Jump to content

Претапициране таван


Evanko

Recommended Posts

Моята тапицерия на тавана е увиснала, както на много от вас, съдейки от многото теми. Идеята ми е да не ползвам тапицер, но мисля че сам ще ми е трудно да се справя. Та търся хора, с подобен проблем, за съвместно демонтиране, претапициране и монтиране на таваните. Зговорна дружина ......... :hilezh:

Знам един агент от Варна, той ми тапицира тавана на комбито, Стана ОК(Супер), само за 140лв.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 115
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Знам един агент от Варна, той ми тапицира тавана на комбито, Стана ОК(Супер), само за 140лв.

За има ,няма четири часа работа-100лв. За труд много пари ми се виждат

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Въпреки че темата е на 100 години мога да препоръча, всички с Б3-ки и увиснал таван да го напръскат със спрей ... моя го направих черен и освен ,че стегна плата и не е толкова увиснал стана добре ,а даже не бях правил никакви опити да чистя плата преди това .Единственото кофти е ,че се надишах със спрей много яко :zustimm: и естествено ,че трябва да се облепя и внимава

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Процедурата с таваня я правих вчера, беше провиснал яко и сриваше половината задно стъкло :bia:. След като лесно свалих сенници, дръжки и лампи дойде ред да отлепя самия таван. Някой колега беше казал, че има лепило само малко по средата. При мен есетествено беше от край до край. Приличаше на двойно залепващо направено от текстил. Здраво мамата си трака. Пробвах първо с един макетен нож да го дера ама не беше хич ефеткивно. Взех един лист от ножовка и с него ръчках навътремежду ламарината и картона на тавана. След час и половина мъки я свалих пущината :bia: Следваше махане на дунапренената гнус. С разтворител и парцал от кората се махна много лесно. Единствено от плата не можах да го махна, не исках и там да търкам с разторителя, че щеше да се прецака. Реших така да си го оставя. Е беше грешка. Към края на залепването се усетих, че всъщност новото лепило ще хване не за плата, а за дунапрена и пак ще започне да се резлепя, беше вече късно. Както и да е залепих го и го оставих дасъхне за една вечер. На сутринта го сложих обратно и до обед вече се беше отлепило около сенниците :zustimm: Процедурата явно ще я правя пак, този път поне се залепих кората за ламарината и ще го смъкна за норматив. За следващия път съм решил с нов плат за по сигурно. Та съвета ми към тези които се заемат с това е да се запасят с много търпение и нов плат, стария и без това ще мръсен и захабен :) И ако не им се свидят парите да дадат на някой друг да свърши това. А и колата след това мирише яко на лепило.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Aз само се чудим що неам проблем с тапицерията на вратите и нема и признаци да иам.Аз знам,че тая тапицерия се пере на сухо и нема никви ядове с нея.Ама тапицерията на облегалката за 15 000 км и ебах майката,както и седалката малко подеформирах ма това щото ми е гаден гъза нещо.И на предишното ми Ауди пак така направих

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Що се мъчите с оригиналния плат, като продават каквито си поискаш изкуствени кожи, всякакви цветове. Че не са и скъпи, аз като правих моя си взех за 13,50 лв./кв.м.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...
  • 8 months later...

Да повдигнем тази неовяхваща тема. Реших да претапицирам вратите. Смъкнах плата и дунапрена. С какво се разтваря лепилото? За сега най-добре ми се получава с лакочистител (ацетон), но много търкане пада. Ако има по лесен начин споделете. Искам да изчистя всичко до пластмасата и тогава ще преценя дали да слагам кожа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

врати,таван,задните странични панелчета(на Coupe) - всичко мина през домашно тапициране и се получи доста прилично. нямах някфи тежки проблеми само дето ръбовете по вратите дето влизат наватре излязаха малко,ама това е защото се разбързах накрая мн и лепилото там доиде малко

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

От вчера и аз съм с чисто нов саморъчно претапициран таван :hilezh:

Прецених че е излишно да ползвам стария плат и съответно отиде в кофата :lol:

Закупих си изкуственна кожа от бул.Христо Ботев №146 мисля че беше, магазина се казва "Вашите кожи" - противно на очакването да ми свалят моята кожа продавача ми предложи доста добра изкуственна кожа с ширина 1.40 м. и цена 14лв/м. От Бриколаж си купих лепило Момент една кутия 13.25лв. / което в последствие се оказа че не ми стигна - основата на кожата поемаше малко повечко/!

Тавана се сваля с поглед :lol: мъките започнаха после :lol:

Колегата в първия пост много точно ясно и разбрано е описал процедурата :bia: за това не смятам да се впускам в подробности!

Как сваих стария дунапрен - шише кореселин бояджийски пистолет и едра тел за търкане на домакински съдове :hilezh:

Процедурата - пръскам с кореселин определен участък изчаквам 10-15 сек. и после с телта изстъргвам след което само с въздух издухвам образувалия се "гряс" :) ако не разполагате с бояджийски пистолет и компресор процедурата става и с парцалче но е доста по трудоемко!

Тапицирането - започнах от задната част на тавана - в предната част там където са извивките за сенниците и плафона първоначално наложих кожата и леко я понагрях с пистолет за гореш въздух и я поразтегнах за да заеме що годе формата на извивките след което лепило изпъване и притискане :)

И накрая нещо което не е за пренебрегване:

ИЗВЪРШВАЙТЕ ВСИЧКИ ПРОЦЕДУРИ НА ДОБРЕ ПРОВЕТРИВИ ИЛИ ОТКРИТИ МЕСТА!

Успех на всички ентусиасти :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

и аз преди 1-2 дни правих залепване по тавана :) толкова беше провиснал че накрая се измъкна от лайсната на задния прозорец и се получи доста грозна картинка... тъпках го обратно 2-3 пъти ама все излизаше ...

накрая отидох в магазина и поисках някво лепило за текстил като бях доста скиптично настроен че ще се получи някое петно през плата и затова свалих само от задния край където е лайстната изчистих гняста (ей тва е мн противно... за 20 години е станало на лайно) но само една лентичка 2см широка за всеки случай ако пропусне лепилото да не стане хептен грозно... намазах с лепилото , хубаво изпънах, лепнах го като оставих малка част след залепналото без лепило и го подпъхнах под лайсната...

резултата... стана супер :) ако знаех че ще се получи толкова добре щях да го разлепя чак до шибидаха и да залепя цялата задна част :hilezh: щот тя предната покрай шибидаха не може да провисне чак толкова видимо :hilezh:

лепилото ... 1.80 мисля че беше някво българско тубичка която ще стигне за 1/2 от тава да не кажа и целия ако се нанася с четка :hilezh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 5 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Мой ред е да се пробвам с тавана на комбито и днес вече свалих пластмасите.С лепилото между кората и ламарината(ПОВЕЧЕ от 1 квадрат е )ще ям бахура утре.Майстора ми искаше 150 кинта ,но ми е тръпка да вложа творчество и сам да се справя.Още не съм го свалил,но твъдя че не е лека работа и не е за хора с две леви.Вярно!

Смятам да използвам изкуствена кожа ,но да слагам ли дунапрен или не?И какво лепило ?Всичко друго мисля ,че ми е ясно. :respekt:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

а лепите ли тавана после за ламарината и с какво лепило?

При мен като сменях тавана на Coupe-то сложих няколко ивици

от широка 5 ( пет ) сантиметра двойно лепяща лепенка,

къде стана, къде не, но впоследствие след доста натискане

и жегата от лятното слънце взе че се залепи за ламарината.

п.п. като притискаш тапицираната кора към ламарината на тавана внимавай,

за да не се налага след това да ходиш на тенекеджия.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Свалих кората и я почистих от лепкавата гадост ,а плата е в кофата за смет.Остава да се ориентирам плат или кожа.Казаха ми,кожата се спарвала и правила конденз .Вярно или не?

Намерих това http://vwbulgaria.com/forum/lofiversion/index.php?t4.html

Редактирано от georgi 80 avant
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

И аз вече съм с нов таван.Сребриста изкуствена кожа залепена с неопреново лепило Бизон и сега вече чакам с интерес да видя кога ще се отлепи пак. ;)

Материалите излязоха към 60лв. и два дни бачкане.Резултата е на 99% як таван .

Като тънкост: при разлепянето на кората от ламарината и аз използвах корава клиновидна шпатупа ,но я мокрих обилно с вода да не се заклинва в лепилото като ръчкам;ТРЯБВА ДА СЕ ПАЗЯТ седалките и салона от падащото лепкаво донапренче при сваляне на кората;тапицирането върви най-добре с бира.

Успех на всички заели се с това. :steinigung:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ся! ;)

Никой ли не ви каза че таванното покритие на Б3 и на Б4 е еднакво!

Какво лепите и се занимавате с тапицери!

Емо всички го знаете!

Тавана при него не знам каква цена е,ама колкото и да е,все ми се струва по оферта от това дето го правите!Най-малкото заради труда! А в тез жеги не се бачка лесно с ръце нагоре!

И все пак ако сте толкоз ентусиазирани ...!

Та обобщавам!

Кората по тавана на Б4 става перфектно на Б3!

Проверено на 3 90-ки,и още дузина Б3!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз вече съм с нов таван.Сребриста изкуствена кожа залепена с неопреново лепило Бизон и сега вече чакам с интерес да видя кога ще се отлепи пак. :hilezh:

Материалите излязоха към 60лв. и два дни бачкане.Резултата е на 99% як таван .

Като тънкост: при разлепянето на кората от ламарината и аз използвах корава клиновидна шпатупа ,но я мокрих обилно с вода да не се заклинва в лепилото като ръчкам;ТРЯБВА ДА СЕ ПАЗЯТ седалките и салона от падащото лепкаво донапренче при сваляне на кората;тапицирането върви най-добре с бира.

Успех на всички заели се с това. :hilezh:

Днес минахме с твоя адаш Геша от лада-клуб и погледнахме аванта как е станал през стаклата , барнал си го батака.

Пичове аз моя го претапицирах миналата година щото беше виснал толкоз че бях като завит с чаршав.Един тапицер си игра цял ден докато го свали и аз покрай него,толкова здраво беше залепен за тавана че направо се огъва ламарината а кората не се отлепя.В края на краищата работа стана ама след много поти тогава ми стана ясно защо всички тапицери ме караха да го сваля сам и да им го занеса свален,евала на тоя че се съгласи :hilezh: .Та мисълта ми е че трябва да бъдете много внимателни момчета да не си отворите повече ядове

Преди врвме не ме ли пита къде се намира тапицера в М.Рудник.Там пратих и Геша с аванта но си гу е барнал сам и е станал казвам ви ОК.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

И някои доуточнения от мен, като човек претапицирал таван с практическа помощ и акъл от тапицер. Платът, както и доста други са писали го взех от Горубляне (мисля, че беше уличката вдясно, преди баничарницата и магазинчетата, ако идваме от Цариградско шосе или от автокъщите и само направо и леко вляво, мисля вървеше улличката между къщите, магазинът се пада на първия етаж, отляво в една къща). Платът е специален, автотапицерски, с импрегниран дунапрен. Лепилото също е добре да е специално, тапицерско, но предполагам и други полихлоропренови и ацетонови лепила вършат същата работа. Просто тапицерското лепило е по-финно, точи се на много на брой малки нишки и съответно държи по-здраво при всякаква околна среда. Таванът, след като се почисти се намазва с равномерен слой лепило. След това се нанася същия слой лепило и на дунапрена на плата, като не се натиска да просмуква до тапицерията. Нанасянето е хубаво и удобно да става със шпакличка, най-добре картонена. Тогава двата слоя се оставят да поизсъхнат, според използваното лепило (тапицерското, с което работех трябваше да съхне поне 12 часа, но аз не разполагах с толкова и след 2 часа пристъпих към действие). Полага се внимателно тапицерията върху тавана, като за целта е желателно и дори препоръчително да участват двама души. Платът просто се поставя от единия край - към другия, без да се притиска и без да се разтяга. Първо се притискат дълбоките части и се изкарва по извивките. След като платът е положен, с ножица се прорязват диагоналите на дупките ( за шибедах, плафони и т.н. ), които в последствие ще бъдат по-финно изрязани. Тогава се взима хавлиена кърпа или гъба, с чиято помощ се притиска (не силно) платът към тавана и се залепват останалите мехури по сгъвките. Добре е те да не са големи още при полагането му, тъй като той може да се разтегне повече, да остане напрежение и в последствие ако не е хванало хубаво лепилото да се разлепи точно там. Силното натискане с кърпата или с ръка води до по-вдлъбнати места по плата. Затова е добре лепилото да е поизсъхнало, иначе при натискането се просмуква в дунапрена и се получават въпросните нежелани неравности. Накрая се изрязват стърчащите парчета плат, като се оставя поне един сантиметър за подгъване, за да не се виждат стърчащите рязаници. При подгъвите от другата страна на тавана също се маже с лепило, оставя се да поизсъхне и се лепят. При мен се получи перфектно, с изключение на това, че се получиха една, две вдлъбнатинки от натискане с пръст, понеже лепилото не беше стегнало достатъчно и това, че на една сгъвка се разлепи малко и се получи мехурче, заради напрежение. Надявам се да не повтаряте моите грешки и информацията да ви е полезна :flipoff:

Редактирано от geshata86
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...