Jump to content

Проточен бойлер


Recommended Posts

Тъй като от утре при нас спират топлата вода за около 45 дни,съм принуден да търся спасение.Оставил съм си изводи и ток за проточен бойлер,но се надявах никога да не ми потрябва.Въпросът ми е : Има ли изобщо смисъл от такъв и кой би ми свършил работа?Изключвам тези на трифазен ток,а питам за шир потребата.Примерно такъв http://technika.bg/product/13034/protochen-boyler-siemens-dh04101.html? Ако някой има впечетления,нека да сподели.Трябва ми само за банята.

Редактирано от v_0
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това бойлерче не става дори за миене на чинии. Бил съм години с подобно и реално имаш хладка, но не и топла вода. Вариантите с 7KW докарват топла до гореща вода, но за тях си трябва специална инсталация. След доволно време борба в крайна сметка минах на 10л. бойлер за миене на ръцете, а за къпане съм с "нормален" бойлер.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бойлерът на сватовете на нашите е проточен , 6 KW/h . За да не умреш от студ , душът трябва да пръска на много малка струя , общо взето за едно измиване на главата става , за нищо друго. Ако проточните по 3,5кв ставаха за нещо , всички щяхме да си сложим такива.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Намери място и слагай един нормален бойлер. Има такива хоризонтални, стават да се монтират над вратата примерно и практически не заемат никакво място, освен ако не си 2.40 висок. :hilezh:

Малко е грозно, но си струва жертвата.

Юнгите стават само за миене на ръцете, и то с тясно чучурче, да пуска по мъничко вода, че не  може да грее много :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За съжаление нищо друго не ми върши работа.Място за нормален бойлер нямам,а и няма как да къртя за да го вържа и прекарам тръби.В един вграден гардероб в коридора имам вход и изход за вода и ток,но не мисля,че инсталацията ще издържи 7КВ.Поне да не си харча парите,щом ефектът е нула.Ще импровизираме нещо.Лошото е ,че с дете и бебе си е майката е**ло.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако наистина няма никаква ама хептем никаква алтернатива може да се изкъпеш с 3,5 КВата бойлерче. Правил съм го известно време но си иска голямо търпение. Все пак е по-добре от нищо. Но един 80 литра пак 3 киловата си е много по-добро решение. Може и с меки връзки да се сложи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Скоро точно същата задача решавах и аз по същият повод. След неколкократнин тестове и консултации наместих един 50 литров обемен бойлер. Тия проточните под 7kW не стават за къпане.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако наистина няма никаква ама хептем никаква алтернатива може да се изкъпеш с 3,5 КВата бойлерче. Правил съм го известно време но си иска голямо търпение. Все пак е по-добре от нищо. Но един 80 литра пак 3 киловата си е много по-добро решение. Може и с меки връзки да се сложи.

Виж каква физична задачка ти измислих :hilezh:

 

С 80 литра бойлер хубаво загрят мога да се къпя един час. Тоя същия бойлер със сигурност се загрява за под два часа. Да кажем час-час и половина. Тоест изразходва 4-5 КВата енергия.

А ако искам с проточен бойлер да се къпя 1 час, той ще "изгори" 7 КВата...?

 

Защо излиза че обемния бойлер е по-икономичен от проточния? Не е ли по-логично проточния да е по-икономичен, защото имаш топлата вода на момента, а обемния евентуално има загуби във времето между момента, когато е загрял и момента, в който влезеш да се къпеш?

 

Едит: май правилната единица за която говоря е киловатчас. Не ги разбирам много, 7 клас беше отдавна :D

Редактирано от dhtj
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За кратко и ние нямахме топла вода преди три седмици и ползвахме 3,5 KW проточен. Чиниите може да си миете, но нищо друго... Както и колегите писаха, става от 7 KW нагоре, но там инсталацията ще каже мяу, та ако е възможно взимай някакъв обемен. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Провери тук - www.shishkov.bg. Ползвал съм техни продукти и мога да кажа, че са перфектни. За проточни бойлери предлагат различни опции, дори и изработка по индивидуални размери. Не съм обвързан с фирмата и не искам да изглежда като реклама. Ползвам техни продукти от 10 години и до сега рекламации не съм правил. Съдържателите ги правят от неръждавейка, а не от някакви емайлирани черни ламарини. Предлагат и бързонагряващи с малък литраж, но напълно достатъчни за двама души.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Виж каква физична задачка ти измислих :hilezh:

 

С 80 литра бойлер хубаво загрят мога да се къпя един час. 

 

Защо излиза че обемния бойлер е по-икономичен от проточния? 

Сам си си отговорил. Ако се къпеш един час-да по-икономично ще е. Но ако ти се налага да го ползваш регулярно през определени интервали от време, през целия ден, там проточния е по-ефикасен. Нямаш загуби на топлоенергия, като при обемния, топлиш точчно толкова вода колкото ти е необходима. Ако източиш половината бойлер, той се долива със студена и пак започва да грее.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ползвах и продължавам да го имам монтиран ето такъв:

Монофазен проточен бойлер тип DHF 12 CI

Когато го ползвах, беше в къща с полувъншна баня ( две външни стени + една стена към неотопляем коридор )

и зимата си беше приключение да се къпеш, дори на 12 kW, а за лятото съм го намалял на 8 kW и си е кеф.

Към момента е монтиран в апартамент ново строителство, банята е изцяло вътрешна

и може да се каже, че върши работа дори зимата, разбира се не е същото, като с обемен бойлер или ТЕЦ.

Инвестицията е голяма, но това е най-моюният монофазен, предлаган на пазара.

Редактирано от KCV
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В един вграден гардероб в коридора имам вход и изход за вода и ток,но не мисля,че инсталацията ще издържи 7КВ.

сложи си обикновен бойлер в този гардероб може и с по малък литраж според мястото ..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сам си си отговорил. Ако се къпеш един час-да по-икономично ще е. Но ако ти се налага да го ползваш регулярно през определени интервали от време, през целия ден, там проточния е по-ефикасен. Нямаш загуби на топлоенергия, като при обемния, топлиш точчно толкова вода колкото ти е необходима. Ако източиш половината бойлер, той се долива със студена и пак започва да грее.

Всъщност е трудно да се оцени кое е по-икономично. Докато големия съд има загуби от това че държи водата загрята непрекъснато то малкия няма такава изолация най-често и ще изстива много по-лесно. Ако се ползва за малки количества ще трябва да нагрява обема си от стайна до работна температура всеки път. От друга страна проточния най-често няма тръбен път в който също да има загуби. Така че е малко танто за кукуригу. От друга страна стационарния може да се загрява по нощна тарифа така че да се пести допълнително.

 

Иначе загряването на еднакво количество вода до една и съща температура иска едно и също количество енергия независимо от метода на загряване. Топлинния коефициент на водата е Вода/(H2O)  4186 J/(kg.°C)

За 80л болер (прибл.80кг вода) и загряване от 10 до 70 градуса (60 градуса делта Т) = 4186*80*60 = 20092800 Джаула, 1 Джаул = 1 Ват/сек, при 3000 Вата имаме 3000J/s

20092800 / 3000 = 6697 s = 1h 51min - близо 2 часа

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

.....................Иначе загряването на еднакво количество вода до една и съща температура иска едно и също количество енергия независимо от метода на загряване. Топлинния коефициент на водата е Вода/(H2O)  4186 J/(kg.°C)

За 80л болер (прибл.80кг вода) и загряване от 10 до 70 градуса (60 градуса делта Т) = 4186*80*60 = 20092800 Джаула, 1 Джаул = 1 Ват/сек, при 3000 Вата имаме 3000J/s

20092800 / 3000 = 6697 s = 1h 51min - близо 2 часа

:flehan:  :flehan:  :flehan:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз проучвах въпроса, но реално само трифазен ток и големи киловати те оправят на проточния. Даже си прекарах трифазен ток, но накрая реших и си сложих обемен и не съжалявам.

Взех си Ariston от Bauhaus - водата е готова за половин час, 40 минути - явно има нещо, което я върти и по-бързо се грее (е издава малко звуци докато работи, но не е кахър). За един човек и 50 литров те оправя идеално, а този размер на Ariston-a е съвсем малък и кубичен.

Ето за това иде реч http://www.emag.bg/elektricheski-bojler-ariston-shape-eco-50-1800-w-50-l-0-8-mpa-funkcija-eco-termichna-izolacija-led-indikacija-bjal-6927828051417/pd/DNP0LBBBM/

Редактирано от Kestrel
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако наистина си решил да бъдеш с проточен бойлер от 6квт нагоре.И в този случай удължи гъвкавата връзка на "слушалката ",да има провисване.

С проточен бойлер "Релакс" 6квт,включен по този начин зимата водата става доста гореща,а лятото работи на една степен.

Редактирано от kolu
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тъй като разбрах,че нищо няма да направя,се отказах от всякакви самоделни варианти.Топлиме садинки и стискаме зъби.Поне ми трябва само за къпане.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...