Jump to content

Разход на газ 20/100 км градско


Recommended Posts

  • 6 years later...

Здравейте колеги,

Извинявам се, нов съм във форума и само от 2 месеца съм собственик на Audi A4 Avant 1.8T Quattro, B6 8E, 150hp (110 KW), 2002, Бензин-ГАЗ, 5 ръчни скорости, двигател AVJ, и се опитвам да разбера дали няма някакъв проблем, понеже последно ми даде 17/100 градско газ. Карам с гуми 16ки, ако има значение.

Въпроса ми е как точно да засека точен разход. Газовата ми е още в гаранция и от сервиза ме питат колко ми е разхода на бензин. Търсих точна информация, на едно място пише че резервоара ми е 60 литра, на друго 66 литра. Идеята ми е да заредя до горе, да измина 100 км и да заредя пак. Не вярвам на показанията на компютъра, въобще не са верни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

 

 

Преди 1 час, PJ4e написа:

... и се опитвам да разбера дали няма някакъв проблем...

 - и се опитвам да разбера дали има някакъв проблем... 😉

 

"... 150hp (110 KW), 2002, Бензин-ГАЗ, 5 ръчни скорости... последно ми даде 17/100 градско газ..."

При тези параметри този разход е доста висок дори и при зимни условия.

Променяно ли е нещо по колата, преди да се вдигне разходът? Всъщност, колко беше предишният?

 

"...Карам с гуми 16ки, ако има значение..."

Този размер на гуми не може да окаже влияние на разхода по принцип, даже са с доста оптимален размер за машината.

Влияние може да окаже нарушената геометрия на мостовете, състоянието на гумите и т.н.

 

"... Въпроса ми е как точно да засека точен разход... Идеята ми е да заредя до горе, да измина 100 км и да заредя пак. Не вярвам на показанията на компютъра, въобще не са верни."

И аз много не вярвам на бордовия компютър. 😐

За мен практически най-верният начин на засичане на средния разход е по метода "пълно/пълно" на колонка... поне 3-4 пъти.

 

 

 

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 3 часа, PJ4e написа:

 

Нищо му няма на разхода, тоя туч толкова си дърпа, още повече, като му сложиш и Истинските "реални" километри, които са вероятно полвин мильон, със съответното износване и амортизация. Те ти и семнайсе литри газчица граЦко. А може и още^_^

Разход се мери пълно-празно-пълно => тефтер.

Редактирано от NIKO
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 29.07.2019 г. at 17:23, NIKO написа:

Нищо му няма на разхода, тоя туч толкова си дърпа...

Нямам представа колко дърпа, понеже авторът така и не спомена колко е разхода на бензин, 

а само сравнението между двата може да даде насока дали има проблем с колата.

Нещо не ми се връзва кола със 150 к.с. да харчи бензин чак около 15 л/100 км. 😉 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Все още не мога да размера колко точно литра е резервоарът, тъй като никога не е бил празен, та чак колата да спре, а и никъде не пише точно колко е. На едно място пише 60 литра, на друго 66, на трето 70 лв. В момента ми е до половината. Ок ще го напълня до горе, ще измина 100 км и пак ще го напълня догоре, ама като не знам колко е?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И като знаеш, това с какво точно помага?

При бешес с куатро, вместимостта на резервоара е 60 литра.

С тия стотачки, разход няма да измериш, но пък пробвай, може да ти се получи случайно.

Точен разход се изчислява така:

пълно-празно-пълно => пробег => литри/100километра.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Обема на резервоара не ти е важен. Пълниш "до горе" караш си нормално. Изминаваш някакави километри  100, 200, 300 и пак пълниш до горе.Смяташ. Така 5-6 пъти. Разбираш си разхода на бензин. 
След това пълниш бутилката на макс. Караш докато свърши. Смяташ. Пак пълниш на макс и пак смяташ. Така 5-6 пъти :D и  ще хванеш някъв усреднен разход.

Иначе влизаш веднъж, два, три пъти в зверско здръстване и се чудиш що е стигнало 17 на 100. 

Редактирано от Chitatelia
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Аз съм си въвел една система от "време оно". Всичко записвам в една екселска таблица. Най-точни се получават осреднените стойности на разхода за дълъг период от време. Тогава "пълнене догоре" и "празнене додолу" нямат съществено значение. От екселската таблица могат да се правят най-различни сметки, включително и споменатите от колегите по-горе частични разходи, стига да си наясно как се работи с такова нещо.

При мене за ХХХХ км съм отчел YYY литра газ и ZZZ литра бензин, за ААА лева газ и BBB лева бензин. Сметката е елементарна и таблицата ми дава готови резултати.

В нея съм включил и консумативите и винаги знам колко километра съм изтъркалял с гумите, кога трябва да сменя филтри, масло и т.н. и колко реално ми излизат 100 км пробег с включени всички разходи, застраховки и такси.

Осредненият разход на гориво за 4600 км е 9.55 л газ, 1.35 л бензин на 100 км, при 30% градски пробег. Колата е А4 Авант, 1.8, 125 к.с.

Редактирано от aldygreen
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...