Jump to content

Въпрос относно филтър твърди частици А6 3.0 TDI?


TMAX

Recommended Posts

Здравейте колеги,

Нов съм във форума тъй като от скоро съм собственик на А6 Avant 3.o TDI - manual. Ето я и колицата да я представя и съответно да попитам относно филтъра за твърди частици. 1.НОРМАЛНО ЛИ Е ВЪПРЕКИ НАЛИЧИЕТО МУ, ПО КРАЯ НА АУСПУСИТЕ ДА ИМА САЖДИ.(имам и други автомобили с такъв филтър, но те нямат сажди)

2. Филтъра с течност ли е и кога и по колко се долива тя ако е такъв тип?

3. Четох че при наличието на такъв филтър е важно колата да се кара с масло с определена спецификация. Каква е зависимостта между филтъра и маслото.

Благодаря предварително

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 214
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Не е с течност!

DPF (Diesel Particulate Filter) - това е филтър за твърди частици (сажди) предлаган към тези двигатели. До 2008 година е бил опция - така, че може "вашата" кола да го има като оборудване, а може и да го няма. Лесно можете да разберете дали има DPF - ако няма сажди в аупусите, ако физически го виждате под колата (по средата, точно под шофьорското място, и по оборудването на автомобила според номера на рамата. Филтърът е саморегенериращ се и е доста издръжлив и непретенциозен. Все пак се говори, че издържа около 300000км. Eстествено зависи много от това къде се кара най-често колата. Градското каране затруднява самопочистването на DPF-a. Естествено за евентуални проблеми ще бъдете уведомени от автомобила ви, чрез графики и звукови сигнали на бордовия компютър. Какви са точно сигналите ще прочетете по-надолу в тази тема. Запомнете, че маслото за двигателя на автомобил със ДПФ трябва ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да отговаря на нормите на VW 507.00 ! Принципно и без DPF се използва същото масло, но може и по-ниска норма да покрива.

При правилна експлоатация филтърът се саморегенерира сам и без вашата помощ. За него е важно да карате с правилното двигателно масло (507.00) и да не карате много километри градско и да не зареждате биодизел !!!.

За саморегенерацията му е нужна определена температура и скорост.

При индикация на таблото за нужда от регенерация трябва да излезете за 15-20 минути извънградско и да карате със скорост над 60км/ч и 1400об.мин. докато не изгасне лампата.

Спазването на горните изисквания и честото каране извънградско ви гарантира безгрижие от стана на филтъра. Ето какви са индикациите излизащи на бордовия компютър, ако ви се случи. Първата представлява графично изображение на ауспухово гърне - при нея DPF-а е запълнен на 55%. Спазвате процедурата за прочистване описана в началото на тази тема. Ако игнорирате тази сигнализация, след достигането на 75% запълване нафилтъра ще получите второ уведомяване, което представлява комбинация от две сигнални лампи - подгряването + чек енджин. В този момент двигателят ще премине в авариен режим и ще почувствате разък спад в мощността. Пак описаната процедура за прочистване. Ако се появи третата степен на индикация (90% запълване), която е комбинация от първите две (общо три индикации) - то задължително трябва да посетите сервиза за принудително почистване. Ако то не помогне ще трябва да смените DPF филтъра с нов.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря колега,

Цялата ти тема, включително и това съм ги изчел подробно( темата е уникална,евала), но все пак не разбирам защо имам сажди. Филтъра го има, виждам го под колата,излиза си и по рама. В Порше казаха, че без грама сажди не можело. Не може ама как някои коли могат, и нали все пак това му е целта на тоя филтър? Ей това не мога да си обясня аз и не знам при мен ли е само така или всичките си имат сажди?

Редактирано от TMAX
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами и аз съм виждал малко сажди по някои ауспуси, но наистина нямам идея от какво се получава така. При мен няма грам нищо след дълго каране, нито след ръчка, нито след градско. Колата ми е на 167 хиляди км.

Виждъл съм 3.0тди на А4 на около 300 хил.км чиито ауспуси имаха малко черен прах. Възможно е вече поизтощен DPF да пропуска малко, но само гадая.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз лично нямам сажди, а и според това, което съм чел другите колеги с 2.7 и 3.0 също нямат. Не е нормално да има ...

Другото, което ми е странно е че филтъра не дава грешка. Ако е задръстен лампичката би светнала.

Аз обаче не мога да помогна повече ... Според мен трябва да я погледне някой който разбира. Пробвал ли си да избършеш саждите и да видиш дали образува нови?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Карай си колата и не му мисли. Щом не записва грешки да не ти пука. Аз нямам DPF и имам доста повече зажди. Verter ги е виждал и знае каква е разликата. Може да не изгаря всичко във филтъра и да отива назад.

Поздравления за избора. Доста Avant се насъбра у форума. Засега сме 5 с теб.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз мислех, че нямам филтър (или е свален), защото имам сажди. Скоро ми светна на таблото и ето че имам :schlaumeier::zustimm::hilezh: не пуши видимо, но сажди има

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е то много зависи как се кара колата, по какъв маршрут и с каква нафта .... Verter-a кара основно извън града, дълги преходи, спокойно - филтъра му не се товари и сигурно седи под 10% през цялото време

Но като караш основно Софийски задръствания, газ/спирачка от светофар до светофар самия филтър не може да влезе в режим на регенерация, а и колата си прави повечко сажди

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Как стои въпроса с премахването му на тези коли?

Може да се маха, но на 3.0 ТДИ е доста дуракоустойчив и с опцията за принудително почистване на място е практически вечен при добро отношение към него

При 4 цилиндровите тази опция я няма и се чисти само с каране.... което може да е малко досадно

Освен това "премиум" лимо, което пушляви като печка циганска любов, напалена с кубинки не е най-приятната гледка ... нали ?

Редактирано от BECKO
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега поздравления за добрият избор.

Изчисти си накрайниците, като ходиш следващият път на автомивка.

Накарай ги да ги обработят няколко пъти с препарата за джанти.

Аз съм без филтър и имам съвсем малко сажди, главно се натрупват след градско каране.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Освен това "премиум" лимо, което пушляви като печка циганска любов, напалена с кубинки не е най-приятната гледка ... нали ?

Що, аз пък наскоро си припомних онова приятно гъделичкащо чувство да пуснеш облак в носа на някого.

Най- си личи нощем на магистрала, внезапно фаровете отзад започват да изглеждат като в м'гла :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При мен като е задръстен DPF, от ауспуха започва да мирише остро на изгорели въглища. След изчистване, мириса е съвсем различен и не е гаден. Но ауспуха винаги е чист отвътре на пипане. Визуално отвътре не изглежда съвсем като неръждавейка, ами тук-там е по-тъмен но не е мръсен със сажди.

С Вагком може да се провери колко е зацапан на Group 104-третата позиция, в Engine, Meas. blocks.

П.П. Честито за колата, да се кара със здраве и безаварийно. Много ми харесва как стои спортната броня а и останалите S line елементи - аз съм същия цвят, но с обикновената броня :)

Редактирано от MSM
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Веско направи хубаво пояснение. Аз повече от предимно карам извънградско, при това сравнително бавно и спокойно. Нафта сипвам само от Шел (ви пауър), ако изобщо има някакво значение. Лампа никога не ми е светвала.

Сажди никога не съм виждал в ауспусите, защото колата само аз си я мия при това често и винаги ми минават през погледа ауспусите. Виждал съм единствено как колата бълва един бял облак, като мъгла. ВЕднъж беше доста явно и тогава се уверих, че е от мен и от ауспусите, защото спрях на една пешеходна и след това дадох яко газ и погледнах в обгедалото как се отдалечавам от колата зад мен и видях, че тя е потънала в бял облак мъгла :rolleyes: освен някой да е разсипал пакет брашно и аз да съм го задигнал, ама асфалта май бе чист.

Явно точно тогава се е прочистил филтъра и така изглежда регенерацията. В движение е много трудно да го забележиш и не съм сигурен дали въобще съм го виждал. Понякога като спра чувам пукане и пращене откъм накрайниците и те буквално не се пипат от горещина - вероятно след регенерация. Рядко ходя на писта и там понастъпвам яко колата, но след тези прояви няма нищо отзад.

Като цяло това знам от практиката за този филтър.

Редактирано от verter
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз повече от предимно карам извънградско, при това сравнително бавно и спокойно. Нафта сипвам само от Шел (ви пауър), ако изобщо има някакво значение. Лампа никога не ми е светвала.

При мен светва лампата в рамките на няколко дни (сумарно около 6-7ч.градско каране със V-power или Diesel Plus) ако са налице някои от следните условия заедно или поотделно:

1. Сутрин при студен двигател карам около 2км с не повече от 30км като температурата стига не повече от 60-70 С.

2. При загрят двигател "спри-тръгни" в задръствания по около 1,5-2ч на ден.

3. Междувременно нямаш извънградско или не си минавал по високоскоростни булеварди за повече от 7-8 мин.

4 Оборотите ти през това врема никога или рядко и за кратко са надвишавали 1600-2000.

Аз често попадам в горните хипотези и така още на третия ден от подобно каране лампата светва, и можеш да усетиш веднага гадния мирис от колата като паркираш и излезнеш от колата. Като ми светне жълтото гърне, гледам възможно най-бързо да се разходя с повече от 2000 оборота на S и загрят двигател за около 10 мин, докато изгасне. Бял пушек никога не съм забелязвал или да ми е правило впечатление, но и не съм давал яко газ де. Когато е чист филтъра съм слагал бяла салфетка на ауспуха и тя остава чиста и мирише на нещо подобно на аспирин.

ВЕСКО, ми беше споменавал че може да се настройва при достигане на какво ниво на замърсеност на филтъра да светва лампата. Явно при мен е доста ниско- така по наблюдения светва при около 10 единици в третата клетка на 104 група в Енджин на Вага. Четвъртата клетка пък дава км които си минал от последното самопочистване/светване.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като спомена "гаден мирис" се сетих, че понякога и аз го надушвам. Кога мирише гадно, преди или след регенерация?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди регенерацията е мириса - малко преди да светне лампата и при светнала лампа. Веднага след като изгасне лампата, мирише съвсем различно и не дразни. Явно ти никога не стигаш предела на лампата, тъй като скоро след това отиваш извън града и то се самопочиства.

Редактирано от MSM
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Явно ти никога не стигаш предела на лампата, тъй като скоро след това отиваш извън града и то се самопочиства.

Вероятно е така, но понякога като прибирам колата в гаража наистина мирише гадно отзад, а иначе ароматът е като на долнопробен парфюм :steinigung:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

а иначе ароматът е като на долнопробен парфюм :wall:

:steinigung: Майтапа на страна, но се чувствам по-добре ако знам че хвърлям по-малко вредни емисии и по-малко CO2 в околната среда. Като видя някой дето пуши като комин и оставя 50 м черна следа, направо ме хваща яд а и ти лепи чернилка по предницата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Аз днес за малко да гризна дръвото с DPF - a.

Във вторник след около час тежко градско и празен резервоар, сипах 5л скапана лукойлска нафта на Сточна гара, колкото да стигна до някоя доверена бензиностанция. 10 мин. след това "жълтата гостенка" цъфна на Фиса с желание за 15 мин. разходка. Да ама тоя път не я огря и след още 20 мин тежък преход се прибрах. Сряда и Четвъртък по едно 5 килметрово каране на студено сутринта и липса на всякакво желание да отида някъде да я продухам (то и нямаше къде в тая гняс от целодневни клаустрофобични задръствания навсякъде в гадната София :gruebel:).

Днес сутринта решен да сложа край на жълтото гърне на фиса, сипах хубава нафта от най-близката бензиностанция (OMV в случая) и се отправих през гняста към околовръстното. Да ама не, точно 2мин след като тръгнах от OMV гърнето изчезна и след още една минута се появи иконата за свещите и енджина и колата умря от към мощност. Помислих че дросела пак е дал фира, но след бърз ВАГ тест при Влади_ди се оказа че проблема е в ДПФ-а ми и изписва грешка- за всичко има няма 20-25 км мах от светването във вторник до днес се беше напълнил на 75% :rotcol: . На околовръстното карах повече от час по предписанието за прочистване, но файда йок. И така както си бях там направо в Порше за принудително прочистване. Милата колица се мъчИ повече от 40 мин на паркинга им, докато се продуха успешно до 0%. От 20ина метра долавях тежкото боботене на двигателя на високи и наппавоо :rotcol:

Така, че рахождайте ги здраво колите, наистина не трябва да се подценява тоя ДПФ - щом изплаче, трябва още същия, най-късно на другия ден да се кара докато се изчисти. Още един ден да бях изчакал и последствията можеха да са доста финансово грозни за мен.

П.П. Интересното е че нито за момент нямаше пушек от ауспуха, а сутринта излизаше безцветна и безмирисна пара от ауспуха :hilezh:

Редактирано от MSM
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...