Jump to content

Избор на wireless рутер за домашно ползване


Recommended Posts

Как мразя да археологствам, но:wall:

До преди три дни рутера летеше, ядове- никакви.

Почна да забива- не само на wireless, но и на lan. Само ребутване го оправя. В логовете няма никакви грешки записани. Единствената скорошна промяна, която съм правил е да добавя още един резервиран ИП- адрес по МАК за новия ми лаптоп. От 3 дни забива поне веднъж на ден и ми се разхожда по нервната система.

Някаква идея какво може да причинява проблемите (в нетЯ не намерих сходен проблем) или директно да пазарувам друг?

П.С. със заводския фърмуер съм.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 251
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

1 hour ago, Ivo_Dinkov said:

Как мразя да археологствам, но:wall:

До преди три дни рутера летеше, ядове- никакви.

Почна да забива- не само на wireless, но и на lan. Само ребутване го оправя. В логовете няма никакви грешки записани. Единствената скорошна промяна, която съм правил е да добавя още един резервиран ИП- адрес по МАК за новия ми лаптоп. От 3 дни забива поне веднъж на ден и ми се разхожда по нервната система.

Някаква идея какво може да причинява проблемите (в нетЯ не намерих сходен проблем) или директно да пазарувам друг?

П.С. със заводския фърмуер съм.

 

Махни този резервиран IP адрес по МАС и сложи много дълго време на DHCP лийс (месеци ако трябва). Тогава IP адреса няма да се променя.

Редактирано от CVT
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 6 months later...

Момци, препоръчайте нещо с добър обхват за домашно ползване. Сега съм с тп линк с една антена, но напоследък взе да прекъсва и ми се иска да го сменя...

Изпратено от моят SM-G920F с помощта на Tapatalk

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

http://store-bg.net/asus-rt-n66u-wi-fi-dual-band-ruter-usb-porta-p-13053.html тоя ли трябва да е?

Изпратено от моят SM-G920F с помощта на Tapatalk

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бих желал да ползвам темата за следния въпрос:

Cisco Linksys WRT120N след factory reset не ми приема default парола ако искам да достъпя конзолата при връзка с рутера чрез кабел.

Изкарва си log on screen, username & password.

При връзка през WiFi проблем няма...:steinigung: Приема си ги без проблем.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Да питам и аз нещо. Имам налични 2 рутера и не знам кой да ползвам. Днес ми подариха чисто нов, неразопакован TP-link WR841N V11, а досега в продължение на 3+ години ползвам един WR842ND, който не помня V1 ли беше или V2. 842-ката веднъж остана включена под едни мои дрехи за цяла вечер и се изпече доволно, но щетите са само по пластмасата - стана кафява.:hilezh:

Въпросът е - има ли смисъл да ползвам 841-цата, при условие, че не ползвам USB-то на другия по никакъв повод и нямам намерение и в бъдеще да го правя. Изключвайки това, има ли смисъл да минавам на по-новия 841 или да си оставам с този?
Другото, което ме интересува е какви са тези къстъм фърмуери OpenWRT и каква би била ползата от инталиране на такъв на евтина пръчка, като тези двете? Какво мога да очаквам от такъв фърмуер? Да се има в предвид, че рутерите не ми представляват интерес и съм доволен от връзката с 842ND-то. 3-4 стени в панелка почти не ги усеща.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А как точно ги "усещаш" тези рутери?

 

Направи тест на скоростта през speedtest.net и виж кой се държи по-добре. Ако и двата ти позволяват да удариш скоростта за която си плащаш, няма значение кой от тях използваш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

OpenWRT и DD-WRT дават много повече функционалност на рутера, но и също така подобряват неговата работа, ако се окаже, че конкретен модел сработва хубаво с някоя от двете дистрибуции.

 

Слаб сигнал или трансфер може да се окаже и от нещо супер безобидно на пръв поглед като WiFi канал или вид криптиране на връзката.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няколко модела съм пробвал с въпросните фирмуери и винаги с опенврт дъм оставал по-доволен. Тп-линк оставен със стоковия фирм е единствено сегашния ми арчър ц8... просто си бачка перфектно, даже вече забравих потребителя и паролата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма как да ги пробвам поне до другата седмица рутерите. Не ме вълнува кой ще постигне минимално по-висока скорост. Интересува ме стабилност, качество и сила на сигнала. Изглежда двата са приблизително еднакви, но единия е с повече флаш. Просто когато избирах 832-ката за 831 или 731 имаше доста оплаквания, че с тогавашния фърмуер постоянно е дропвала връзката, трябвало е доста често да се рестартира, за да работи коректно, иначе е имало свързаност, но интернета не е зареждал нищо. Иначе страх, не страх, ще му се уча и ще сложа OpenWRT. Най-много да го брикна.:hilezh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така като гледам TP-link WR841N V11 има поддръжка като за OpenWRT, така че можеш спокойно да му се мяташ. Препоръчвам горещо!

 

Допълнително: wireless канала най-добре да е 1, 6 или 11, а криптирането задължително AES!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-добре е на канала на който комшията не е! :)

 

Редактирано от CVT
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така е, защото на 2.4GHz има място само за 3 канала, а пък са сложили 12. Най-добре е с приложение като Wi-Fi Analyzer за се следи от време на време какво е положението, или да се използва рутер който поддържа автоматично избиране на канала.

 

wifiscanner.png

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така погледнато на 2.4ГХз има само един канал. Моят. :hilezh:

Истината е че трябва да се пробва кой канал най-много ти понася - дава най-висока реална скорост. Често пъти теоретичният избор не е най-доброто на практика. Поне това съм установил аз.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хубаво обсъдихме рутерите, ама я дайте някой метод за влизане в заключен рутер, че вчера докато ме е нямало са минали и инсталирали нета и без да питат са заключили рутера с думите "Правим го да не се бърника много". Е аз искам поне да мога да си сменя SSID, парола, криптиране, че и OpenWRT да сложа. Не знам дали ако бодна другия рутер ще тръгне изобщо нещо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ресетването на рутера е начин. Другия начин е да им се обадиш и да им кажеш че ако не ти дадат паролата прекратяваш услугата.

 

Ресетване:

 

Запиши си IP адреса (ако си със статичен IP адрес), адреса на DNS сървера и адреса на дефолтния гейтуей. Теzи неща можеш да ги разбереw като свържеш компютъра директно към мрежата (не през рутера) и след това в команд-промпта напишеш: ipconfig /all

 

IP адреса си можеш да видиш от тук: http://whatismyipaddress.com/

 

Виж дали дефолтната парола я пише на етикетчето от долната страна на рутера. Ако я има, ресетваш рутера от бутона от задната му страна, след това влизаш с паролата и вкарваш данните.

Редактирано от CVT
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ресетването не е вариант. Плаща се и за настройка на нета, ако по някакъв повод се наложи. Фирмата не давала данни за рутерите, именно защото много се пипало и им се налагало да ходят по адреси за нищо. Често им връщали и брикнати рутери. Това било начин да си ги защитят.
Обадих се на техническата поддръжка. Само при споменаването на OpenWRT, се би тревога и ми се обясни, че мога да си правя експерименти с оборудване на провайдера. Обясни ми се, че имало тарикати, които се навръзвали заедно да ползват нета. Ама то има много по-лесни начини за това.

Горещо се надявах някъде да скътали config file ако на различните рутери слагат различни пароли, но уви, няма такъв. Нямам и голям избор за интернет тук. Така че няма кой да уплаша с варианта давате ми паролата или напускам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това е най-добрата идея. Даже можеш да изключиш Wi-Fi-я на техния рутер от бутона отзад да не прави допълнително смущение.

Редактирано от CVT
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...