Jump to content

Recommended Posts

Колеги с лятото и летните жеги имам следният проблем. Може и да не е проблем, поне за мен не беше но един колега каза че е.

При завиване с малко по голяма скорост се чува едно свирене от гумите. Същото свирене се чува и при по рязко спиране - без да ми се включва АБС-а. Без да има плъзгане при спирането, просто си свирят. Това свирене се чува и ако вземам много остър завой дори с бавна скорост.

Гумите са ми мишелин енерджи 205/60/15, а колата е от профила. гумите са ми от 2 год и половина, а преди това не знам колко са карани. все още имат протектор от няколко милиметра.

Да се притеснявам ли или да си карам така?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Свиренето е първият признак за началото на загуба на сцепление на гумата с настилката. Най-силно е проявено в случайте, когато лятото се кара със зимни гуми.

Извод - препоръчвам ти да се притесняваш :hilezh::bia:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моите са DOT 1306 на околу 10к км. та в голямите жеги на гладък асфалт се обаждат.Мисля че не е страшно,е стига да не са свършили вече..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

възможно е да не са достатъчно напомпени, провери ги :bia:,

но както казва колегата Lyubo_Toshev - вече си мисли за нови, макар, че може и и от модела де, аз преди карах едни такива Фулда - свиреха си и това е :flehan:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мойте Фулда Y-2000 модел свирят яко като тръгвам само Може би е много мощна колата и не мога да я удържа :nixweiss: Преди пежото и то въртеше куми нищо че беше 75к.с

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

възможно е да не са достатъчно напомпени, провери ги :hilezh:,

но както казва колегата Lyubo_Toshev - вече си мисли за нови, макар, че може и и от модела де, аз преди карах едни такива Фулда - свиреха си и това е :nixweiss:

Ако се отнася за мен,напомпени са спрамо това което пише на колата,проверявам ги през 2-3седици,няма спадане до сега.А за нови,не знам,мисля че тези са почти нови,имат 7-8мм грайфер и това им е 2ри сезон.Не е спирано или тръгвано с пилене-никога!Та явно е до модела.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако се отнася за мен,напомпени са спрамо това което пише на колата,проверявам ги през 2-3седици,няма спадане до сега.А за нови,не знам,мисля че тези са почти нови,имат 7-8мм грайфер и това им е 2ри сезон.Не е спирано или тръгвано с пилене-никога!Та явно е до модела.

не е за тебе :nixweiss: , по принцип ...

явно от модела зависи :hilezh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На старата ми б3 бях отпред с мишелин енерджи и те свиреха-а бяха чисто нови.Явно тоя модел мишелин свирят.Сега на стотака съм със бриджстоун туранца и не мога да ги чуя да просвирят.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря колеги, диагнозата е ясна.

гуми няма да сменям. пък и сега като вляза в някой завой с хубав асфалт е невероятен звука :hilezh: :hilezh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен гумите от по-меки смеси (респективно с по-високо съдържание на каучук) свирят повече. Без значение от пробега им. По същата логика зимните свирят ако през лятото и се износват много бързо. Някой специалист да ме поправи, ако греша.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само да добавя че освен от самите гуми, свиренето до голяма степен зависи от реглажа на сходимостта на колелетата и страничния им наклон. Пример: карам с гуми Пирели П6000. Преди да си направя реглаж свиреха и при най-малкия завой. Сега се чуват само в най-големите жеги и то съвсем слабо, така че не пренебрегвайте и този факт...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз изобщо не съм специалист...И все пак да кажа : Принципно зимните гуми са с по-високо съдържание на каучук, именно затова са и с по-малка "трайност". Летните гуми са с много пластове пластмаси(полимери некви), които се износват по-бавно и са с по-голяма устойчивост на високи температури от чистия каучук. Не е без значение и къде престояват и в какво положение тия гуми, когато не се карат. Специално Michelin са си музикални според мен. Забелязвал съм също, че на новите летни гуми в първите 5-10К км, протектора им намалява доста бързо и после се поракрепва видимо. Налягане бих проверявал аз, щото ако ти се износва равномерно протектора не би трябвало да има проблем със сходимостта. Пробвай на прашно-омокрен терен и ако спираш все пак си ги набележи за догодина новите гуми :hilezh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Свиренето е първият признак за началото на загуба на сцепление на гумата с настилката. Най-силно е проявено в случайте, когато лятото се кара със зимни гуми.

Извод - препоръчвам ти да се притесняваш

Това не е вярно!Няма от какво да се притесняваш... :hilezh:

... Специално Michelin са си музикални според мен...

Няма такова нещо!Всички гуми(летни,зимни,стари,чисто нови и т.н.) може да свирят във завой при "подходящи условия"... :hilezh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз вчера си сложих чисто нови гуми след като бях ходил на стенд за да ми оправят предницата и за моя изнеда при по бързичко вземане на един завой свирят както и при по - рязко спиране. Значи да ходя да им правя рекламация , а :icon_arrow:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Неделята покарах колело и на светофарите, просто нямаше кола която да не и изсвирят гумите, асфалта е толкова горещ, че дори гумите на велосипедите "свирят". Така че, нямайте притеснения.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз вчера си сложих чисто нови гуми след като бях ходил на стенд за да ми оправят предницата и за моя изнеда при по бързичко вземане на един завой свирят както и при по - рязко спиране. Значи да ходя да им правя рекламация , а :flipoff:

Ми да ти кажа на много малко места правят добър реглаж. Един мой познат от Монтана претърпя катастрофа. Имаше разпъване на колата, след това реглаж в Монтата и резултата беше че колата не можеше да влезе в пътя. Заведох момчето в София в Дружба дето си правя аз реглажа. Пипнаха му я, взеха му 30 лв и колата заспа. А иначе в монтата му бяха правили реглаж с някви лазери, и т.н. Абе нищо не бяха направили. Досега на всичките ми коли след реглаж свиренето от гуми по завоите е едва доловимо на отворен прозорец и то при жеги над 35 градуса. Така че нищо чудно да не са ти направили добре реглажа...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми да ти кажа на много малко места правят добър реглаж. Един мой познат от Монтана претърпя катастрофа. Имаше разпъване на колата, след това реглаж в Монтата и резултата беше че колата не можеше да влезе в пътя. Заведох момчето в София в Дружба дето си правя аз реглажа. Пипнаха му я, взеха му 30 лв и колата заспа. А иначе в монтата му бяха правили реглаж с някви лазери, и т.н. Абе нищо не бяха направили. Досега на всичките ми коли след реглаж свиренето от гуми по завоите е едва доловимо на отворен прозорец и то при жеги над 35 градуса. Така че нищо чудно да не са ти направили добре реглажа...

С две ръце подкрепям за сервиза в Дружба. Досега всичките си коли само там съм водил и съм много доволен!

Мисля, че наистина е добре колегата да отиде на реглаж. Няма да навреди и като сума не е кой знае какво (особено сравнено с нови гуми :flipoff: ).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това не е вярно!Няма от какво да се притесняваш... :flipoff:

Няма такова нещо!Всички гуми(летни,зимни,стари,чисто нови и т.н.) може да свирят във завой при "подходящи условия"... :hilezh:

Поне се обоснови, а не прави генерални заключения, на основата на отричането. И обясни на нас простосмъртните какви са тези "подходящи условия".

Редактирано от Lyubo_Toshev
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега, провери дали селеновите втулки на предните носачи не са износени. Когато са износени се получава една хлабина, която способства за страничното приплъзване на гумите върху асфалта при завой, така че и при чисто нови гуми може да се чуе свистене. Моите гуми също свиреха, но откакто смених втулките не съм чул подобно нещо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз да питам за накладките...Смених ги, в началото свиреха малко (което според мен е нормално), но вече 2000-3000км съм минал, а дясната накладка много яко свири. По-зле свири от като бяха за смяна. Ще се оправи ли? Или съм си купил свирещи накладки?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поне се обоснови, а не прави генерални заключения, на основата на отричането. И обясни на нас простосмъртните какви са тези "подходящи условия".

Ами обосновах: Всички гуми свирят...(не летни карани зимата или зимни лятото и т.н. както ти казваш)!Подходящото условие бе вече споменато-горещ асфалт...Или настилка с едни специфични,гладки камъчета-рязко спиране или тръгване,или остър завой на такава настилка и фиуууу... :flipoff:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз да питам за накладките...Смених ги, в началото свиреха малко (което според мен е нормално), но вече 2000-3000км съм минал, а дясната накладка много яко свири. По-зле свири от като бяха за смяна. Ще се оправи ли? Или съм си купил свирещи накладки?

Имах подобен проблем на моето 80 (B3) след смяна на дисковете без смяна на накладките :huh::bia::bia: . Резултата - свирене и загряване на колелата, прегряване на дисковете с последвал приятно син оттенък на последните.

Оправянето: смяна на накладките, при което се констатира че са опечени старите.

Съвет: бягай да ги свалят и да погледнат за какво иде реч, да не си опечеш дисковете.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

За дискове и накладки - в друга тема.

За мишелините да кажа на колегата че преди време карах такива обаче почнаха да просвирват когато поостаряха. Едно време Мишелин бяха много здрави и износоустойчиви гуми. Така че препоръчвам на колегата да види кога са произведени. Няма да се учудя ако пише нещо от рода 3301 или дори 339.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...