Jump to content

Избор на wireless рутер за домашно ползване


Recommended Posts

Амии, позабравил си, вероятно от годините е :) WDR3600 почти не е работил при мен със сток фърмуер :)

 

Към момента WDR4300 го карам с https://forum.openwrt.org/viewtopic.php?id=47382 това заради впн-ите. Като изключим леко кекавия обхват на 5GHz другото е ок. 

22:59:01 up 36 days,  2:38,  load average: 0.17, 0.11, 0.07
Linux OpenWrt 3.10.49 #1 Fri Oct 17 18:02:35 CEST 2014 mips GNU/Linux

Но за WDR4300 продължавам да твърдя, че ако няма належаща нужда от някой моднат фърмуер по-добре е да се кара с оригиналния.

 

 

Едит: Предполагам объркването ти се дължи на това, че аз ползвах DD-WRT, а ти държеше да ползваш OpenWRT

Редактирано от netizen
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 251
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

  • 2 months later...

Здравейте,

Моля за съвет относно два рутера, за които се чудя.

В момента съм с WR740-N, който се намира на 3-тия етаж и обхвата му е недостатъчен за първия етаж, въпреки че е с dd-wrt.  

Варианта, на който се бях спрял е WDR4300, но момчетата от нет-а като видяха, че ще давам толкова пари ми препоръчаха да взема Mikrotik RB951G 2HnD. Проблема e, че не разбирам толкова много и тоя втория е без антени, не знам дали ще докара обхвата на WDR-a, който е с 3 антени. Устройствата, които се закачат към безжичния са около 8 .. ако има някакво значение.

 

Преди това бях с lynksis WRT 54gl и нямах никакви проблеми с обхвата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ako само искаш да си вдигнеш обхвата, си купи още един 740, това ти е най-евтиното работещо решение. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

.... и го добави като wireless repeater за да нямаш втора мрежа, която само да те бърка.

 

С цялото ми уважение към Микротик, но през 2015та липсата на 5GHz в продуктите им е огромен минус поне в моите очи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По скоро липса на двубандови решения. Инак само на 5гхз имат разни OmniTik. Но те пък никога не са били насочени към домашни потребители. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,

Моля за съвет относно два рутера, за които се чудя.

В момента съм с WR740-N, който се намира на 3-тия етаж и обхвата му е недостатъчен за първия етаж, въпреки че е с dd-wrt.  

Варианта, на който се бях спрял е WDR4300, но момчетата от нет-а като видяха, че ще давам толкова пари ми препоръчаха да взема Mikrotik RB951G 2HnD. Проблема e, че не разбирам толкова много и тоя втория е без антени, не знам дали ще докара обхвата на WDR-a, който е с 3 антени. Устройствата, които се закачат към безжичния са около 8 .. ако има някакво значение.

 

Преди това бях с lynksis WRT 54gl и нямах никакви проблеми с обхвата.

Сканирай "ефира"

Тествай с различни канали и ще решиш проблема

С G- стандарта ще повишиш обхвата и чувствителността на устройството (за сметка на макс. скорост)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Каналите за проба реално са само 3 - 1ви, 6ти и 11ти. Така като гледам просто разстоянието му е в повече и ще му трябва 2ри рутер, по възможност отново с dd-wrt.

 

Двата ще ги вържеш със жица помежду си, нали?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси за отговорите. Ако ще слагам втори рутер ще гледам с жица да ги връзвам (има ли друг вариант?). Няма да е много удобно и лесно изпълнимо, но може да се получи.

 

Тоя WDR4300 няма ли да реши проблема без да се занимавам с втори рутер?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има антени, които са с кабел и се завиват на мястото на една от трите антени на рутера и имат увеличен обхват на излъчване

 

http://www.ebay.co.uk/itm/TP-LINK-TL-ANT2405C-2-4GHz-5dBi-Indoor-Desktop-Omni-directional-Antenna-/141241515071?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item20e2a67c3f

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси за отговорите. Ако ще слагам втори рутер ще гледам с жица да ги връзвам (има ли друг вариант?). Няма да е много удобно и лесно изпълнимо, но може да се получи.

 

Тоя WDR4300 няма ли да реши проблема без да се занимавам с втори рутер?

Обърни внимание на:

Transmit Power

CE:

<20dBm(2.4GHz)

FCC:

<30dBm

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Каналите за проба реално са само 3 - 1ви, 6ти и 11ти. ...

А какво им е на 3ти, 9ти и 13 примерно?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

http://www.smallnetbuilder.com/wireless/wireless-howto/31190-when-wireless-lans-collide-how-to-beat-the-wireless-crowd - тук е описано подробно. Като за любознателни! :) А за по-нелюбознателните: само 1ви, 6ти и 11ти канал позволяват препокриване без да си пречат рутерите използвайки един и същ канал. Тоест и да е зашумено по-добре ползвайте само тези три канала иначе рискувате сериозно да си влошите връзката.



Мерси за отговорите. Ако ще слагам втори рутер ще гледам с жица да ги връзвам (има ли друг вариант?). Няма да е много удобно и лесно изпълнимо, но може да се получи.

 

Тоя WDR4300 няма ли да реши проблема без да се занимавам с втори рутер?

 

Ето ти подробно описание (отново) как да си настроиш двата рутера:

 

http://www.dd-wrt.com/wiki/index.php/Repeater_Bridge

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В смисъл като имам 6 съседа на 6ти канал, трима на 1ви и 4 на 11ти ми препоръчваш да се забия на 1ви?

Аз веднага отивам на трети. Или девети.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В смисъл като имам 6 съседа на 6ти канал, трима на 1ви и 4 на 11ти ми препоръчваш да се забия на 1ви?

Аз веднага отивам на трети. Или девети.

 

Ако на 3ти и 9ти няма никой - там вероятно ще си (по-)добре, но ако и там има хора то най-добре да си на 1ви, 6ти или 11ти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Снощи си поиграх леко и не можах да установя някаква разлика но открих че 1ви канал се е освободил и веднага го завзех.

 

Иначе от лекцията на Уизи полезното е това:

 

 

Using Channels other than 1, 6 and 11 in 2.4 GHz
 If you're using Channel 1 and your neighbor is using Channel 2, you're both putting plenty of power into each other's channel. Even the best receivers have difficulty dealing with this level of "adjacent channel interference". Whatever a receiver can't understand, ends up as "noise", which can reduce performance.

On the other hand, when both your WLANs use the same channel, the CSMA/CA mechanism described earlier, as well as other Wi-Fi coordination techniques, can operate as intended. Although you both will be contending for a share of the same spectrum (and bandwidth), your requests can be coordinated for most efficient sharing. In other words, you may not get the speed you want, but you'll get reliable operation.

 

Та с две думи идеята е че ако ползваш (прекалено) близки канали си пречат (интерферират) докато ако се накачулят повече маймуни на един канал си го споделят и тогава има ред. Както и по-малко шум. Всъщност може да се каже че има само един канал - 6ти защото единствено на него някой тарикат може да се опита да завземе всичките 11 канала за по-голяма скорост в даден момент. За съжаление тук всичко опира до софтуер. И колко други маймуни има наоколо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 months later...

Да не отварям нова тема... някой има ли наблюдения над този тп-линк?

http://www.pazaruvaj.com/ruteri-c3144/tp-link/archer-c8-p252974117/

 

Трябва ми да сменя един стар wr740n, който реално не създава грижи, но искам да имам 5ghz.

Проблеми с обхвата няма никакви, та това няма да е причината за смяна.

Хареса ми, че на този С8 мога да му закача един външен юесби 3.0 диск и да се шерва към всички компютри в мрежата.

 

 

Та, дайте мнение за този C8 или пък някой друг с подобна екстра...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 months later...

Да вметна само пътечката която извървях с идеята да си докарам повечко сигнал на 5те GHz на рутера ми (Netgear WNDR4300), който има чудесен сигнал на 2.4GHz, но вторият му банд куца.

 

Та... трябваше да си намеря въпросните "pig tails" кабелчета за антени, които да ми изкарат връзка навън от корубата на рутера, които всъщност са SMA to Ufl./Ipx Cable и да си приготвя външни "антени". Изчаках си китайчетата да ми доставят кабелчетата, приготвих си антени от TP-Link 1043, монтирах всичко:

 

yJjoWdW.jpg

 

..... и к*рец. <_< Уж бях прочел, уж бях сигурен, че антените са еднакви, но явно толкова съм прочел :wall: Всъщност 2.4GHz и 5GHz антените нямат много общо що се отнася до това как са конструирани.

 

Хайде нови антени от eBay вече за 5GHz, оригинални Asus (ще ви излъжа кой точно модел техен рутер) и в крайна сметка това са резултатите:

 

Непосредствена близост до рутера с оригиналните антени:

d7OEJ65.png

 

Непосредствена близост до рутера с новите антени:

5y8T5Kw.png

 

 

Един етаж по-нагоре и леко в страни с оригиналните антени:

OlmgdsB.png

 

Един етаж по-нагоре и леко в страни с новите антени:

i7ay8LH.png

 

 

Дали си струва? Ами струва си, но май очаквах повече :) А вече дали е правилно да очаквам повече не знам ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мен понеже леко ме мързи за такива ТНТМ-та , рутерборда вика на 2.4 , един вдр4300 вика на 5гхз , като вероятно ще сложа един изостанал наностейшън м5 за ап на 5гхз и ще махна и тп-линка, че ми спира влан-ите  :supercool:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...