Jump to content

Призив: Карайте с включени къси светлини!


Wizi

Recommended Posts

Има един ден от годината, първи юни, когато "всички" караме с включени светлини за да пазим децата и за по-голяма сигурност по пътищата. Каква е логиката това да е само един ден от 365 общо?

Ето за това призовавам да карате през цялото денонощие със запалени фарове!

Дали ще е в 9 сутринта, 12 по обед или 17ч следобеда - няма значение, просто си включете фаровете!

- това НЕ е символ на гъзария или свързано задължително с бързо каране сигнализиращо "махни ми се от пътя!".

- НЕ плащате изразходвания ток, спете спокойно

- факт е, че при 13 европейски държави шофьорите са задължени да карат 24/7 (24 часа на ден, 7 дни в седмицата) с включени къси светлини

- факт е също, че това е допринесло за спадане на пътните проишествия с близо 25%(!!!!)

--------------------

ps. thanx, peshone :wall:

Редактирано от Wizi Wiziev
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 77
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Направиха го, да! Задължително е по закон за зимния сезон (вече не помня точно кои бяха датите).

Wizi Wiziev - верно, не плащам ток, ма ми хАби акумулатора, еле па алтернатора, горят ми крушките............... :wall:

Комплексирарни дупета сте Вие дето карате на фарове през деня :wall:

Сега сериозно - винаги карам на фарове, особено на извънградско ползата от това се забелязва много ясно! Досега нищо от гореспоменатите неща не са ми се разваляли, разхода на гориво също не съм забелязал да се е увеличил... Извод - няма страшно B)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз също съм на мнение, че карането със включени светлини е желателно за да се забележи, че това е кола а не дърво, казан, елхичка или общо казано част от пейзажа. Т.е мозъка да разбере дори и подсъзнателно, че това е потенциално опасен обект и да отдели малко повече нервни импусли за да възприеме превозното средство като движещ се обект. Няма нищо чудно в това, че се намаля риска от катастрофа като се движим със светлини. Друг е проблема обаче, за възприемането на това от някои елементарни субектчета като признак на еди какво си. В крайна сметка всеки си преценява сам аз лично съм твърдо за и не само на първи юни. Преди с опела не го правех този номер понеже нямаше е зумер и редовно ги забравях ама сега са Аудито и да ги забрая пищи :wall: и няма риск да покажа колко съм разсеян. С две думи включвам се към призива и дано се увелички броя на отговорните водачи защото тези дни пак се нагледах на какво ли не :wall:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тъмносив металик... познайте как "изчезвам" през лятото в маранята и асфалта...

Както беше казал Уизи още като си нямаше фамилия Уизиев - нека ме забелязват една идея по-рано и да ме имат предвид, пък нека да съм мутра. (цитирам по памет)...

П.П. Още една полза от фаровете, която мисля не е спомената до тук - не само ще разберат, че не съм дърво, ами ще разберат и че се движа (за разлика от паркираните коли наоколо)...

Редактирано от spookie
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така е колеги, всички сте прави. Трябва а и е много полезно да се кара с включени къси светлини денем :wall: Предимствата са неоспорими.

Обаче откакто сложих ксеноновите крушки размислих и вече карам само вечер и само извънградско с включени такива. Най-вече поради факта, че ме забелязват от няколко километра, особено когато някой реши да изпреварва срещу мен. Много по-адекватно реагират.

Но градско не ги включвам а и не смятам, освен ако не е сумрачно или дъждовно времето. Все пак тези ксенонки си имат живот и с течение на времето интензитета им постепенно намалява.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Схващам ти притеснението, но аз не бих рискувал сигурността за някоя седмица по-ранно скапване на крушка за 200 кинта :wall:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Но градско не ги включвам а и не смятам, освен ако не е сумрачно или дъждовно времето. Все пак тези ксенонки си имат живот и с течение на времето интензитета им постепенно намалява.

па и са по 400 мароканеца парчето :wall:

С две ръце съм за - дано повече хора започнат да карат с включени светлини и през деня...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Подкрепям идеята,макар че досега като изключим 1 юни и 15 септември,съм карал на запалени фарове единствено извънградско.

Тук като се прибера от дълъг път и не съм ги угасил ме заглеждат странно,не знам защо.

Иначе :wall:B):) за идеята! :wall:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И по светло и по тъмно халогените са забранени и ставате потенциални клиенти на КАТ, а иначе си имате къси и дълги нали :wall:

Халогените ги включвайте само когато пътните условия го налагат - мъгла или сняг.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И при мен първото нещо което включвам, са фаровете. Е, в София карам на габарити.

аз съм същия :wall:

ПС: shavo,

1) някой беше пуснал тема с обяснения - това за което говориш, не са халогени а фарове за мъгла .

2) незаконно е използването им в случаи различни от силно намалена видимост

Редактирано от i_kotev
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То е незаконно да има и дупки по пътищата, ма ги има, нали?!? :wall:

Аудото го карах винаги с пуснати халогени, светят ниско долу и дупките се виждат много по-добре.

Новата ми кола няма опция фаровете за мъгла да са включени постоянно - загасиш ли колата после трябва пак да ги пускаш - на реле са. Та с нея не се занимавам да ги пускам, освен ако не карам по някой лунен пейзаж като Околовръстното посред нощ. Но фаровете - винаги!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Винаги карам на къси. Лошото е, че вече камара дупета карат на ДЪЛГИ в условията на ***ано ГРАДСКО! Основно бакшиши и тям подобна измет. Така че, да се присъединя към призива с допълнението: колеги, верно дупки, верно няма лампи, ама недейте на дълги, бе, дее*а мааму!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Подкрепям с 2 ръце и винаги карам на фарове - КЪСИ - и (ши ма прощавате) халогени ... така де - фарове за мъгла.

:dance:

Както каза някой "...то по закон и дупки не трябва да има.." , да не говорим за маркировка !!!!, знаци, табели и т.н. :blink:

А и от как ми свиха халогените и си купих нови за 380 лв не съм ги гасил.

А за това дали пречат на тези пред мен - пробвано е - карал съм с един колега Бургас - София - освен че ме познаваше в огледалото чесъм аз - други (де)ефекти нямаще. А и на мен не ми пречат халогените на другите коли. Това разбира се не ме оправдава - в нарушение съм според закона - признавам. Така си компенсирам липсата на гореспоменатите маркировка, табели и т.н, както и кратерите - това е!

Редактирано от Smith
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На т.нар. "халогени" или "фарове за мъгла" им се вика и по друг начин, а именно "driving lights". След като са направени да светят ниско на самия път, не виждам как могат да пречат на когото и да било, че да са забранени.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Грешка! Фарове за мъгла и day lights нямат НИЩО ОБЩО! Нищо, че изглеждат сходно и седят на почти едни и същи места по предницата на колата...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...