Jump to content

Темата за качественото домашно озвучаване.


Recommended Posts

Място за обсъждане на хубави домашни системи.

Какви тонколони си направихте, с какви говорители и филтри, какъв кабел и от какъв модел грамофон ги захранвате.

Кабели от аморфна мед, сребърни букси и тяхното разсвирване съобразно посоката на земното магнитно поле.

Също и с какво си миете ушите преди прослушване. Нещо което е критично важно за системата.

 

Също и как балансирате акустичната среда съобразно възрастта на публиката. Примерно младежта до 25г. чува до 20 КХз с подтискане на ниските честоти. А чичките като мен чуват до 13 КХз с повдигане в ниските. Особености на растежа.

 

Те такива дреболии.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 112
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Нали не искаш да кажеш, че няма да разбереш, ако на едни пълноценни озвучителни тела им се резне високочестотния говорител на 13КХц? :)

 

Във връзка с физиологичните особености на слуха- различните раси имат различен слух. Т.е. ние би трябвало да се ограничим само до европейски......даже не европейски, направо само до български музикални системи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко неуспешна сглобка ми се вижда :hilezh:

Светлината от прозореца направо си прозира през фугите между дървените плоскости на дясната колона.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тя цялата лява страна и на двете колони, не е затворена. До сега съм настройвал изолацията и като приключа, ще ги затворя и подготвя за външния финиш. 

 

Говорителите са Tang Band W3-871. Много добре звучат. Не си личи от видеото, но определено ми харесват. 

Редактирано от Joro Irl
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Променям плътноста на изолацията/полифил-а, добавям или отнемам парчета, по капака и по задната страна на кутията. 

Има разлика в плътноста на звука с 'играта' с полифал-а. 

Не го знам това 'суиип 20-20.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И на база на какво ги променяш?

Най-простата проверка на АЧХ* (и аз знам разни съкращения) е "на слух" с проверка на цялата честотна лента в обхвата 20Хз - 20 КХз. Не трябва да има дрънчене, звънтене, повдигания и пропадания. Другото е бошлаф работа.

 

http://www.audiocheck.net/testtones_sinesweep20-20k.php

 

* Амплитудно-Честотна Х-ка

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Горя от любопитство и нетърпение инж. Мечка да обясни за ламповите усилватели и имат ли реални предимства или просто са още една мода и изгъзица тип "хипстър". :hilezh: 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Конкретно този тип ОТ се настройва в много голяма степен "на слух".

А "на измерване" - колкото по-равна АЧХ имаме, толкова повече губим от акустичното усилване на ниските честоти.

С кое колко компромис да направим зависи от типа музика и ... субектвното "харесване".

 

Edit: да питам и аз - какво е "хипстър"?

Редактирано от robobug
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, разбрах вече за какво говорите. :) 

 

Всичко правя на слух. Не съм експерт или разбирач, преди месец се зарибих, да си сглобя нещо и това е резултата. Не съм измислил топлата вода, нито искам да измислям каквото и да било. Правя го просто за забавление, и съм доволен от това което постигам. 

Нямам техника за замерване на честоти т.н., и не смятам да навлизам в тези 'води'. 

Иначе ми е интересно, научавам неща, с които до сега не съм се сблъсквал. 

Всичко е за 'фън' при мен. :)   Но приемам градивната критика. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@robobug На слух казваш... Нищо че има 3-4 резонанса на разни честоти които подрънкват романтично. Важно е клиента да е доволен.

 

Основния плюс на ламповите усилватели е че стават за отопление през зимата. Там има голяма романтика в топлината и светенето. Да не говорим за 300-500В захранване което спокойно може да те усмЪрти моментално + теглото което дава чувство за "сериозност". Обикновено се ползват заедно с камина.

Особено интересното в тях е че имат един изходен трансформатор който всъщност тотално прецаква иначе "топлата" идея. Но за него обикновено не се говори защото е мноого неудобна тема.

Редактирано от grizzly
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вземи си микрофонна капсула на Панасоник от типа на $2-3 и си прави измерванията с лаптопа. За любителски цели и средночестотен диапазон ще ти върши перфектна работа.

 

Този софтуер върши работа: http://www.audiotester.de/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

2 minutes ago, grizzly said:

@robobug На слух казваш... Нищо че има 3-4 резонанса на разни честоти които подрънкват романтично. Важно е клиента да е доволен.

 

Основния плюс на ламповите усилватели е че стават за отопление през зимата.

Малко фирми ползват подобна конструкция. Обикновено това са лични проекти и "клиента" е самият производител:).

Всъщност един от големите плюсове на diy е, че може да си настроиш компонентите според личните предпочитания, музика, слух и останалите компоненти.

 

Колко вата мислиш, че харчи един лампов усилвател, работещ в клас А?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 4 часа, grizzly написа:

И на база на какво ги променяш?

Най-простата проверка на АЧХ* е "на слух" с проверка на цялата честотна лента в обхвата 20Хз - 20 КХз.

Не съм съгласен тук.

Най-малко заради физиологичните особености на слуха към ниските и високите, прямо децибелите, както добре знаеш. Дори да има вътрешни резонанси, ще се регистрират при микрофонно засичане. Хармоничните и нелинейните изкривявания са друга бира...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"Обяснението за разликата между лампи и транзистори е много просто - в единия вариант звукът се усилва през вакуум, 
а в другия минава през "пясък"."

Винаги ми е забавно да чета и слушам разговори на аудиофили как обучават проводници и навиват трафове по начин, който бил малко по-различен... и при всички се получавало уникален звук :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 5 часа, robobug написа:

...Всъщност един от големите плюсове на diy е, че може да си настроиш компонентите според личните предпочитания, музика, слух и останалите компоненти.

 

Колко вата мислиш, че харчи един лампов усилвател, работещ в клас А?

Всъщност "настройването" на аудиосистема към собствен слух е най-голямата глупост която може да съществува. И тотално противоречи на идеята за HiFi възпроизвеждане. И озвучаване. Примерно ако аз ти настроя една система за моите уши тя ще е трагична за теб. За това и се търси линейно възпроизвеждане за да бъде универсално. Това да не е китара да се търсят максимум хармоници при определени честоти?

 

За колко харчи лампов у-л, въпроса е подвеждащ. Ти ми кажи колко харчи 50 Ватов лампов у-л (колкото е минималната мощност за изпълване на помещение 20м2). Тия играчки по 1 Ват са идеални за слушалки. :nixweiss:

Редактирано от grizzly
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Именно защото се изисква слух и много слушателски опит произвеждането на музикални системи не е за всеки.

За съжаление АЧХ почти нищо не може да каже за качеството на една система.

Дори кината  в София, които са сертифицирани по всякакви съвременни стандарти са донастройвани "на слух". Интересното е, че в Европа има няколко инсталатора (а вече може и да няма:)), които имат лиценз едновременно за всички стандарти....и те се доверяват и на слуха си.

 

Въпросът ми  за консумацията на лампов усилвател ти се струва подвеждащ, защото не си запознат какво се ползва за домашно възпроизвеждане. И консумацията, която зависи от мощността не е от значение. Консумацията, която отива за отопление на лампите е важна...а тя не зависи (пряко) от мощността на усилвателя, а от броя лампи.

Понеже не си се сблъсквал със различни музикални системи, твърдението ти, че 50вата са минимално необходими е мнооооого подвеждащо - с неподходящи тонколони може и 100вата да не стигат, а с други тонколони може 1ват да е много.

 

Но добре, ще бъда още по-конкретен - колко според теб харчи 12-15 ватов лампов усилвател, в клас А, сингъл енд, тристъпален (което е горе-долу максимума за един домашен масов усилвател)?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 17 часа, Joro Irl написа:

Айде, да ви дам малко 'храна'. :)  

 

 

Събра ги най-накрая :)

Как се представят драйверите, монтира ли им филтрите , от какво ги захранваш?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

6 hours ago, grizzly said:

Ти ми кажи колко харчи 50 Ватов лампов у-л (колкото е минималната мощност за изпълване на помещение 20м2). 

 

Тъй ли било :hilezh: 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

2 hours ago, Marian_Georgiev said:

 

Събра ги най-накрая :)

Как се представят драйверите, монтира ли им филтрите , от какво ги захранваш?

 

Да, сложих ги.

036788835.jpg?r=0

 

Доволен съм от резултата, още не са завършени, но тия дни ще ги затворя напълно и ще ги подготвя за боядисване. 

В момента са вързани към Sony STR DA 2400 ES, и звука не е никак зле, колкото повече работят, толкова по-добре започват да звучат. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...