Jump to content

Ubuntu 10.04


Recommended Posts

ATI и Linux = Греда и то доста голяма:)

Драйверите им за Linux са с години назад, бъгави, орязани.....тъпо, но факт, нищо, че в момента те са по-добрите карти на пазара. Колко си блъсках главата с една ATI карта така....и накрая просто я жертвах, отидох и си купих NVidia.

Както четох скоро някъде - една от големите причини много узери да казват "Linux sucks" била ATI и по-специално драйверите им.

За Lunux - NVidia - драйверите са напълно в крак с тези под Windows, да не говорим откога има VDPAU;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 111
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Така е, това е причината да се откажа от ATI преди доста годинки. Въобще не развиват драйверите си за Линукс. Да не говорим, че дори и работещите им драйвери имат много ниска производителност под Линукс в сравнение с NVIDIA, проблеми с TV-Out и т.н.. Просто NVIDIA-та си е друго нещо :steinigung: .

Редактирано от VBI
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

10.04 си го инсталирах от тяхно CD преди 7-8 месеца - те дори изпращат диск с калъфче, професионална работа... та за тези 8 месеца.. никакви забележки... преди бях на Сусе но товареше ужасно много а лаптопчето ми е едно на около 2 годинки и се видях в чудо.. трябва да имаш сървър за това сусе..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пробвай Мандрива 2010. От много години ползвам Линукс (още от версия 7.хх на Мандрива, Мандрейк тогава) и за мен това е една от най-добрите дистрибуции. Убунтуту също не е лошо, но му липсват графични приложени независими от графичната среда за настройки - не винаги писането в конзола доставя голямо удоволствие.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе дручко си е да дращиш из конзолата и да компилираш и прекомпилираш за кеф :angry: Аз също ползвам Линукс отдавна и много се кефя на опростяването на настройките. Преди бях ентусиаст и можех да си направя по 20 мега-турбо-оптимизирани ядра и да бъзикам къде що може докато постигна the perfect OS(знаеш ли колко време се компилираше ядро на 486? :dance: ) ама сега най-много да сменя скина на гном :) Тия графични тулове за настройка действат само ако всичко тръгне out of the box, заяде ли се нещо само конзолата е спасението. И това се отнася за всички дистрибуции които съм пробвал колкото и да се хвалят със простота. Бунтуто радва с масовост и готови решения за почти всеки възможен проблем, така че като се закучи да не ми се налага да мисля а само да копирам :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе върти се в офиса една идея, да се мине на Ubuntu. Та реших да видя какво става, аджеба, с Linux.

инсталирах го през Windows направо, имаше такава опция от сайта.

Всичко ок - повечето неща си ги има, даже някаква мега дървена програма за обработка на EPS файлове, обаче едно нещо не става ясно.

КАК ДА СИ ВИДЯ D: ?

Може ли някой да обясни, ама като за лаици?

Освен това, има ли по-добра програма за векторни файлове от InkScape?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

КАК ДА СИ ВИДЯ D: ?

Горе в ляво от падащите менюта имаш Places/Места - там имаш изброени всичките дискове и партишъни. Цъкаш и го маунтва. Ако искаш автоматично да го "закача" при логин вече се прави допълнителна една магария, но е сравнително лесно.

И аз ще се радвам да разбера нещо повече за обработка на векторни графики на прилично ниво, че този InkScape не е особено сериозен.

Четох тези дни, че изкарват нов kernel с Windows поддръжка. До колко ще сработи и реално ще е полезно за Линукс обществото ми е малко мътно, но като идея определено ми допада.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Пичове, Линукс си е Линикс. Няма значение колко добре е брандиран. В крайна сметка си е едно ядро, което кръжочниците винаги искат да оптимизират до такава степен, че в даден момент то да се окаже нефункционално, и един userspace който напоследък си е стандартен SYSTEM V. От там нататък всичко е глезотия :2gunsfiring_v1: Всички ние, по-разглезените, сме свикнали да ползваме DEBIAN и DEBIAN BASED дистрибуции. Дори "червената шапчица"... макар да има известни лимитации ( дебиан потребителите знаят за какво говоря ) също се ползва от разглезените юзери. В крайна сметка какво излиза - ползваме дадена дистрибуция заради пакетната система.

Ако не ви трябва да играете под Линукс нито да използвате приложения, които изискват значителен GPU time, тогава стандартните драйвери, които ви подкарват картата са достатъчни. Естествено след появата на COMPIZ се появи нуждата и от "ускорение".

Аз лично не виждам смисал да се ползва линукс за десктоп, освен ако работата не ти го налага. Явно идеята "Кърти мивки и рулира" все още не е отпуснала българският Санчо :-)

За информация: САНЧО

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хора, я ми обяснете как да направя GRUB да ми буутва първо Виндовса. Бях го направил това с някоя от предишните дистрибуции, ама не помня как. :2gunsfiring_v1:

И много грозно GNOME- то, с което идва по дефолт :puke:

Скоро разглеждах някакъв Tilix 2.1 и ми се стори много по- шарено. Как мога да оциганя тва убунту 10.4 примерно графичната му среда да се доближава до вин7 или друга мазнотия?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако не ви трябва да играете под Линукс нито да използвате приложения, които изискват значителен GPU time, тогава стандартните драйвери, които ви подкарват картата са достатъчни. Естествено след появата на COMPIZ се появи нуждата и от "ускорение".

Аз лично не виждам смисал да се ползва линукс за десктоп, освен ако работата не ти го налага. Явно идеята "Кърти мивки и рулира" все още не е отпуснала българският Санчо :-)

За информация: САНЧО

А ако искаш да гледаш 1080p филми какво правим - на процесор ли?:2gunsfiring_v1: Повярвай ми, че има сцени и рипове, които озорват и доста прилични процесори, а и е грехота да харчиш 100++ вата ток и да слушаш бучащи вентилатори за нещо, което го може и най-евтината вградена NVidia с CUDA.

VDPAU под Линукс плейва всички, повтарям всички mkv-ta ускорено с NVidia. Под Windows това може да стане само с Cuda + NVidia + Core AVC (платен, бърз, и не-толкова добър откъм качество на декодиране декодер).

Има и някакво си DXVA под Windows, ама за него трябва MKV-тата да са енкоднати с правилния профил.

С АТИ под Линукс си е мъка, лично тествано:puke:

В общи линии покраи HTPC-то, което сглобявах пробвах всички комбинации от карти(Nvidia/ATI)/драйвери/ОС(WIndows/Linux)/кодеци(Всички, за които се сетиш) та не говоря наизуст:)

Редактирано от didoya
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хора, я ми обяснете как да направя GRUB да ми буутва първо Виндовса. Бях го направил това с някоя от предишните дистрибуции, ама не помня как. :2gunsfiring_v1:

И много грозно GNOME- то, с което идва по дефолт :puke:

Скоро разглеждах някакъв Tilix 2.1 и ми се стори много по- шарено. Как мога да оциганя тва убунту 10.4 примерно графичната му среда да се доближава до вин7 или друга мазнотия?

Като искаш по-шаренко сложи го с графична среда КДЕ :) и става Kubuntu :) Иначе и в Гном има интересни теми стига да ти се занимава да си ги настроиш как искаш (около 30-40 мин ми трябваха на мен)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хора, я ми обяснете как да направя GRUB да ми буутва първо Виндовса.

Аз си свалям една елементарна програмка, която си има графичен интерфейс и прави всичко вместо да се бъркаш ръчно да бараш:

https://help.ubuntu.com/community/StartUpManager

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хора, я ми обяснете как да направя GRUB да ми буутва първо Виндовса. Бях го направил това с някоя от предишните дистрибуции, ама не помня как. :2gunsfiring_v1:

И много грозно GNOME- то, с което идва по дефолт :puke:

Скоро разглеждах някакъв Tilix 2.1 и ми се стори много по- шарено. Как мога да оциганя тва убунту 10.4 примерно графичната му среда да се доближава до вин7 или друга мазнотия?

Изтегли си StartUp-Manager от "Управление на софтуер" . От него се настройва GRUB. Иначе за красота съм си дръпнал Docky:

Snimka.1011.png

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хора, я ми обяснете как да направя GRUB да ми буутва първо Виндовса. Бях го направил това с някоя от предишните дистрибуции, ама не помня как. :nixweiss:

И много грозно GNOME- то, с което идва по дефолт :hilezh:

Скоро разглеждах някакъв Tilix 2.1 и ми се стори много по- шарено. Как мога да оциганя тва убунту 10.4 примерно графичната му среда да се доближава до вин7 или друга мазнотия?

# vim /boot/grub/menu.lst
default 1

Брои се от 0. Т.е. ако първо ти е описано Линукс а после Уиндоус, тогава Линкс = 0 а Уиндоус = 1. В общи линии описваш кое ще ти буутва първо. Ако искаш да е първо в менюто просто сложи цялата секция, която го описва над Линукса.

Надявам се да съм бил полезен :hilezh:

А ако искаш да гледаш 1080p филми какво правим - на процесор ли?:) Повярвай ми, че има сцени и рипове, които озорват и доста прилични процесори, а и е грехота да харчиш 100++ вата ток и да слушаш бучащи вентилатори за нещо, което го може и най-евтината вградена NVidia с CUDA.

WINDOWS + K-Light :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Брао бе къде го заби с тоя vim? После ше земе да пита как се работи с vim сигурно ше му кажеш да ползва нано за по лесно :hilezh:

Wizi и dhtj са му показали възможно най-лесния и прост начин. Е с такива отговори поддържате мита, че линукс е само за хакери и не ставал за десктоп. Vim is death батка няма сми 2010 да се използват методи и софт от 1980.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пичове, Линукс си е Линикс...

За десктоп си е супер - много е бърз, не забива, няма вируси, отваря всичко, сигурен е, вече от доста годинки има всякакви програми аналози на windows-ките. Примерно като кодирам филм от DV към DVD ми отнема 2 часа (като през това време си работя друго на компа), а на windows над 3.5 часа. Много години го ползвам вече, дори и на няколко лаптопа и един нетбук - нямам никакви проблеми с хардуера - разпознава си всичко. Само, че аз ползвам Мандрива. Ubuntu-то е малко по-постно от към графични инструменти за настройка - все пак не винаги се ползва само конзола :) .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Истинските мъже ползват vi :flehan:

тоя редактор винаги съм си мислел, че е написан само за да му е гадно на драгия юзър :stupid:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...
Брао бе къде го заби с тоя vim? После ше земе да пита как се работи с vim сигурно ше му кажеш да ползва нано за по лесно <_<

Wizi и dhtj са му показали възможно най-лесния и прост начин. Е с такива отговори поддържате мита, че линукс е само за хакери и не ставал за десктоп. Vim is death батка няма сми 2010 да се използват методи и софт от 1980.

Свикнеш ли веднъж да работиш с него, щракането с мишката почва да отнема цяла вечност спрямо времето, за което ще свършиш същото с ВИ :-)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...