Jump to content

Съвет при покупка на цифров фотоапарат


Recommended Posts

6 Мегапиксела не са малко ако ще печаташ снимки с нормален размер, а и по-малкото пиксели са предимство от гледна точка на това, че пикселът е по-голям.

Чудесно тяло си е D40 стига да можеш да го намериш нов. Спрян е от производство.

Ниският клас тела на Nikon като D40, D40x, D60, D3000, D5000 нямат вграден автофокусен мотор и имат автофокус само с нови обективи AF-S.

Едва ли ще се засилиш да купуваш една торба с обективи така че давай смело. Един 18-55 и един 55-200 ти стигат. Ако не искаш да сменяш обективи 18-105 или 18-200.

п.п.

Ако искаш на лични ще ти покажа моите снимки с D40.

Редактирано от JVV
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 170
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Благодаря за конкретния и смислен отговор :2gunsfiring_v1:

Аз мисля да си пазарувам от сайта който съм посочил,пише че го имат в наличност.

Снимките ми предимно стоят на компютъра,ако разпечатвам нещо то е на не най-малкия размер а следващият по големина.Те и повечето албуми са направени за не по-големи снимки.А какъв е размера след който нещата се омазват,или не си си правил експерименти.

Гледах снимки от този модел и според моето,любителско око,ми се струва,че прави в пъти по-добри снимки от скъпите сапунерки.Но бих се радвал да видя и твой снимки,защото съм сигурен,че няма да са пипани и ще придобия реална представа за нещата.

По м/у другото колега,ти сериозно ли се заниваш с фотография или просто ти е хоби?И щом си имал модела,би ли ми казал дали е труден за използване?

Досегашните ми снимки са единствено с телефона ми К800i.Навсякъде където четох казват,че DSLR са в пъти по-бързи,удобни и лесни за снимане.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм си харесал FUJIFILM S200EXR, не е DSLR, но снимките не отстъпват. Проблема е че в БГ цената му е 900-1000 лв., за колкото се купува и DSLR долен клас.

В Англия се намира за 300 паунда, което надявам се скоро и при нас да стане така

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Занимавам се напълно аматьорски. Уча се.

Телата на Nikon се славят като най-лесни и ергономични за използване.

Тук можеш да добиеш представа за управлението на всеки от тях:

http://www.nikondigitutor.com/index_eng.html

D40 няма Live View, т.е. кадрира се само през визьора, но след като свикнеш няма и да си помисляш да кадрираш с дисплея като при сапунерка. :respekt:

А тук един човек е писал по приятен начин за избор на Nikon DSLR:

http://www.nikondigitutor.com/index_eng.html

Вземай D40 щом го има. Няма да съжаляваш. Гарантирам ти.

Аз съм си харесал FUJIFILM S200EXR, не е DSLR, но снимките не отстъпват.

Сензорът му е 1/1.6”.

Нормално е.

Редактирано от JVV
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

E да, пак е по-малък от на DSLR с доста. Но е Super CCD EXR, от където му идват повечето предимства над другите малки сензори. При това с много MANUAL CONTROL, както и разни други екстрички... Та ако мога да го взема за 300 паунда не бих се чудил, ама за 900 лв. ще ме извиняват нашите дилъри...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето един калкулатор за мегапиксели и размер на печатаната снимка:

http://www.scantips.com/calc.html

С 6 Mpix ще можеш да отпечаташ снимка с размери 20x30 см. с 255 точки на инч.

Или 25x16 при 306 точки на инч.

300 си е абсолютно достатъчно за перфектна снимка.

Редактирано от JVV
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Айде пак съм в шах.Тъкмо проверявах дали все още е налично апаратчето и гледам Д40Х са го намалили на 370ев.

Ами сега кой от двата е по-добър/със стоковите обективи,които са еднакви/?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз бих избрал D40-то точно заради по-малкото пиксели.

От друга страна с 10mpix ще имаш и някакви възможности да кропваш /режеш и увеличаваш/.

Но гарантирано е че с 6 mpix ще имаш по-безшумни снимки /и по-малки/ :wub: 6-те мегапиксела са по-непретенциозни към обектива.

Не знам дали ме разбра... :steinigung:

А за обективите гледай случайно дали не го дават с AF-S DX 18-55 VR

Тва VR значи че е стабилизиран.

Редактирано от JVV
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

AF-S DX 18-55 mm само това е означението,и по-надоло в описанието не е споменато нищо за стабилизация.

И да обичам да си играя с фотошопа,до колкото мога.

Ми то плюсовете му пред Д40 са;

10МП

Малко по големия обхват на ИСО от 100 а не 200

И 3кадъра спрямо 2,5 при Д40.

А при монтиране на по-добър обектив и на двата кой би изкарвал по-хубавите снимки.

Не мога да намеря еднакви кадри снимани с двата апарата и от там да си направя заключението.

Незнам но от видяното по-ми харесват снимките от Д40?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за линковете!

Изчетох всичко но още не мога да реша.Иска ми се да видите няколко снимки и да дадете по едно мнение.Фактора пари вече отпада тъй като цените са близки.Просто ми се иска по-хубавата снимка.Пускам снимките за 19ки мон.

Това е от D40

nd40hhouse.jpg

Сега D40X

d40xhhouse.jpg

D40X ISO 100 което липсва при D40

d40xhsli0100.jpg

D40 ISO 200

nd40hsli0200.jpg

D40X ISO 200

d40xhsli0200.jpg

D40 ISO 400

nd40hsli0400.jpg

D40X ISO 400

d40xhsli0400.jpg

D40

nd40vfatf.jpg

D40X

d40xvfato.jpg

D40

nd40vfawf.jpg

D40X

d40xvfawo.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пак ще се повторя :bia:

При 6 мегапикселовата матрица ще имаш по-безшумни снимки при еднакво ISO заради по-големия пиксел.

Колкото по-малко пиксели имаш на квадратен сантиметър, толкова по-добре.

Снимките са с еднакво качество. При D40x ще започне да има шум при по-ниско ISO.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Айде и аз да питам какъв фотоапарат да си взема до 200 лв.

Самсунг го изключваме, избираме между фуджи, пентакс, сони, канон.

П.С. В Метро има Pentax Optio E90 за 155 лв.?!?

Редактирано от Ванката_
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз скромно бих ти отговорил:

До 200 лв. апарат НЕ СИ взимай! :lol:

Направих тая грешка, купувайки на майка ми точно от Метро едно Фуджи (май беше) за около 170 лв. и тряа ти кажа, че по-малоумна и безполезна машинка не бях виждал. Уж е с 7 мегапиксела, а снима по-зле от телефона ми. Шум по-голям от влакова катастрофа :flehan: , цветове като през марля снимано и др. Справя се само на ярка дневна светлина, редовно размазва, а зумът е просто смехотворен (3х). Софтът му е изнервящо бавен и каквото и да решиш да правиш по сложното му и нелогично меню ти трябват много свободни минути и здрави нерви. Докато премине от току що снимано нещо към нова готовност за снимане и той охлювът се шмугнал в храстите и т.н.

Та както казах по-горе - евтини апарати НЕ! Ако си се намразил, самонакажи се с една такава гад, но искаш ли наистина да си снимаш на спокойствие без това да ти струва загубени нервни клетки, отпусни се още маалко и вземи нещо от маалко по-висок клас! :lol:

Поне според мен е така.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако ще и 10 мгп да е нямаш ли хубаво оптично увеличение,нищо не става.

Вижте за два еднакви модела - Сони,единия с 5мгп,3 оптичен,другия пак 5 мгп,но с 6 оптичен,единия 300лв,другия 550.

Хубавите апарати са си скъпи,както и всичко останало на тоя свят

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Реално 100 аса са +, само ако си правиш експерименти изискващи ниски скорости на снимане при иначе достатъчно светлина. Също 6мп са абсолютно достатъчни до А4 формат, ако печаташ нагоре, в което се съмнявам, вече ще видиш разликата между 6 и 10мп САМО ако гледаш от 20-30см снимката. Ако застанеш на 1м за да я видиш цялата пак няма да има разлика... Това надуване на пикселите е чист маркетинг. 99.99% от потребителите и 2 мп им стигат. Все пак, щом цената не е фактор вземи повечето и 100те аса....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като ще има голямо оптично приближение, трябва да има и стабилизация, според мен по-добре оптична. Иначе зума трябва да се ползва само със статив :rolleyes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какато казах си взех Олимпус X-42 това е 12 мегапиксела и 4 кратен оптичен "зум".

Работи прилично но аз не знам какточно да го накарам да даде повече. Цената му заедно с карата паметта е под 200 лева мисля. Единственото нещо което ме дразни е нещо в макро режима.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мойта дилема приключи тази вечер, взех пентакса от метро за 155 левчета.

С 2 гига карта, 4 презареждаеми батерии+зарядно и калъфче.

На първо четене съм доволен долу-горе.

цък

Редактирано от Ванката_
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Да изтупаме прахта от хубавата тема и да БЛАГОДАРЯ на всички колеги,които ми помогнаха със съвети и насоки,при избора на първото ми фото.

В крайна сметка изчаках малко и си взех Nikon D3000.

Както и предполагах закръглих сметката на 500ев,ама както е популярно да се изразяваме тук,кеф цена няма.

Дадоха ми 2СД карти по 2гб,раница,купих си и калъф и 1г гаранция за цяла Европа и 5г за Испания.

Първото ми впечатление е УАО.Удобно за държене,лесно за работа(изгледах клипчето от саита им днес и нещата ми се изясниха) и одивително бързо.Като се има предвид,че досега съм се докосвал само до сапунерки.

Ето и няколко снимки от днес.Нищо не съм пипал по тях.

dsc0124k.jpg

dsc0122x.jpg

dsc0161c.jpg

dsc0011a.jpg

Последната е на тъмно.

dsc0050lj.jpg

ОЩЕ ВЕДНЪЖ ГОЛЕМИ БЛАГОДАРНОСТИ КЪМ ВСИЧКИ КОЛЕГИ :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Първото ми впечатление е УАО.Удобно за държене,лесно за работа

Това е типично за Nikon.

Сега почни да снимаш в RAW и да обработваш след това. Не разчитай на софтуера на камерата за обработката. Покажи снимките както ги виждаш ти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 year later...

Ъп малко на темата.

Гледам някакви "хибридни" са се появили. Стават ли? Четох някакви сравнения с DSLR, ама така и не разбрах заслужават ли си.

От една страна са по-малки, ама с обектива голям отпред, май е все тая, даже изглежда по-неудобен.

Бюджета ми е 1000± лв.

Трудно се ориентирам, и даже незнам трябва ли ми хубав апарат.

Май ги сведох до тези за около хиляда и нещо си лева:

Canon EOS 500/1100D

Nikon 3100D

Pentax K-...,

и въпросният "хибрид" - SONY NEX 3/5

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...