Jump to content

Искате ксенон?


Tibi.B

Recommended Posts

От автора: Този пост е създаден единствено и само с цел обучение около HIDs. Какво правите на автомобила си е единствено ваша отговорност и аз не съм отговорен за каквито и да е грешки, които допуснете. Като четете това и този пост, Вие сте се съгласили с това правило. Наслаждавайте се ;)

Искате HIDs?

Добре, та сега от къде да започнем? Да започнем от началото. Нека да научим а HIDs системите и как да изберем правилната такава. Има толкова много варианти, голям избор, затова какво значи всяка една опция? 4300K? 6000K? 10000K? Какви са тези К числа? Цветът на отдадената светлина се измерва на Келвинова скала.

kelvin-scale.gif

Снимката отгоре показва някои PIAA крушки, които са асоцирани в цветови аспект. Автомобили, които са произведени с ксенон използват 4300К HIDs крушки. Това е най-близката до "бялото" светлина. Бележка: колкото по-близко е числото до синьото, толкова по-малко лумени /lumens/ отдава крушката. Такаче, как се измерва силата на светлината?

Силата на всяка светлина се измерва в единици, наречени лумени /lumens/. Един лумен е равен на 30 квадратни сантиметра осветено пространство от свещ. Това е относително ниска стойност на отдадена светлина. Обикновените халогенни авто светлини в днешно време отдават средно в рамките на 1500-2000 лумена. Ето къде т.нар. ксенон системи изпъкват! Оригинална ксенон крушка с цвят 4300К отдава около 3200 лумена. Това е почти 50% повече светлина! Имайте предвид, че колко по-високо достига крушката в температурната скала на Келвин, толко по-малка е нейната ефективна отдадена светлина. Това е така, защото се достига края на видимия светлинен спектър.

Най-оптималния цвят е в температурната граница 4300К-5300К. Това е най-добрия компромис между бяла светлина и ефективност. Аз препоръчвам тази температура.

Добре, след като преминахме през ефективността и цветовете, нека обърнем внимание и на самата система.

Ксенон системата има три основни компонента:

-Баласт

-Крушка

-Окабеляване

Баласт - това е основния компонент, който създава огромните 23,000 волта, които да запалят крушката. Това е основния компонент на HIDs системата. Той стартира крушката и поддържа заряда й. На старите системи запалителя беше отделен компонент, но на новите, сегашни, системи, запалителя е в самия баласт. Този запалител е подобен на свещ, която да създаде напрежението в HIDs крушката.

Крушка - На крушката не й трябва особено обяснение, освен, че има различни свосйства от обикновената халогенна крушка. Вместо да загрява жичка в затворен газ, HIDs крушката е пълна само с газ. HIDs крушката има подобна конструкция като флуресцентната крушка. Електричество е прекарано през тръбичката, което създава дъга от светлина, когато газта се наелектрезира /зареди/. Това е най-обикновеното обяснение, което мога да дам. Няма да навлизам в детайли, защото темата не е ориентирана на това как работят ксенон системите. Има два вида HIDs крушки: D2R и D2S. D2R е за рефлекторна обвивка, а D2S за проекторна обвивка на фара.D2R има нанесен керамичен слой върху самата крушка, който да помогне за овладяването на заслепяването. Този вид има също различна база на крушкат,а но може да бъде модифициран на шасне на D2S система чрез дремел.

PhilipsD2R.gif

D2R отгоре

D2S отдолу

PhilipsD2S.jpg

Окабеляване - Това мисля, че няма нужда от обяснение, тъй като целта му е да даде ток на отделните компоненти.

Новите системи имат специална функция, наречена Би-ксенон. Това е, когато чрез соленоид се отваря преграда, когато са включени дългите светлини. Тази преграда позволява допълнителната светлина, която е била блокирана да освети горната част на вашата видимост. Това е нова фукнция, която много хора харесват, защото получаваш HIDs и на дългите си светлини също. МНОГО полезно на тъмни пътища в средата на нищото.

Ами всичките тези комплекти, които можеш да купиш от ибей или илиенци?

- Аз лично не препоръчвам тези комплекти. Защо? Ще обясня когато стигнем до повече за фабричните HIDs системи.

Според правилата за регулация DOT и ECE, светлините идващи от автомобил не трябва да имат заслепителен ефект, защото насрещните шофьори могат да бъдат заслепени. Ако ги нямаше тези правила, има голяма възможност да Ви удари насрещна кола на двупосочен път, защото шофьора ще бъде заслепен от тези HIDs, тъй като имат 50% повече яркост от обикновени халогени.

DOT и ECE и JDM законите са измислили специални "отрязващи лещи", които да помогнат в тази ситуация. Има повече светлина от страната на пасажера, която да помогне с разчитането на регулативни табели. RHD /коли с дясна дирекция/ трябва да имат по-висок лъч от дясната им страна, а LHD /коли с лява дирекция, ние/ трябва да имат лъч от дясната страна. Отдолу има картинка, която да покаже отрязването на лъча.

headlight-beams-on-wall-illustratio.gif

Както можете да видите, това спомага за незаслепяването на насрещното движение, тъй като имате ненормално ярки ксенони. Такаче сега разбирате какво трябва да върши правилно една ксенон система, и мога да обясня защо тези китайски комплекти "не ста'ат".

Обикновените рефлекторни фарове и насочени обикновени фарове не са конструиурани за светлината на ксенон крушката. Начина на работа на ксеноновата крушка е различен от тази на халогенната и фарове, които не са предназначени за ксенон ще предизвикат нежелан заслепителен ефект, често - фатален за насрещното движение.

DSC00012a.jpg

Както можете да видите отгоре, обикновения фар не насочва светлината, а просто я изстрелва на посоки. Това със сигурност ще заслепи насрещно идващите шофьори, както и шофьорите пред вашата кола.

Ето така трябва да изглежда ако сте извършили ретрофит.

IMG_8788Small.jpg

Това е моята персонална настройка, и както можете да видите, горната част на светлината е точно отрязана, и насрещното движение ( и куките ) няма да бъдат заслепени. Проекторните лещи са специално за ксенонови крушки, и са конструирани да отдават светлината правилно върху пътя, вместо да я рязпръскват из небето и да правят по-силни и по-слаби петна от светлина.

На Сивик 5ген. стандартните фарове са направни от рефлектор за халогени, изцяло проектиран, или по-точно НЕ проектиран за ксенон крушки. Това означава, че ще имаме възможно най-лошия ефект чрез тези "китайски" комплекти ксенон. Затова, как да предотвратим този нежелан ефект? Ако искате да се позабавлявате, и искате да извлечете максималното от вашата ксенон система, извършете ретрофит.

Що е то ретрофит?

Ретрофита е инсталиране на фабрична ксенон система във вашите фарове, чрез персонални модификации. Има много опции на разположение, такаче няма да навлизам в детайли как да направите ретрофит.

Защо трябва да направя ретрофит?

-Най-добрия възможен ефект от ксенона, защото е проектиран специално за такава система.

-Няма да заслепява останалите от движението.

-Изглежда ЯКО!

Та, какви части ви трябват?

-Проекторни лещи от кола, снабдена с ксенон система.

Принципно, има много различни ксенонови проектори.LS430, S2000, Mercedes, BMW, и т.н. имат много проектори, от които да избирате. Размера може да очертава границите на това, кое да използвате.

-Баласти и крушки. Двойка D2S или D2R крушки + баласти.

-Окабеляване

Тук става трудно. Тъй като Вашата кола не е произведена с ксенон, трябва да си направите окабеляване за баластите и то да работи с вашата система. Това може да значи релета и диоди, или винаги можете да си купите от дилъри на ксенон. Бъдете сигурни какво ви трябва преди да купувате кабеляци.

Всичко на всичко, ретрофит ще ви даде по-добра производителност, но не задължително бюджетна такава. Може да е доста скъпичко, но помнете...

Ксенон системите са луксозни аксесоари. Могат да са много скъпи.

Ако искате да си направите ретрофит, обърнете се към hidplanet.com за повече информация за това какво и как трябва да направите.

Това е пост за тези, които планират да си купят китайско компектче за да видят как свети. ДА, Вашата китайска система е по-ярка от стандартните Ви крушки, но... помислете за другите шофьори, които заслепявате. Помислете, че някой заслешен шофьор може да врътне гервека и да се нахака директно във вас.

Редактирано от Tibi.B
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бате ти изби рибата. :D

Но няма кой да прочете това писание.

Пардон, ти да не продаваш КСЕНОНИ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бате ти изби рибата. :flehan:

Но няма кой да прочете това писание.

Пардон, ти да не продаваш КСЕНОНИ?

НЕ бате не продавам !!!Просто мисля ,че ще е интересно това инфо за хората който тепърва се насочват към HID!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега това незнам дали ти си го писал или си го копирал от някъде.Но е обяснено супер смотано.Това е информация, която първо не е нужна никому.Второ може да се събере в 20 реда.Ретрофити-метрофити :flehan:

+Това то не са останали хора, които да се насочват, вече всички са се насочили и затова вечерно време карам със слънчеви очила :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Момци, то не е лошо да коментираме по темите, но не ми е ясно защо все по този начин. Поради каква причина, когато някой колега си направи труда да намери и пусне някакво информация, първата ни реакция е негативна? "Това пък отде го зе?", "Такава глупост не съм чувал!" , "Това и аз можех да го напиша, при това по-добре", и тем подобни..... Ами като знаете и можете повече и по-добре - пишете! Ограмотете ни малко ако обичате! Хайде стига със тази шопска дървенящина. Как искаме после да развиваме този форум като технически, а не фън-клубче за раздумка? Тази тирада не я пиша за първи път и все същият резултат накрая! Нека помислим над това и да пооправим нещата, а! :flehan:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега това незнам дали ти си го писал или си го копирал от някъде.Но е обяснено супер смотано.Това е информация, която първо не е нужна никому.Второ може да се събере в 20 реда.Ретрофити-метрофити :hilezh:

+Това то не са останали хора, които да се насочват, вече всички са се насочили и затова вечерно време карам със слънчеви очила :P

Преведено е от един сайт кото е много навътре с хсенона и инфото е супер достоверно и истинско :angry: А като ти се струва смотано инфото ,не го чети и завивай към офф топика !!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Блгадоря зе темата ... ето сега вече ми се изясниха въпросите дето ми се въртяха... Мерси колега !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко тенденциозно е написано...сума пъти се повтаря как не ставали китайските ксенони и малко е замазано обяснението защо точно не стават. Заслепяването не виждам каква връзка има с това дали ксенона е китайски, палестински или марков. Според мен заслепяването си зависи от това какъв е фара, обикновен или с лупа и дали е добре регулиран. Какъв й е проблема на следната комбинация - автърмаркет фарове с лупа (ако щете и DEPO тайвански) с китайски ксенон?

На А4-ката съм с тази комбинация и съм много доволен без изобщо да заслепявам насрещните коли. Са верно не са саморегулиращи се с датчици, ама не е болка за умиране.

Давам веднага и друг пример, ако некой ревне, че от фабричното по-добро нема - ми имам и Мерцедес Е класа '03 година с фабричен ксенон, саморегулиращи се фарове и миене с пръскалки пак на фаровете - и с него като пътувам пак чат пат ми пресветне някой - Просто има доста хора дето не са свикнали и видят ли по-различна светлина моментално се набират на лостчето и присветват. Така че и това кой фар колко заслепява е доста относително :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

hidplanet.com

според мен никой няма да си ги купи.Иначе съм ги гледал преди доста време,дори съм подготвен с оферта за тия чудесии и за биксенон.Но кой ще си развали фаровете да си слага такива "екстри".Доста умения са нужни да с есложат лупи във рефлектор и да стане естетично-не пльоснато само.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Но могат да се направят :angry: Преди известно време хората и фибростъкло не знаеха какво е, а в момента почти всеки може да си вземе прожектори от Е46 или по-нова от ebay на много прилични цени. Просто е въпрос на време.

Евала за статията, колега :blink:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Статията (извън тенденциозно комерсиалната част) е добра. Поне снимките.

Не е лошо да хвърлите по някое око и към тези наши дебати от по-старо време:

КСЕНОН и БИКСЕНОН

Как да похарчим малко кинти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Приемам, че не съм прав с упрека ми.Наистина колегата се е постарал, за което :bia:

:blink:

Целта е да се запознаят хората по-добре с идеята за ксенона !!!И като отидат да си слагат ксенон (каквто и да било бил той и китайски) "Има два вида HIDs крушки: D2R и D2S. D2R е за рефлекторна обвивка, а D2S за проекторна обвивка на фара" .И да кажат на г.н продавача нали ще ми сложиш Д2Р защото аджаба фара ми е без лупа !!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Целта е да се запознаят хората по-добре с идеята за ксенона !!!И като отидат да си слагат ксенон (каквто и да било бил той и китайски) "Има два вида HIDs крушки: D2R и D2S. D2R е за рефлекторна обвивка, а D2S за проекторна обвивка на фара" .И да кажат на г.н продавача нали ще ми сложиш Д2Р защото аджаба фара ми е без лупа !!!

тъй тъй братчед,колкото повече,толкова повече :bia: ,аз дето изчетох де що има написано и достъпно за ксенона и все още не съм наясно какво да правя с моите си сток светилки,да ги сменям ли, да ги ъпгрейдвам ли....,някои неща ми станаха ясни след поста ти. :blink:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

тъй тъй братчед,колкото повече,толкова повече :) ,аз дето изчетох де що има написано и достъпно за ксенона и все още не съм наясно какво да правя с моите си сток светилки,да ги сменям ли, да ги ъпгрейдвам ли....,някои неща ми станаха ясни след поста ти. :angry:

Ми незнам каква кола караш ,но мисля че рецептата е купуваш фар с ЛУПА и слагаш ксенон 4300к 45w и ти си на мода !!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много ми хареса обяснението и понеже явно си попрочел повечко по-темата HID би ли ми казал аз на моето А6 с лупи (чиито фарове с халогенни крушки светят точно като най-горната схема на разпределение на светлинния поток - Typical ECE) ако сложа ксенонова система (примерно има такива до 700 лв.) ще продължи да свети така и да не заслепява хората отсреща?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На моята А6-ца и сложих ксенон от 220 лв LUXIMA. Китайски боклук някъв, но от "по-качествените" китайски боклуци май. Поне за такъв ми го рекламираха :respekt: Свети доста прилично. Без ксенон бях като сляп през нощта.

ПС: Брао на Tibi.B :angry:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много ми хареса обяснението и понеже явно си попрочел повечко по-темата HID би ли ми казал аз на моето А6 с лупи (чиито фарове с халогенни крушки светят точно като най-горната схема на разпределение на светлинния поток - Typical ECE) ако сложа ксенонова система (примерно има такива до 700 лв.) ще продължи да свети така и да не заслепява хората отсреща?

Мисля че ще постигнеш не сравним ефект :respekt:

Успех !!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...