Jump to content

Колеги, ВНИМАВАЙТЕ !!!!


krasig

Recommended Posts

Колеги, преди месец и половина се сдобих с нова(стара) количка, тази от подписа. Е не е пак АУДИ, но е VAG все пак. И реших оня ден в двумесечния законен срок да си я обявя в данъчната служба и да си платя данъка до края на годината. .... и за съжаление 2 % данък придобиване. Когато прехвърлянето е през нотаруис, той директно си ги прибира. Но аз я купих от ProAuto с договор и данъчна фактура. Мой приятел ме предупреди предварително, че 2-та % се плащат в/у сумата без ДДС, но когато отидох в данъчното, една мазна дебела лелка ми ги сметна в/у общата сума с ДДС. Когато я попитах защо така смята, отговорът беше: "Ми така винаги сме правили". Този отговор за мен не беше основание да плащам данък на данъка (ДДС), и се обадих на една позната, което работи в Главна Данъчна Дирекция. След 3 мин. тя ми върна отговор: "Плаща се в/у сумата без ДДС" .... Последва въртене на телефони от мазната лелка, и някакви техни юристи й дадоха същият отговор. Естествено, веднага бях квалифициран като "заядливец".... В последствие си платих 2% в/у сумата без ДДС.

В тази връзка бих посъветвал следното :

Колеги, когато си купувате кола от фирма (автокъща) с данъчна фактура, изисквайте в договорът да бъдат записани сумите без ДДС, самото ДДС и общата сума с ДДС. Декларирането в данъчното става с копие на договора и копие на големия талон. И ВНИМАВАЙТЕ мазните лелки в данъчното на каква база изчисляват 2-та процента !!!!

С пожелания за по-ниски данъци : Краси.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Докато не направят връзка между КАТ и Данъчните служби за да не се ходи да я записваш и отписваш, а само да плащаш, ще е анархия, както за тях, така и за тези дето плащат

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От три години въобще не обявявам колите в данъчното. Преди за прехвърляне в КАТ искаха бележка за платен данък, но вече не искат.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Подобна врътка ми се случи и на мен.

При регистрирането на колата през 2005, данъчната ставка се оформяше на база к.с.

2006, при преминаване от К.С. в кВт, според обяснени на общината, програмата им така била направена, че винаги закръглявала нагоре.

И какъв е резултатът:

Автомобил, което по митническа декларация (единственият валиден документ за мощността на автомобила), колата е 110кВт.

Това, преобразувано в К.С. е 149.6.

До тук добре, но след 2006, при прехвърлянето от К.С. в кВт, вместо да вземат митническата декларация, написали формула,

която закръглява нагоре. В следствие на това, колата се оказва 110,26кВт (ей така се прави тунинг, без да се пипа нищо по колата, след 2-3 подобни формули, ще стане акцизна).

Как се отразява това на данакът:

при 110кВт, данъкът е 181.50лв, а при 110,26, вече е 203.43лв.

Сами си правете изводи, колко автомобилисти са "изгоряли" заради тази "небрежна" грешка при закръгление.

Редактирано от RossN
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

След 01.01.07г. сделките с автомобили втора употреба в доста от случайте са без начисляване на ДДС - чл. 143 от ЗДДС, така че не винаги във фактурите и договорите има включено ДДС, 95% от фирмите вносители са регистрирани като дилъри на стоки втора употреба.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Никави, като дойде време да се продава автомобила, се плаща по банков път и си свиркаш.

Това не са мои размишлениа, посъветва ме човек, който според моите скромни разбирания, е много в час с материята.

От друга страна, сам разбираш, че това е незаконно.

Редактирано от RossN
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А кой знае, че не е регистрирана?

Кат нямат информация, носиш вносна бележка и прехвърляш колата.

Днес ще ходя да оправям моята и ще ви кажа, дали въобще някой го боли за данъка...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С пожелания за по-ниски данъци : Краси.

Колега, не искам да те отчайвам, но все пак си се минал.

2 % се плащат върху застрахователната стойност, а не върху покупно-продажната цена, без значение дали е фактура или договор, без значение със или без ДДС.

Не знам кои са били тези "юристи", които са дали становище, но моето скромно мнение е, че не са особено мастити.

И друг път питай предварително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами мога да ти кажа, че не си на ясно! Когато колата е купена от фирма, се издава фактура и тя е документа ти за придобиване. Ако купиш колата от ЧЛ, имаш Договор за покупка и тогава имаш ЗО! :) Този данък реално е върху сделката, но като нямаш фактура в договора пише невярна сума! Следователно застрахователя е друг офциален източник, който ти дава приблизително реална оценка са сделката.

Редактирано от Jorata
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

някакви глоби има ли ако се изпусне двумесечният срок за регистрация на мпс-то в данъчното след прехвърляне?

ЗМДТ :

Чл. 127. (1) (Предишен текст на чл. 127 - ДВ, бр. 109 от 2001 г., изм., бр. 119 от 2002 г.) При неспазване на разпоредби по този закон извън случаите по чл. 123, 124 и 125 на виновните лица се налага глоба в размер от 20 до 200 лв., а на юридическите лица и едноличните търговци - имуществена санкция в размер от 100 до 500 лв.

Ами мога да ти кажа, че не си на ясно! Когато колата е купена от фирма, се издава фактура и тя е документа ти за придобиване. Ако купиш колата от ЧЛ, имаш Договор за покупка и тогава имаш ЗО! :) Този данък реално е върху сделката, но като нямаш фактура в договора пише невярна сума! Следователно застрахователя е друг офциален източник, който ти дава приблизително реална оценка са сделката.

Точно така !!! :wink:

Редактирано от krasig
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

..........Следователно застрахователя е друг офциален източник, който ти дава приблизително реална оценка са сделката.
:lol:

... една от най-близките до реалната :(

... като реша да си продавам колата ша я пусна за илядо лева :wink:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С пожелания за по-ниски данъци : Краси.

Колега, не искам да те отчайвам, но все пак си се минал.

2 % се плащат върху застрахователната стойност, а не върху покупно-продажната цена, без значение дали е фактура или договор, без значение със или без ДДС.

Не знам кои са били тези "юристи", които са дали становище, но моето скромно мнение е, че не са особено мастити.

И друг път питай предварително.

Радвам се, че в този форум има толкова разбирачи, да не кажа професори, че даже доценти по право.

Сега насериозно:

Когато някой не знае нещо чете съответния закон. Аз направих така и установих следното:

Чл. 46. (1) ЗМДТ: Основа за определяне на данъка е оценката на имуществото в левове към момента на прехвърлянето.

(2) Имуществото се оценява, както следва:

1. (изм. - ДВ, бр. 153 от 1998 г.) недвижимите имоти и ограничените вещни права върху тях - по уговорената цена или по определена от държавен или общински орган цена, а в случай че тя е по-ниска от данъчната им оценка - по последната, съгласно приложение № 2;

2. (изм. - ДВ, бр. 109 от 2001 г.) другите имущества - по реда на чл. 33, ал. 1, т. 2, 3, 4, 4а и 5 .

А Чл. 33. (1) ЗМДТ гласи: Наследственото имущество, с изключение на освободеното от данък, се определя и оценява в левове към момента на откриване на наследството, както следва:

1. недвижимите имоти - по данъчна оценка съгласно приложение № 2;

2. чуждестранната валута и благородните метали - по централния курс на Българската народна банка;

3. ценните книжа - по пазарна стойност, а когато пазарната стойност не може да бъде определена без значителни разходи или затруднения, те се оценяват по номинал;

4. (изм. - ДВ, бр. 109 от 2001 г., бр. 45 от 2002 г.) превозните средства - по застрахователна стойност;

Успешен ден и да четете!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз да ви питам, понеже нали скоро си взех кола, и аз ли трябва да плащам 2% от стойността? Купил съм я от автокъща, не от ЧЛ.

П.П. Данък МПС за Б3-ката ми беше 22лв, а за новия дзвер - 180!!! Бахти разликата! :wink:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А Чл. 33. (1) ЗМДТ гласи: Наследственото имущество...4. (изм. - ДВ, бр. 109 от 2001 г., бр. 45 от 2002 г.) превозните средства - по застрахователна стойност;

Успешен ден и да четете!!!

четем

колегата не е споменавал, че е наследил колата, доколкото разбрах я е купил

Редактирано от Toledo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

A защо си чел закона за наследствено имущество? Аз не съм юриС, но ще ми е много чудно като има дадеш фактурата на стойност 8000лв и оценката на стойност 2000лв, кое ще признаят!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

A защо си чел закона за наследствено имущество? Аз не съм юриС, но ще ми е много чудно като има дадеш фактурата на стойност 8000лв и оценката на стойност 2000лв, кое ще признаят!
Явно или аз не мога да обяснявам или вие не можете да разберете.Никой не ви говори за наследство, а за данък при придобиване на МПС.Точно там законодателят е предвидил реда за оценката да става както при наследяване!!! - т.н. "препращаща правна норма.Ако все още някой спори:ГОТОВ СЪМ ДА СИ ЗАЛОЖА КОЛАТА.Желаещи?Апропо, забравих да спомена, че когато купувах моята кола на фактурата пишеше 10000лв./десет хиляди словом/, а на удостоверението за застрахователна стойност 1000лв.Платих данък придобиване 20 BGN /двадесет български лева/.Тъй като съм скаран с математиката, не мога да преценя дали това е върху фактурната стойност или върху застрахователната.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Апропо, забравих да спомена, че когато купувах моята кола на фактурата пишеше 10000лв./десет хиляди словом/, а на удостоверението за застрахователна стойност 1000лв./хиляда/.

Платих данък придобиване 20 BGN /двадесет български лева/.

Тъй като съм скаран с математиката, не мога да преценя дали това е върху фактурната стойност или върху застрахователната.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

четем

колегата не е споменавал, че е наследил колата, доколкото разбрах я е купил

...я пак прочети чл.46,ал.2 точка 2 :wink:

Не спорете за глупости бре ейй :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз да ви питам, понеже нали скоро си взех кола, и аз ли трябва да плащам 2% от стойността? Купил съм я от автокъща, не от ЧЛ.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

някакви глоби има ли ако се изпусне двумесечният срок за регистрация на мпс-то в данъчното след прехвърляне?

Има,да!Но давностния период е 2 години и след това отиваш и си я регистрираш и няма глоба!През тези 2 год.ако ти е необходима бележка за платен данък,превеждаж по банков път сумата или някаква сума,да тези пари отиват в не знам къде,но имаш бележка!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...