Jump to content

ДДС и АКЦИЗ


mrn87

Recommended Posts

Някой знаели как стоят нещата с ддс-то и акциза на автомобилите след влизането ни в евро съюза.

Редактирано от Lord of the Rings
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

АКЦИЗ и ТАКСИ:

НОВА КОЛА:700 лв.+90 лв. върху всеки киловат над 120 квт.

ВТОРА УПОТРЕБА:700 лв+60 лв. за ВСЕКИ киловат от 0 квт нагоре.

Целта:ограничаване покупката на старо на мощни автомобили.

Проверено на митница. :hilezh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Опааааа...

Тва как да го разбирам!?

Примерно, че за една 10 годишна кола 100 Kw примерно трябва да платя

700+(60*100)=6700 лв.

Опаааааааааа :hilezh:

Има няква грешка.

То си е направо ограничаване на покупката на къ'в то и да е автомобил :wall:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така звучи доста по-приемливо

Не си разбрал съвсем, какво е написал Владко: Плаща се за всеки киловат на двигателя, а не само за тези над 120. :hilezh:
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вече мина месец, а по елементарни въпроси има 3 мнения...

Между другото, превърнах се в читанка с тия нови положения и закони. Никой нищо не знае, седи си на гъза и чака да му падне от небето в простата тиква...

Да не се обиди някой, говоря за митничари и други служители.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Внос на автомобил втора употреба с мощност до 120кВ

Вариант 1. Физическо лице закупува автомобила от страна член на ЕС - не заплаща нищо - това е до 26.02 тази година, след това излиза нова наредба ще я видми.

Вариант 2. Юридическо лице регистрирано по ЗДДС закупува автомобил от страна член на ЕС с цел препродажба или ползване - ако не получи фактура с начислено ДДС върху стойността на автомобила внася ДДС в България върху фактурната стойност.

П.С. - съвсем скоро ще има експертна комисия към агенция митници, която ще определя дали фактурите представени за закупуване на автомобилите са на реална стойност.

Демек аз купувам 10 коли, внасям ги в България, но 5 от фактурите ми са на стойност 200-300 или 500 евро, идва експерта и казва, ама колега тук нещо измама искаш да правиш, с цел да внесеш по-малко ДДС, я дай да видим колата - ахааа, ми тя по шваке струва 3000 евро, ти имаш фактура за 400 например, с какво се занимава фирмата ти - ми с продажба на кола, аха добре значи ще внесеш ДДС върху 2500 евро например, за да имаш мегдан за печалба и оставаш доволен - евтините коли пристигат.

Играта е по начина по който го правя аз в момента, директно колите се записват на частни лица от там и няма ДДС няма дявол!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не си разбрал съвсем, какво е написал Владко: Плаща се за всеки киловат на двигателя, а не само за тези над 120. :hilezh:

точно така ,сори за недоизказването ми :hilezh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 2 дни мой приятел си докара S klasse 400 CDi 250 h.p.. Ходи до Германия и си я купи оттам от физическо лице. Тук плаща около 11 000 лв акциз. Това е - няма друго.

btw. Ама това какъв самолет е....0-100 км/ч за 6 секунди...и ти масажира гръбчето междувременно :hilezh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре колко е акциза на 180 (132киловата) коня кола? 132*35 или 132*60?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

............

Алеко, това което пишеш за преразглеждането на фактурната стойност може да се иска на нашите бирници, но противоречи на основополагащи принципи на СТО (Световната търговска организация), чиито членове са всички страни от ЕС.

Пример: Този немски търговец Това са салонни, демонстрационни и пр. автомобили, които се продавт с добра отстъпка и са нови. Какво, нещо незаконно ли вършат и нима тук ще имат наглостта да (до)плащаш ти ДДС, като за цена по официална листа. :hilezh::hilezh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз нещо не схващам! :wink:

Акциза се дължи само при внос на автомобил така ли е? И нали казаха, че покупка на автомобил от ЕС не се счита за внос???? Покупката на кола от Мюнхен и от Каспичан трябва да стават по един и същи начин.... или нещо бъркам? <_<

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И нали казаха, че покупка на автомобил от ЕС не се счита за внос????
Не се счита за внос, но акциза се дължи и то не при регистрацията в КАТ, а при регистрацията в Данъчната служба. Вили (villibal) вече е описал дължимата сума(за Мерцедеса) и тя е точна според тарифата. Само не разбирам защо приятелят му си е взел Мерцедеса от Германия, но това е въпрос на друг разговор. :wink:<_<
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Опааааа...

Тва как да го разбирам!?

Примерно, че за една 10 годишна кола 100 Kw примерно трябва да платя

700+(60*100)=6700 лв.

Опаааааааааа :unsure:

Има няква грешка.

То си е направо ограничаване на покупката на къ'в то и да е автомобил :D

Геца,за кола до 120 w НЕ плащаш нищо!!!! :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не се счита за внос, но акциза се дължи и то не при регистрацията в КАТ, а при регистрацията в Данъчната служба. Вили (villibal) вече е описал дължимата сума(за Мерцедеса) и тя е точна според тарифата. Само не разбирам защо приятелят му си е взел Мерцедеса от Германия, но това е въпрос на друг разговор. :D:D

От това следва ли, че същия акциз се дължи, като си купиш колата от човек в Бг? Тогава пак трябва да се регистрира в данъчната служба.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От това следва ли, че същия акциз се дължи, като си купиш колата от човек в Бг? Тогава пак трябва да се регистрира в данъчната служба.

не,акциза който налагат в момента при внос е абсолютно незаконен но..................

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

не,акциза който налагат в момента при внос е абсолютно незаконен но..................

Ами така трябва да е - докарването на кола от страна на ЕС не е внос... :rotcol::angry::stupid:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не си разбрал съвсем, какво е написал Владко: Плаща се за всеки киловат на двигателя, а не само за тези над 120. :stupid:

Напротив разбрал съм правилно.Двете коли които съм намерил са по 100кв куатро на всичкото отгоре.

И не плащам акциз,което ме устройва.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

не,акциза който налагат в момента при внос е абсолютно незаконен но..................

Точно така е и смятам, че най-късно до края на годината това недоразумение ще бъде отстранено.(всъщност това се прави съвсем съзнателно) :rotcol::stupid:
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аиде и аз да се изкажа по въпроса с уточнението,че това е на теория т.е. четене на закони и консултации с данъчни специалисти по ДДС.За сега не съм купувал кола от Европа при новия закон.

В различни случаи има различни режими на облагане в зависимост дали фирма купува от фирма, дали някой от тях или и двамата са регистрирани като търговци/дилъри на стоки/автомобили втора употреба/стари и т.н. Сега става дума за два от случаите:

- Физическо лице не търговец- такива като мен и повечето от вас, купува кола втора ръка от Европата. Ако се купи от авто къща там и търговеца е регистриран като дилър на стари коли, той начислява местното ДДС върху разликата между цената за която я е купил и продажната- покупна 800, продажна 1000, ДДС примерно 20% върху 200 = 40, крайна 1040 Евро. Тука се плаща таксата при регистрация/не я знам колко е/ и данъка. Толкова. Сега друг е въпроса с временните номера и другите подобни, ако се докарва на самоход те си се плащат, но са друга тема.

- Търговец купува кола втора ръка от европата. Тука вариантите са доста за това разглеждам два случая:

Първи- Български търговец регистриран като дилър на стари коли. Той купува от търговец също регистриран като такъв дилър в своята страна. На него ще му начислят същото ДДС като на физическото лице от първия приммер.Той като докара колата тука дължи ДДС също на разликата между покупната и продажната цена. Ако я продаде за 2000 Евро ще дължи ДДС върху 960 Евро = 192.

Втори- Ако българският търговец не е регистриран като търговец на стари коли в данъчната служба, при продажбата на колата от първия случай ще дължи ДДС върху 2000 Евро = 400 Евро.

Ако колата е акцизна обаче, акциза може да промени картинката, за него не се наемам да коментирам.

Това са част от вариантите обаче.В различни случаи може да има отклонения.

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...