гуми не им съвпада посоката,тоест явяват се като 2 десни един вид..В момента и на двете гуми надписа Outside е от външната страна,но на лявата ми гума стрелкичката указваща посоката е в обратна посока.Гумите не съм ги купувал аз,тъй като с тях купих колата есента,но сега чак го забелязах този момент и ми стана интересно наистина.2-те предни гуми са Dunlop FastResponse,ако има някаква значение..Та мисълта ми е възможно ли е да са объркали надписите Inside и Outside и стрелкичката за посоката на движение на гумата. :flipoff:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм със същата марка и модел и точно надписа "Аутсайд" съм съобразявал при монтажа.Реших,че е по-важното указание отколкото стрелкичката.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И при теб ли се получава същото нещо..надписите Outside са както трябва,но стрелкичката не съвпада с посоката на движение? :flipoff:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще те излъжа,гледах надписа,не стрелкичката.Утре ще видя как стоят нещата и ще пиша.Би трябвало да са "огледални",аз поне не съм чувал за масова гума,която да се предлага като лява и дясна.Идеята ми беше да не се притесняваш,щом така е написано,така е съобразено да бъде.

Редактирано от Emillion
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То добре,ама гледам,че и шарките не съвпадат..та затова мисля да ходя ли да обръщам самата гума на джантата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако гумите са асиметрични, двете трябва да са огледални, трябва и надписа outside да е отвън, и стрелките за въртене да са във вярната посока. Както лява и дясна обувка, нагледно. Ако едното не съвпада, значи гумите са две леви, или две десни. Както и да ги обръщаш, няма да е правилно, просто трябват лява и дясна гума комплект. Това по принцип не е добре, но не знам какви последствия точно ще има.

Редактирано от D.H.V.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да,колега,и аз така си го обясних,но споделих с няколко познати и всеки вика,че нямало леви и десни гуми..та реших да се допитам до вас..защото случая е именно такъв.По моя преценка гумите са на не повече от 15 000км. огледах ги внимателно не се вижда да има износване някакво,за други последствия не знам какви може да има..

Редактирано от AcMilanFen
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не се притесняваите,важно е надписа които указва външната страна да бъде спазен-outside.

Повечето дънлоп са с такава шарка,аз имам спорт01.

Стрелката не указва посоката.

Ефекта при тези гуми разбира се е когато са 4 еднакви.

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Шарката е такава, че не е от особенно значение посоката на въртене.

Гледай написа outside и карай спокойно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Стрелката указва точно посоката (изписано е и с думи "rotation"), и е важно да се спазва. Има и гуми, при които шарката е еднаква (симетрична) по дължина и при тях няма значение посоката. Но ако шарката е проектирана за определена посока на "търкаляне", тя трябва да се спазва. Иначе гумата има друго поведение от предвиденото.

Редактирано от D.H.V.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И мен ме хвърлиха в този филм преди две седмици, като ми казаха, че дясната ми ми гума е сложена наопаки.

Само дето след ровене из нета се оказа, че не е така. Просто гумите са асиметрични и няма значение самата шарка как стои. Стига да е спазено означението - 'отвътре' и 'отвън'. Моите изглеждат в момента така (Континентал):

Continental-ContiWinterContact-TS810x180x180.jpg.

П.С.

Гумите ми нямат означена посока на въртене. Има само 'INSIDE'&'OUTSIDE'

Редактирано от nicoldy
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... Моите изглеждат в момента така (Континентал):

П.С.

Гумите ми нямат означена посока на въртене. Има само 'INSIDE'&'OUTSIDE'

Виждаш ли как на едната шарките са ориентирани нагоре, а на другата надолу. Би трябвало да са в една посока, все едно гледаш гумата в огледало. Има и шарки, за които посоката е без значение, но тази определено не е такава. Странно е да няма обозначена посока, логично е да има, специално за тези гуми.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Именно шарката ни вкара в размисли и липсата на посока на въртене. Така и неможах да намеря в нета снимка на огледална дясна гума. Всичките такива които намерих (и продавани комплекти) бяха с еднакви шарки.

Малко инфо за самата гума.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето една бърза груба скица, за различните случаи на шарки на гумата:

1267121422_lguc4278_Gumi.jpg

Виждат се добре разликите. Симетричните гуми без посока могат да се сложат по всякакъв начин. Четвъртия случай е най-строго определен, трябва да се спази и външната страна, и посоката. При твоя случай (Континентала) все едно дясната гума е завъртяна на 180° а не е огледална на лявата. Не трябва да е така.

post-35471-1267120823.jpg

Редактирано от D.H.V.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На моите НЕ намерих стрелка за посока на въртене. От всичко изписано до тук следва да значи, че карам с две десни гуми, като едната не си е сложена на мястото. От тук следва, че трябва някъде да има и леви гуми с огледална шарка. Да ама такива не намирам в интернет. Ако някой намери, ще се радвам да ги сподели. Колегата MAPTO7007 също кара с такива, ще чакам с интерес потвърждение при него как е лявата гума.

А тук някой си продава 4ритите. Всички са с една и съща шарка (т.е. монтирани ще изглеждат, като на снимката от първия ми пост). Тук също.

Редактирано от nicoldy
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

След малко проучване по въпроса, се оказва че масовите асиметрични гуми се правят без посока (дори и когато шарките имат посока), въпреки че по този начин лявата и дясната имат различно поведение. Само скъпите модели се правят в ляв и десен вариант.

Логичния извод е, че при този клас гуми, няма такова значение симетрията, просто защото няма да се усети на фона на качествата на гумите.

Редактирано от D.H.V.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всеки да си мисли каквото иска, но според мен, посоката е много важна, за да може водата под гумите да бъде изхвърляна по-лесно. Ако не се спази посоката (дори и да не е изписана), има много по-голяма опасност от аквапланинг, отколкото при зпазени посоки на шарката. Който е изпадал в такова положение, знае за какво става въпрос.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,колеги.Вчера малко рано,но реших да си сложа другите джанти с летните гуми,и забелязах следното нещо..предните 2 гуми не им съвпада посоката,тоест явяват се като 2 десни един вид..В момента и на двете гуми надписа Outside е от външната страна,но на лявата ми гума стрелкичката указваща посоката е в обратна посока.Гумите не съм ги купувал аз,тъй като с тях купих колата есента,но сега чак го забелязах този момент и ми стана интересно наистина.2-те предни гуми са Dunlop FastResponse,ако има някаква значение..Та мисълта ми е възможно ли е да са объркали надписите Inside и Outside и стрелкичката за посоката на движение на гумата. :)

Колега спи спокойно всичко е наред :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз също имам съмнение за моите гуми.На тях има означено "отвътре" и "отвън".Това добре,но имат и стрелки за посока.Ако се спази посоката се объкват надписите,вътрешния надпис идва отвън.Ако се спази надписа,стрелката се обръща.Стигнах до извода,че съм с четири леви гуми т.е. левите гуми са си на мястото като посока и надпис,но десните гуми са с правилния надпис,но с обърната посока,което означава,че и те са предназначени за лявата страна.Гумите са "Нокиан".Асиметрични.Значи наистина има леви и десни гуми.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Когато има и стрелки, и асиметрия, тогава има леви и десни. Трябва да се внимава като се купуват асиметрични гуми. Много хора карат с грешна окомлектовка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...