Jump to content

Избор на wireless рутер за домашно ползване


Recommended Posts

вЕрвай ми добре знам как работи DMZ и какво всъщност е DMZ в реалния живот, сиреч извън "ПТ-Линк-а" :) 

 

Иди все пак прочети какъв е смисъла да се бриджват портове. Така като гледам хич няма да ти навреди на знанията. Вервай ми втори път.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 251
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

 

 

1 hour ago, Wizi said:

вЕрвай ми добре знам как работи DMZ и какво всъщност е DMZ в реалния живот, сиреч извън "ПТ-Линк-а" :)

 

И тези знания как ти помагат когато говорим за TP-Link?

 

1 hour ago, Wizi said:

Иди все пак прочети какъв е смисъла да се бриджват портове. Така като гледам хич няма да ти навреди на знанията. Вервай ми втори път.

 

А не! Не искам да знам повече от теб! :)

Редактирано от CVT
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 8 часа, nikolaef написа:

Ето как са нещата, ако виждате нещо нередно, моля кажете. 

 

Router Config: 

 

zKG47qj.png

 

Connection info: 

 

x57ncFu.jpg

 

 

Тъкмо гледах при мен как е положението, понеже съм със същия рутер, пред който на около 20 сантиметра е разположен телевизора. Няма къде другаде да го бутна в момента. На разстояние около 2 метра, с един старичък лаптоп Dell XPS M1530, съответно с мрежова карта Dell Wireless 1505 Draft 802.11n WLAN Mini-Card, няма разлика между скоростта по wifi и по кабел, на 5 Ghz ( при мен ефира на тази честота е девствен, дори и на терасата ).

В моя случай:

 

6103320104.png

 

Ъплоуда е зле, понеже съм на кабелен модем по Docsis. За оптика не се знае, кога ще ме огрее.

 

Настройките на рутера и версията на Firmware са тези.

 

Untitled.png

Редактирано от Dakata_m
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 3/4/2017 at 10:05, CVT написа:

Колега, говориш на теория, а не за частния случай на свързване на само един рутер в повече с кабел в домашни условия. В този случай проблемите които си изброил са толкова незначителен фактор че могат спокойно да се пренебрагнат. Ако се занимаваш с това, трябва да можеш да преценяваш кога да приложиш една теория и кога не, защото просто не е нужно. ;)

Интересен съвет от човек, който не се занимава с това...народоманталитет...

 

 

Преди 23 часа, nikolaef написа:

Здравейте колеги, първо благодаря, че се занимавате.

 

Искам да отбележа, че при мен мрежата е много сложна (поради незнайни причини) и се състои от следните компоненти: Оптичен приемник > Wireless Router Huawei > TP-Link Switch (Виваком го сложиха допълнително за усилване на сигнала към ТВ, не можело без него) > ASUS Wireless Router. Huawei рутера работи в някакъв специален режим за да разпределя хем интернет, хем ТВ. 

 

Тук в тази ситуация ще проработи ли този бриджнат режим? 

Дай снимка на ONT (оптичния приемник), би трябвало да стане. Ако ли не - може да се бриджне порт на рутера им.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

57 minutes ago, velas said:

Интересен съвет от човек, който не се занимава с това...

 

По тази логика трябва да се занимаваш с математика за да можеш да кажеш че 1 + 1 = 2.

 

По-интересното е защо правиш позоваване на авторитет, вместо да си защитиш аргумента.

 

Редактирано от CVT
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

2 hours ago, velas said:

Дай снимка на ONT (оптичния приемник), би трябвало да стане. Ако ли не - може да се бриджне порт на рутера им.

kiOIrZ6.pngr2De7bJ.png

12 hours ago, Dakata_m said:

 

Тъкмо гледах при мен как е положението, понеже съм със същия рутер, пред който на около 20 сантиметра е разположен телевизора. Няма къде другаде да го бутна в момента. На разстояние около 2 метра, с един старичък лаптоп Dell XPS M1530, съответно с мрежова карта Dell Wireless 1505 Draft 802.11n WLAN Mini-Card, няма разлика между скоростта по wifi и по кабел, на 5 Ghz ( при мен ефира на тази честота е девствен, дори и на терасата ).

В моя случай:

 

6103320104.png

 

Ъплоуда е зле, понеже съм на кабелен модем по Docsis. За оптика не се знае, кога ще ме огрее.

 

Настройките на рутера и версията на Firmware са тези.

 

Untitled.png

 

Благодаря колега, при теб изглежда firmware е по-стар. Може би ще погледна как може да се downgrade...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

For starters:

- махнете си това BG от региона на рутера и сложете US. Това ще увеличи сигнала

- няма да е зле да спрете да оставяте Wireless Channel на AUTO. При 2.4GHz тествате (или ако имате програма направо виждате) дали 1ви, 6ти или 11ти канал са допустимо зашумени и ако нито един от трите не дава задоволителен резултат едва тогава пробвате друг

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 20 часа, CVT написа:

По-интересното е защо правиш позоваване на авторитет, вместо да си защитиш аргумента.

 

Вече ти написах причината - трупане на грешки. Ако очакваш надълго и нашироко да ти разяснявам защо и как се случва...няма да го направя, сори.

В много видове работи има писани и неписани правила. В нет-мрежите едно от тях е колкото по-малко устройства и връзки има, толкова по-добре. Това важи и за pro-сериите, където тези проблеми уж са елеминирани... До това се е стигнало и от теорията и от практиката. На теб ако ти харесва си наслагай десетина устройства и се радвай на успеха.

 

@nikolaef Това ONT май е само с един RJ45. Това означава, че може да поискаш от БТК да ти бриджнат единия LAN изход на рутера им и там да си вържеш твоя рутер. Друг вариант е да питаш дали нямат ONT с два RG45 изхода и там да ти направят бридж.

За скоростта по Wi-fi пробвай с друг компютър (на Win).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Грешиш, колега. Няма никакво трупане на грешки когато в къщи си закачиш един изправен рутер в повече. Също не говорим за десетина, а за един, така че не се опитвай да променяш входните параметри.

Редактирано от CVT
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да се върнем на темата - полегналия рутер на колегата @nikolaef няма да се изправи колкото и да го бриджвате. :)

 

Само нов фърмуер може да му оправи радиото, но и това е съмнително.

 

Редактирано от CVT
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Идеално се получи - мерси за съветите и помощта!

 

В момента от 50мбита сваляне и 30 качване на терасата постигам 42/30 ... през три рутера :)

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 11 часа, CVT написа:

Грешиш, колега. Няма никакво трупане на грешки когато в къщи си закачиш един изправен рутер в повече. Също не говорим за десетина, а за един, така че не се опитвай да променяш входните параметри.

Всъщност знаеш ли, че безумно си прав! Баси какъв глупак съм...та аз продавам и рутери... рутер след рутер = по-голяма печалба от продажбите, по-голяма печалба от обслужване... егати как не съм се сетил за това...

Безкрайно съм ти благодарен за просветлението!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък на тебе съм благодарен, че ме просвети да не използвам повече общия Интернет в нашата кооперация. И при нас стават два рутера един след друг и следователно се трупат грешки. Ще оведомя всички съседи незабано да спрат и те да го ползват и ще откажем услугата. Тези грешки са опасна работа!  :hilezh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Рутера е Asus-N18U. За разлика от предишните ми рутери, този го рестартирам изключително рядко.

ASUS Wireless Router RT-N18U - General Log - Mozilla Firefox_2017-05-27_23-26-39.jpg

Справя се добре с 2 лаптопа, 3 телефона и един настолен компютър + 1000Мбит от Cooolbox.

Аз си свалям спокойно докато на лаптопите се гледат онлайн турски сериали и всички са щастливи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

След "приятелските" спорчета последните няколко страници, бих искал да попитам нещо.

Ще си прекарвам интернет и телевизия дОма.

Исках оптика, ма няма. Евентуално по-късно щяло да има.

Ще ми прекарат ФТП кабел и коаксиален за телевизията.

Питах в един магазин тук и ми препоръчаха рутер на Микротик Латвия и техни аксес пойнтс.

След рутера некъв суич с поне 12 порта, че горе долу толкова са ми изводите.

Искам да си взема нещо качествено, което да не се наложи да го сменям, като/ако ми прекарат оптика в обозримо бъдеще.

Освен това, един по-тъп въпрос. Тези АП, след като ги хвалят, че им е много добър безжичния нет, не са ли по-опасни за здравето, пръскайки вълни с страшна сила.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

4 hours ago, Schnura said:

Питах в един магазин тук и ми препоръчаха рутер на Микротик Латвия и техни аксес пойнтс.

Ами това е като да си вземеш състезателна кола за градско каране.

Ако наистина ти трябва и си съгласен всеки път, когато палиш и гасиш, да цъкаш 5-6 ключета......

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Принципно:

- най-качествена връзка се получава с жичен рутер и отделно към него Wifi аксес пойнт. Всяко едно устройство изпълнява само това, което може и което прави най-добре

- предимство също така е, че можеш да подменяш при желание само едното. Примерно излиза нов АП и не ти се налага да бараш рутера. Също така с пълна лекота добавяш просто едно АП там където сигнала ти е по-слаб.

- аз лично съм леко отвратен от интерфейса и доста по-сложния начин на администриране на Mikrotik. Ако си някой запален техен фен или чисто и просто си някое гуру вероятно дори не би ти направило впечатление, но на един обикновен потребител (като мен) направоооо.... <_<  Далеч съм от това да кажа, че не са качествени, напротив! Работят перфектно. Казвам само, че има и по-елегантни решения, примерно на Ubiquiti.

- за суитч не е нужно да инвестираш прекалено време в чудене и маене. Вземи един 16 портов да ти е мирна главата. По възможност гигабитов. Изобщо гледай всичко да ти е на гигабит (рутер, АП и суитч)!

 

Абсолютно нищо сложно няма в цяла една подобна схема. Само тук на драго сърце веднага 2-3ма биха дали още по-ценни съвети! :gut: 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По-добре си вземи два 8 портови гигабитови суича. Хем са по-евтини от 16 портов, хем като сдаде багажа единия ще ти остане другия а няма да се срине цялата мрежа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам ама откак съм с арчъра съм забравил за проблемите... гигабитови портове, дуалбанд, добър процесор, доволно количество рам... даже паролата за логин в интерфейса му забравих след като го настроих. Сигнала по кабел наистина е идеалния вариант стига да можеш да пуснеш кабел до там където ти трябва.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...