Jump to content

Избор на wireless рутер за домашно ползване


Recommended Posts

Да, ако на метър от рутера получаваш такава скорост имаш проблем или в рутера или в Wi-Fi картата на компютъра. Сигурен ли си че компютъра ти поддържа 802.11n? Точно тази скорост e характерна за 802.11g. Или пък рутера да е настроен да работи само на 802.11g?

 

За сравнение виж каква скорост дава моя рутер на 1 метър като го огранича да работи само на 802.11g:

 

6098841972.png

 

Това едва ли е съвпадение.

 

Редактирано от CVT
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 251
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

8 hours ago, CVT said:

Ако смениш с 5-то поколение няма да усетиш никаква разлика относно Интернет скоростта и без екстендър пак няма да минеш. За бекъпи обаче ще е по-бързо.

Мерси за съветите и помощта.

Бекъпа си се прави сам от време на време така, че не го мисля.

А капсулата не е правила никакви драми от 5-6 години - понякога като я пипна е топла, ама нищо й няма.


Почетох и тук: http://www.apple.com/shop/question/answers/product/MC414LL/A/can-i-use-an-airport-express-to-extend-my-existing-wifi-signal/Q9CJY7HHKCAKUDTP2

Другата седмица ще мина да си взема един Експрес и ще разширя покритието у нас. Само трябва да реша къде да го сложа,.


Относно връзването рутер-рутер с кабел - не съм забелязал разлика в скорстта на нета и от двата рутера - сега ще видим дали ще има загуби при предаването към Експреса.

Епълските копеленца добре си правят нещата да работят безпроблемно всяко със всяко, но не и с други марки ;)

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги, сега докато разглеждах настройките на Рутера ми хрумна да попитам - ако го сложа като Access Point вместо Router по-добре ли ще е? 

 

П.П. Към момента с новата връзка 100Mbps, Macbook Pro-то прави 65Mbps, a iPhone 6s 74-86Mbps и двете измерени чрез Speedtest. Принципно съм уж на най-добрите канали според Wireless Utility... 

Редактирано от nikolaef
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не, остави го в режим рутер ако нямаш достъп да конфигурираш рутера на оператора.

 

А по кабел през този Asus докарваш ли си 100 мегабита? Също какво е положението през Wi-Fi на 1 метър от него?

 

Ако по кабел и на 1 метър докарва 100 мегабита, просто трябва да си поиграеш с каналите и антените. Пробвай например една от антените да е легнала. Отвори и двата банда (2.4 и 5 GHz) и виж на кой се хваща по-добре.

Редактирано от CVT
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 22 часа, CVT написа:

Не съм съгласен специално за този случай - разликата между 7 и 8 хопа е незначителна - 1 милисекунда.

Много зависи какво има в "хоп"-а, за да е 1мс рутирането... А с това рутерче едва ли ще е толкова. Ако му се занимава може да тества.

Преди 22 часа, CVT написа:

Също не виждам защо мислиш че с времето ще има повече проблеми.

Натрупване на грешки...

 

Всяка една Network мрежа се проектира и изгражда да бъде с минимален брой рутирания. При необходимост от увеличаване на обхвата на WiFi мрежата се използват репийтъри, за кабелна мрежа е ясно. Целта на цялото упражнение е да се избегнат грешките и лаг-а при рутирането и IP-конфликтите. Другото условие е, че колкото по-просто е изградена една мрежа, толкова по-лесно се поддържа. 

Не знам защо си фен на "рутер след рутер", явно не се занимаваш с това... :)

 

Преди 12 часа, nikolaef написа:

Колеги, сега докато разглеждах настройките на Рутера ми хрумна да попитам - ако го сложа като Access Point вместо Router по-добре ли ще е? 

 

Не, няма да е по-добре.

Поискай от БТК да ти бридж-нат  единия порт на модема им. Издиктувай им МАК-а на твоя рутер (и си го запиши някъде), закачаш му WAN-a към определения LAN на модема и ще ползваш пълната функционалност на рутера си.

Редактирано от velas
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

36 minutes ago, velas said:

Натрупване на грешки...

 

Всяка една Network мрежа се проектира и изгражда да бъде с минимален брой рутирания. При необходимост от увеличаване на обхвата на WiFi мрежата се използват репийтъри, за кабелна мрежа е ясно. Целта на цялото упражнение е да се избегнат грешките и лаг-а при рутирането и IP-конфликтите. Другото условие е, че колкото по-просто е изградена една мрежа, толкова по-лесно се поддържа. 

Не знам защо си фен на "рутер след рутер", явно не се занимаваш с това... :)

 

Колега, говориш на теория, а не за частния случай на свързване на само един рутер в повече с кабел в домашни условия. В този случай проблемите които си изброил са толкова незначителен фактор че могат спокойно да се пренебрагнат. Ако се занимаваш с това, трябва да можеш да преценяваш кога да приложиш една теория и кога не, защото просто не е нужно. ;)

 

Относно лага - и аз имам подобен TP-Link рутер като този на колегата @s7r3l0k и трейсването което съм дал по-горе е през него. Лага е 1 милисекунда.

 

Относно подхода - за колегата @nikolaef съм съгласен че е най-добре да звънне и да го бриджнат, след като си запознат с неовия операторски рутер и твърдиш че поддържа това. Обаче разговора го започнахме заради колегата @s7r3l0k, който е с TP-Link операторски рутер, който не поддържа тази функция.

 

Редактирано от CVT
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте колеги, първо благодаря, че се занимавате.

 

Искам да отбележа, че при мен мрежата е много сложна (поради незнайни причини) и се състои от следните компоненти: Оптичен приемник > Wireless Router Huawei > TP-Link Switch (Виваком го сложиха допълнително за усилване на сигнала към ТВ, не можело без него) > ASUS Wireless Router. Huawei рутера работи в някакъв специален режим за да разпределя хем интернет, хем ТВ. 

 

Тук в тази ситуация ще проработи ли този бриджнат режим? 

 

По кабел: 

 6101570492.png

 

По Wi-Fi на 0.5м от рутера: 

6101574427.png

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Остави бриджването, тука има някакъв проблем с Wi-Fi-я на рутера, след като по кабел през него удряш над 90 мегабита, а през Wi-Fi само 60. Да не правим от мухата слон, след като си имаме истински слон. :)

 

Редактирано от CVT
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До колкото разбрах този.

 

На 50 см по Wi-Fi трябва да удря 99% от скоростта през LAN портовете си. Ако тъпия ми TP-Link го може, няма причина този да работи толкова бавно.

 

Може би трябва да се флашне с DD-WRT.

Редактирано от CVT
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, същият. В духа на темата - ASUS RT-N53 не е особено добра покупка явно. Поне не и за скорости над 50Mbps. 

 

П.П. С годините ми мина желанието за разнищване и четене и флашване и всякаква подобна загуба на време, така или иначе отдавна се каня да премина към Time Capsule... Благодаря на всички! 

Редактирано от nikolaef
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поне последния фърмуер качи ли му? Рутера си е идеален по спесификация.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С последен фърмуер е, избран най-добър канал, няма никакви прегради, рестартиран е многократно. Освен в настройките да трябва да се бутне нещо... 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Опитай други канали. Може точно на този да има интерференции които да не си личат на диагностиката. Някои от 1,6,11 или 13 в краен случай. Да му е включено "n" - 150MBit

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

N-a му е включен, без N няма как да удари 60 мегабита. Остави ги тези 1-ви до 13-ти канал. Сложи го на 5-гигахерцовия обхват.

Редактирано от CVT
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето как са нещата, ако виждате нещо нередно, моля кажете. 

 

Router Config: 

 

zKG47qj.png

 

Connection info: 

 

x57ncFu.jpg

 

Редактирано от nikolaef
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много ти е слаб сигнала на RSSI - само -67 децибел-миливата. Моя TP-Link рутер ми дава -22 dBm на 1 метър. За да падне на -67 dBm трябва да се отдалеча на цели 12 метра. Разликата ти сигнал-шум става само 23 dBm, което е недостатъчно.

 

А на 2.4 GHz как е?

 

Пробавай с AirPort Utility от Айфона да видиш дали получаваш същата сила на сигнала - да не би проблема да е в Мака ти?

 

https://itunes.apple.com/us/app/airport-utility/id427276530?mt=8

 

Редактирано от CVT
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам. Може лаптопа да е зле, може рутера да е зле, може и двете. Ей сега седнах до него, RSSI -24,  speedtest-a пак показа 55Mbps. Вдигам ръце, майната му. Благодаря още веднъж. :) 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

2 hours ago, CVT said:

А на 2.4 GHz как е?

 

Пробавай с AirPort Utility от Айфона да видиш дали получаваш същата сила на сигнала - да не би проблема да е в Мака ти?

 

https://itunes.apple.com/us/app/airport-utility/id427276530?mt=8

 

На 2.4 е същото. Airport Utility и от Mac OS X и от iOS работи само с apple hardware, i.e. Airport Extreme, Express, Capsule...

 

iPhone-a варира от 50 - 86Mb/s като това 86 не успя да го повтори. За вчера средно 72-74 Mb/s през iPhone, за днес идентични с Macbook-a 55-65. Най-вероятно е някаква съвкупност от проблеми, а и нямам Windows машина да видя там как е...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

22 hours ago, nikolaef said:

Колеги, сега докато разглеждах настройките на Рутера ми хрумна да попитам - ако го сложа като Access Point вместо Router по-добре ли ще е?

 

Предполагам е ясно, но все пак: едното не изключва другото. Категорично най-добрият вариант би бил да имаш жичен рутер и едно или повече АП-та за безжична връзка. Според мен в този сценарии нещата винаги ще са в пъти по-добри от комбиниран рутер с ВиФи какъвто всеки от нас има вкъщи поради редица причини.

 

Само за пример от 1во лице: офис от около 160 квадрата в центъра на София в много стара сграда с безумно зашумяване от какви ли не безжични мрежи ми бяха необходими 3 обикновени ТП-Линкове с dd-wrt конфигурирани само като АП-та за да доставя добра връзка навсякъде + още един такъв за рутер. След като изхвърлих всичко и го замених с Ubiquiti EdgeRouter X + само един брой Ubiquiti UniFi AC AP Lite поставен на правилното място в офиса - всичко не само "спи" от към покритие, но и трансферът е бетон. Навсякъде! 

 

 

On 3/2/2017 at 8:11 PM, CVT said:

Както вече казах по-горе, отварянето на всички портове в операторския рутер към определен IP адрес e 100% еквиваленто на поставянето на този IP адрес във DMZ в операторския рутер. Така че това което колегата @velas предложи също става (както вече казах по-горе) и е същото както това което аз предложих още по-горе, а ти каза че не било добра идея.

 

Не съм сигурен какво колегата @velas има предвид под Bridge и затова не го кометирах, но ако става дума за WDS озобщо не е добра идея. Не знам за какъв друг бридж може да става дума - този рутер само WDS поддържа.

 

Но след като ти повтаряш същото което колегата @velas вече каза, би ли обяснил какво означава "да бриджнеж порт от операторския рутер, който директно да си вържеш в твоя" и най-важното - как се постига това с този TP-Link рутер ???

 

Питам защото пренебрежителния тон който използваш кара човек да си мисли че си експерт по темата, обаче техническите мнения и обяснения които предоставяш съвсем не отговарят на това ниво. Дано да не съм прав относно последното.

 

 

Първо, отварянето на портове и бриджване за голямо съжаление нямат допирни точки. 

Това, което колегата velas има предвид по бриджване отново няма нищо общо с WDS, но щом не си се досетил за горното това е логичното следствие, нищо страшно.

Имам "някакви" познания, които не знам дали са повече или по-малко от твоите, но оставам с впечатлението, че АБВ в мрежовото оборудване ти липсва. Какво е бридж, разликата му със суитч и след това рутер и т.н. Сигурен съм, че сам ще успееш да си отговориш на всички въпроси, които сметнеш за интересни/любопитни и след това да ме застреляш с още по-богати познания! :bia: 

 

Относно пренебрежителния ми тон - съжалявам. Съкразъмът е част от живота ми. За добро или лошо. Не тая никакви лоши чувства, уверявам те.

 

On 3/3/2017 at 8:55 AM, redalex said:

ИТ батки, ще ме прощавате, че ви прекъсвам неразбираемата дискусия ама имам нужда от съвет.

 

Time Capsule е вероятно най-доброто поради две основни причини: софтуерът, който го клати и разбира се интеграцията с Епълските компютри. Според мен си остани на такова решение с някой по-нов модел освен ако не искаш да ги разделиш на две устройства - нов рутер + NAS, който да поеме Time Machine услугата. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

5 hours ago, nikolaef said:

Да, същият. В духа на темата - ASUS RT-N53 не е особено добра покупка явно. Поне не и за скорости над 50Mbps. 

 

Скроминят ми опит показва, че (почти) всички рутери с вградени антени имат лош сигнал или много лош сигнал  :(  Купих си прилично висок клас рутер за времето си Netgear WNDR-4300, в който след това инвестирах време, нерви и усилия да му изкарам антените отвън за да започне да става нормален сигнала, който хвърля. Мерси! <_<  Оставам на страна, че го замених за къде по-евтин TP-Link TL-WDR3600, който сравнен с него направо къртеше! Гръм да удари мълнията, която ми го съсипа.....

7 minutes ago, redalex said:

Те вече ме посъветваха какво да правя - ще грабна тия дни един Експрес и ще разширя покритието на мрежата.

 

Чудесно, с риск да стана досаден в темата отново 2та ми цента:

- ако можеш да го вържеш с кабел до рутера ще е най-добре

- не видях, прощавай за което, коя версия на Time Capsule-та имаш от което две неща намирам за подобряване: ако е стара генерация не поддържа AC стандарт, който новият ти прекрасен бъдещ Експрес и МакБук поддържат и с кеф би ползвал; първите генерации на тези машинки са проектирани без нито една дупка за отвеждане температурите на хард диска, което вярвай ми сериозно му съкращава живота. Това съм сигурен за плоските модели защото съм отварял такъв за съжаление. Не знам за по-новите, които седят изправени, как седят нещата и дали са се погрижили за каквото и да е охлаждане. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

4то поколение - хоризонталната.

Топла е, но работи от 5-6 години и няма и не е имало грижи.

 

С кабел - едва ли ще стане. Безжично ще препредава сигнал - не ми е безкрайно важно скоростта на терасата да е мега оптимална - за момента като ползвам нет там си шервам ЛТЕ от телефона.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1 hour ago, Wizi said:

Имам "някакви" познания, които не знам дали са повече или по-малко от твоите...

 

Аз също не знам точно какви са твоите познания - знеш разликата между суич и рутер, но не знаеш почно как работи DMZ...

 

Дано обаче да са повече от моите, защото по някои от предишните ти постове изглеждаше че не са. A това е сериозен проблем, защото моите са доста оскъдни! :)

 

Редактирано от CVT
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...