Jump to content

Зимни гуми в условията на Глобално Затопляне!


Recommended Posts

На мен добро впечатление от тестовете, пък и от собствен опит, ми прави всесезонната гума на Vredestein Quatrac 2.

Навремето взех една кола от Мюнхен и немеца си караше зимата точно с такива Вредещайнки поради същите съображения, поради които е пусната и темата.

Благодаря за изчерпателната информация на Брунобанани :flipoff:

Редактирано от vilik
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...
  • Отговори 121
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Само ще помоля, тия които са с летните гуми и с идеята за глобално затопляне ако може да не излизат тия дни... :hilezh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само ще помоля, тия които са с летните гуми и с идеята за глобално затопляне ако може да не излизат тия дни... :hilezh:

:) Стойте на топло,че има грип навънка :bia:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само ще помоля, тия които са с летните гуми и с идеята за глобално затопляне ако може да не излизат тия дни... :respekt:

Е заради тея "лисанчовци" колегите се оплакват от задръствания по магистралата :hilezh:

Па после пак държавата им виновна и "булгаристан" било...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

аз да кажа, тази година сложих за пръв път зимни. първо само отпред. досега 6 зими си карах с летните и вериги, но миналата година бяхме 2 коли, аз с вериги, другата кола със зимни гуми. ок, но на сняг/чисто сняг чисто аз с повече от 50-60 не мога д акарам, а той караше с 80 пред мен. освен това на мен задницата постоянно ми бягаше и на чист сняг само с газ можех да я удържам и другата кола пак се справяше значително по-добре от мен. е, тази зима сложих отпред 2 и първия сняг на хемус минавах между колите с кеф. ама гъза пак бяга. сложих и отзад зимни... коренно различно е поведението на колата. въпреки толкова време да съм карал с летни, не мога д асе кривя, че зимната има много сериозно предимство при нормално каране. мен не ме интересува на сухо зимната гума, че дава с 5 метра повече спирачен път, зимата се кара леко и полеко, защото винаги може някъде да е останала локва на някой завой и да е замръзнала, макар пътя да е горе долу сух.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...
  • 2 months later...

Колеги зимата мисля с настъпването на месец май окончателно мина.

Каква е равносметката Ви. Някои промениха ли си мнението за зимните гуми - ползата и вредата от тях в условията на глобалното затопляне!?

Моята равносметка е:

19400 км. изминати от 20 октомври 2008 до 20.04.2009 с Michelin Energy Saver 205x55х15 по всички пътища на България.

4 преминавания през Шипка.

11 преминавания през Рожен.

2 преминавания през Юндола

1 преминаване през Петрохан

1 преминаване през Превала.

От всички тези проходи ми се наложи само едно слагане на вериги на северната страна на Шипка както съм описал още в началото на поста си и никога повече. Сняг ме валя само на Шипка, магистрала Хемус и в Рожен по 1 път.

През всичкото останало време съм се движил по напълно сухи или мокри пътища, където летните гуми се държаха чудесно при всякакви температури при положение че говорим и за автомобил с малко по-висок център на тежестта, какъвто е показан по-долу.

За мен оставането с летни гуми бе напълно оправдано. Не съм се почувствал застрашен или попаднал в опасна ситуация заради тях в нито един момент. :hilezh:

5ae08993b5.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...

2 преминавания през Юндола

...

Да не би да си минавал през Велинград, без да се обадиш, да се запознаем :hilezh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако го беше валяло сняг щеше да звънне споко, ама за да го теглите :zustimm:

А защо не мина през София да видиш каква е ползата от зимните гуми :bia:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз през София не го броя въобще, защото там се движа до летището или по околовръстното и не съм имал проблем.

За Юндола минавам през Велинград наистина, но винаги бързам. Ако реша да дойда на плаж сега летния сезон обаче задължително ще се обадя на колегата. :hilezh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

проблемите ти тепърва предстоят в големите жеги. моята равносметка е че имам зимни гуми в гаража, които ще ми вършат спокойно работа поне още три зими без да го мисля много. и имам летни гуми на колата които ще карам още едно лято. т.е. на всеки три четири години купувам или зимни или летни гуми, вместо на две години само летни.

Редактирано от martinich
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

моята равносметка е че имам зимни гуми в гаража, които ще ми вършат спокойно работа поне още три зими без да го мисля много. и имам летни гуми на колата които ще карам още едно лято. т.е. на всеки три четири години купувам или зимни или летни гуми, вместо на две години само летни.

как ве, сега кондензаторите ше ти обяснят как ДОТ-а треа да е най-много от миналата година, а всичко останало е дизеларщина :hilezh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Баничарка с летни гуми на Шипка през зимата - безценно! ;)

Бухахахахаххахахаха :hilezh:

Банан, балък и дебил, добре че не минаваш през София щот ако те виим с тоя кашон у снеговете с летни гуми, лично щи ги нанижем на врата. Аве ти нормален ли си? Даже пост равносметка пуснал! ТЪПАК! Ох мечтая за момента, в който и наще застрахователи ще почнат да не признават каско, ако не си с гуми според сезона и такива кат теб плехари, като всяка драскотина си я платите от джоба, и ви счупат носовете по неколко пъти за всяко ПТП, ше почнете си купувате зимни гуми с шипове. Моли се следващата зима да не натресеш некой като мен, дет е подписал клетвена декларация, че зимата изкове ли го некой с летни гуми, ще му отвори главата. Ше ви ебъ гъзовете спестовни скапани. :bia:

Ром си нали, не само на визия го докарваш?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бухахахахаххахахаха :flehan:

Банан, балък и дебил, добре че не минаваш през София щот ако те виим с тоя кашон у снеговете с летни гуми, лично щи ги нанижем на врата. Аве ти нормален ли си? Даже пост равносметка пуснал! ТЪПАК! Ох мечтая за момента, в който и наще застрахователи ще почнат да не признават каско, ако не си с гуми според сезона и такива кат теб плехари, като всяка драскотина си я платите от джоба, и ви счупат носовете по неколко пъти за всяко ПТП, ше почнете си купувате зимни гуми с шипове. Моли се следващата зима да не натресеш некой като мен, дет е подписал клетвена декларация, че зимата изкове ли го некой с летни гуми, ще му отвори главата. Ше ви ебъ гъзовете спестовни скапани. :hilezh:

Ром си нали, не само на визия го докарваш?

Е Куре, изпълни ме ;):hilezh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Банан, балък и дебил, добре че не минаваш през София щот ако те виим с тоя кашон у снеговете с летни гуми, лично щи ги нанижем на врата. Аве ти нормален ли си? Даже пост равносметка пуснал! ТЪПАК! Ох мечтая за момента, в който и наще застрахователи ще почнат да не признават каско, ако не си с гуми според сезона и такива кат теб плехари, като всяка драскотина си я платите от джоба, и ви счупат носовете по неколко пъти за всяко ПТП, ше почнете си купувате зимни гуми с шипове. Моли се следващата зима да не натресеш некой като мен, дет е подписал клетвена декларация, че зимата изкове ли го некой с летни гуми, ще му отвори главата. Ше ви ебъ гъзовете спестовни скапани. :hilezh:

Споко ве хейтър, имам достатъчно опит, за да карам с летни гуми и на Шипка и на Цариградско шосе и за твое успокоение няма начин да се натреса в твоя кашон. :hilezh:

На твое място бих се притеснявал за внезапно изкачащи канавки и крайпътни дървета, защото съм чувал, че те били много опасни особено за слаби шофьори, които обичат и да си попийват на всичкото отгоре :hilezh: Хората с "тоталки" в кариерата си могат да го потвърдят. :hilezh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Споко ве хейтър, имам достатъчно опит, за да карам с летни гуми и на Шипка и на Цариградско шосе и за твое успокоение няма начин да се натреса в твоя кашон. :hilezh:

На твое място бих се притеснявал за внезапно изкачащи канавки и крайпътни дървета, защото съм чувал, че те били много опасни особено за слаби шофьори, които обичат и да си попийват на всичкото отгоре :hilezh: Хората с "тоталки" в кариерата си могат да го потвърдят. :respekt:

Ама големи карачи имаме тука бе :hilezh:

Така и не разбрах що е по-оферта да караме с две нови летни зимата отколкото с 4 зимни :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тази тема е доста безмислена - по простата причина, че само човек, който не е закъсвал из снеговете с летни гуми може да развива теории! Въпросната статия, за която пише колегата, пуснал темата я четох и аз! Но в същата статия никъде не пише - карайте си с летни гуми и зимата! там само се измерва спирачният път на различните гуми и напълно естествено е лятната гума да даде добри резултати - но при температури над нулата!!!!!!!!!!!!!!! за оптимистите все пак мога да споделя нещо от личен опит, което ми се случи преди 5 месеца и което показва ЗАЩО НЕ ТРЯБВА ДА СЕ ДОВЕРЯВАМЕ НА ПРЕДПИСАНИЯТА НА ПРОИЗВОДИТЕЛИТЕ, НА СПИСАНИЯТА И НА НАРОДНИЯТ ФОЛКЛОР!

Покрай старата пушка Ауди 80, която за жалост стана на дстолепните 22 години и с която няма да се разделя по сантиментални причини си купих нова кола, директно от магазина: джип, 4х4, който макар и да не енатоварен с екстри за моите нужди ме устройва напълно! на 6 Чнуари пътувах от Бургас за Варна! Пътни условия - почистен път, както се чисти в България: нахвърлена луга, минал няква имитация на снегорин и това е! Колата разполага с бързи ибавни предавки, но тъй като няма междуосов диференциал и не се препоръчва каране по сух път на режим 4х4 не рискувах да включа предния мост! Което беше грешка! Оригинално колата пристигна с т.нар всесезонни гуми, в които, както разбрах по късно - няма нищо сезонно, на-малкото зимно! накратко - преди Варна, при спускане към града, въпреки че се движех с едва 60 км колата поднесе най-неочаквано! резултат: завъртане на 180 градуса ./добре че пътят там е магистрала!/, лек удар в предната част отдясно! за щастие се разминах само със счупена предна броня! не се изживявам като велик "карач", но мсея да твърдя че съм много внимателен на пътя и както се казва - имам очи и на гърба си! за 22 годишния си стаж зад волана съм изминал над 120.000 км без нито един даже съставен акт, нито някакво произшествие! В гореописания случай мисля, че имах голям късмет, защото пътя беше практически празен, автомобила се представи прекрасно, а скоростта ми беше ниска! ИЗВОДЪТ ОБАЧЕ Е, ЧЕ НЕ ТРЯБВА ДА ВЯРВАМЕ НА ВСИЧКО НАПИСАНО, ДОРИ И ДА Е В СПЕЦИАЛИЗИРАНИ СПИСАНИЯ! ЗАЩОТО НИТО ЕДИН ОТ ТЕСТОВЕТЕ ЗА ГУМИ НЕ СЕ ПРОВЕЖДА В РЕАЛНИ УСЛОВИЯ НА ПЪТЯ, КЪДЕТО ОБСТАНОВКАТА СЕ СМЕНЯ НЕПРЕКЪСНАТО! ПОРАДИ ТАЗИ ПРИЧИНА И СМАИТЕ ПРОИЗВОДИТЕЛИ НЕ ОТДАВАТ ГОЛЯМО ЗНАЧЕНИЕ НА ТЕЗИ ТЕСТОВЕ, А ПОВЕЧЕ НА СВОИТЕ ЗАВОДСКИ ТЕСТОВЕ! ВСЕСЕЗОННА ГУМА НЯМА - ЗА ЛЯТОТО МОЖЕ И ДА СВЪРШИ РАБОТА ИЛИ ПРИ МОКЪР ПЪТ, НО НЕ И ЗА ЗИМАТА!!!!!!!!!!!!!!! НЕМА ТАКОВА ЖИВОТНО НАРЕЧЕНО ВСЕСЕЗОННА ГУМА! ТАКА ЧЕ ВСЕКИ, СЛОЖИЛ СИ ПОДОБЕН ТАРАЛЕЖ В ГАЩИТЕ ТРЯБВА ДА Е НАЯСНО И С РИСКОВЕТЕ - ЗА СЕБЕ СИ, ЗА ХОРАТА, КОИТО СА С НЕГО, И ЗА ОКОЛНИТЕ!!!!!!!!!!!!!!!!!! тУК ОПИТЪТ НЯМАТ СЪЩО ПОЧТИ НИКАКВО ЗНАЧЕНИЕ, ЗАЩОТО НЕ ДОПУСКАМ, ЧЕ ВСИЧКИ КОЛЕГИ СА ПРОФЕСИОНАЛНИ ПИЛОТИ, ПЕЧЕЛИЛИ ПО НЯКОЛКО ТИТЛИ В РАЛИ шВЕЦИЯ" ИЛИ РАЛИ "кОРСИКА"!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ПРОФЕСИОНАЛНИ ПИЛОТИ, ПЕЧЕЛИЛИ ПО НЯКОЛКО ТИТЛИ В РАЛИ шВЕЦИЯ" ИЛИ РАЛИ "кОРСИКА"!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Банана е дал шофьорската книжка на Грьонхолм и Льоб :respekt:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ох мечтая за момента,

Мечтата ти е сбъдната от има нема от 3-4 месеца.Летни гуми зимата не плащаме,както и обратното.Са...за познати се прават изключения,но тва е една друга тема.

П.С Тук до 1-2 седмици макс очакваме да влезне в сила и за това с какви гуми си според сезона.... и ако не си с правилните... плащаш и твойте щети и тези на другото МПС

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:respekt:

Ама да има и някъв критерии за гуми според сезона, щото и летните и зимните на 5+++ години са.......... :hilezh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...