Jump to content

Предложение за ново правило!!!



Recommended Posts

....Тук от неграмотни могат да се прочетат много интересни неща,за разлика от някои специалисти по български.....

Извинете ме Колега, но бихте ли ми дали конкретен пример?

Не мислех да пиша по тази тема, но съм напълно съгласен с колегата Corso!Неграмотността напоследък ни залива отвсякъде и единствено от НАС зависи да я преборим, или поне да се опитаме да тушираме. Както много пъти бе повторено не става дума за пропусната (объркана) буква, запетая и т.н. а за очевадно неграмотни постове, които поне мен ме напрягат още докато се опитам да ги прочета. Да пишеш сравнително правилно на РОДНИЯТ си език е уважение както към себе си, така и към хората с които общуваш. Надявам се не съм засегнал никого! ;)

Адрес на коментара
  • Отговори 155
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Аз вече си изказах мнението в темата. Сега ще поясня на колегите, които се чудят защо стана темата толкова разтегната като "дъвка". Истината, колеги, е, че всички разбраха какво има предвид Корсо - да не се толерират НЕ дребни технически (или нетехнически) грешки, а чистата проба неграмотност и мърляческо ("свинско") отношение към езика. Да. И всички са съгласни с това. И ако Хитмана беше предложил (или решил), всички щяха да започнат с :):hilezh: и :):) . Но просто, защото Корсо го предложи, всички се правят, че не разбират какво точно има предвид или се правят, че са го разбрали накриво. И задават провокативни въпроси и се опитват да убедят Корсо и останалите, които са ЗА (в това число и мен), че се опитваме да кажем нещо друго. Това българинът знае какво искаш да кажеш по добре отколкото теб самия. Това е от мен, каквото решите, решите!

Адрес на коментара
Аз вече си изказах мнението в темата....

вЕрвай ми, че всички са разбрали за какво иде реч.. Просто май се оказва, че е по-лесно да приемеш неграмотността, отколкото да се бориш срещу нея...

Адрес на коментара
вЕрвай ми, че всички са разбрали за какво иде реч.. Просто май се оказва, че е по-лесно да приемеш неграмотността, отколкото да се бориш срещу нея...

..абе то и циганина дето ми дигна бетонните колчета от виличката...и бюрократа в общината,дето си е една чиста разсейка на раков тумор.....и ония тарикати,дето ги избрахме и сега си правят театрото всеки петък по ТиВито......и те дразнят...,кво предлагаш да ги направим,да се "борим" с калашника?Лесно-трудно...,фрапиращите случай на профанщина да бъдат предупреждавани(доколкото е възможно) и ако ли не-адио!Да се изразиш писмено така: мАркучи,сФиФката,сФетлината,кОпувам,кОнсомативи,кУмшиАта(това ми идва на примависта),далеч не значи "неграмотен,ама видиш ли знаещ и значи полезен" :hilezh: ,в крайна сметка мисля,че си е правопропорционално отношението между способноста да си формулираш стройно мисълта и да я напишеш грамотно и качеството и количество знания,които имаш и предлагаш.

Редактирано от NIKO
Адрес на коментара
Не мислех да пиша по тази тема, но съм напълно съгласен с колегата Corso!Неграмотността напоследък ни залива отвсякъде и единствено от НАС зависи да я преборим, или поне да се опитаме да тушираме. Както много пъти бе повторено не става дума за пропусната (объркана) буква, запетая и т.н. а за очевадно неграмотни постове, които поне мен ме напрягат още докато се опитам да ги прочета. Да пишеш сравнително правилно на РОДНИЯТ си език е уважение както към себе си, така и към хората с които общуваш. Надявам се не съм засегнал никого! :hilezh:

:stupid: :stupid: По-добре не би могло да се каже! Простотията и мърлящината не трябва да се толерират.

Адрес на коментара

Поздравявам човека пуснал тази тема. Според мен форума е място в интернет пространството, в което всеки може да даде своето мнение за нещо и да бъде полезен на останалите с знанията и опита си. Но тази комуникация трябва да се води на един ясен и чист език, в случая- БЪЛГАРСКИ ! Понеже тук не говорим а пишем, яснотата идва от грамотно написани постове с Български букви, които всеки да може да разбира като чете и това да му носи удоволствие. Оставям настрана спамерски настроените индивиди, голяма част от които предпочитат да превръщат форума в един голям спамилник и за които граматическите особености на българския език са далечни или непознати. Повечето от тях са тук за да си чешат езиците по начин, наподобяващ махленски алкохолни сбирки с приятели. Хората посещаващи този форум в повечето случаи са непознати и затова трябва да се спазва добрия тон и поне минимални граматични изисквания. Казвам поне, защото ако трябва да бъдем стриктни това ще изисква и стилистични и пунктуационни и т.н. изисквания, които нормално е при всеки човек да са на различно ниво. Все пак, това да пишеш грамотно показва уважение към останалите участници и ниво на култура, което трябва да се спазва в социалните контакти. След като аз се отнасям с уважение към хората, нормално е да търся и такова от тяхна страна. Не вярвам това последното да не важи за всички тук и да има хора, които да не желаят да е така. Неуважението поражда такова и води до спам, личностни квалификации, обиди и накрая заключени теми. Кому е нужно това?

Адрес на коментара
Поздравявам човека пуснал тази тема. ......

А ако знаеш той какъв простак е понякога ..... и той като теб пропуска да сложи запетая пред "а"...

междуметие му викат

Редактирано от RaDi_b4
Адрес на коментара
Corso се е впуснал да пише нови и сложни правила. Безмислено. :):hilezh:

Правилата трябва да са две и да гласят следното:

1. AUDI CLUB BULGARIA допуска и поощрява откровенното заяждане в отговор на неграмотно написана тема или пост. :hilezh::hilezh:

2. "Неграмотник" не е обида и не нарушава правилата на форума :hilezh::hilezh:

:flehan: :flehan: Не мога да повярвам, че това излезе от клавиатурата на един фен на скъмс :hilezh:, но е факт. Евала Донатело, подкрепям с 2 ръце. Доста нестандартен и интересен подход, който смятам че ще допадне на голяма част от съфорумците. ;)

Редактирано от Jorata
Адрес на коментара
Правилата трябва да са две и да гласят следното:

1. AUDI CLUB BULGARIA допуска и поощрява откровенното заяждане в отговор на неграмотно написана тема или пост. :bia::hilezh:

2. "Неграмотник" не е обида и не нарушава правилата на форума :hilezh::)

Гениалните неща обикновено са много простички :):) А този евфемизъм в кавичките може ли да се сменя с нещо друго понякога ?

Адрес на коментара

До тук добре. Съгласен съм, че понякога е много неприятно да четеш неграмотни постове, но понякога е просто до самия човек. Примерно, някой, който не е на "ти" с компютрите и използва кирилизатор, докато пише на латиница, за да излезе поста на кирилица във форума. Ясно е, че и там си има специфична подредба на клавиатурата и който е запознат с "y" - Ъ, "v" - Ж и т.н. не би имал проблем. Но аз говоря за не-толкова-компютъризираните членове, които несъмнено могат да предложат знания, решения на проблеми и други полезни нещица, въпреки грешният им правопис.

Не знам дали съществува опция, но няма ли spell checker за Български език? Не може ли да се направи автоматично да преглежда>подчертава грешките в постовете преди публикуване? Защото съм почти убеден, че няма да има Модератор, който да одобри идеята да изчита абсолютно всеки пост с цел редактиране на правописа.

По-горе бяха изказани идеи за Правилата, да се направят задължителни за изчитане при регистрация. Няма да забравя как чаках 10 или повече минути, когато се регистрирах в друг форум. Там имаше timer преди да се натисне бутона за изпращане на регистрацията и си течеше без да можеш да натиснеш "Регистрирай се", - един вид да накара регистриращият се да прочете правилата преди да кликне "Съгласен съм". Не видях да имат малко потребители, но пък почти и не съм виждал "неграмотен" пост.

Редактирано от nikolaef
Адрес на коментара

Според мен, всеки би могъл да отправи лека забележка към автора на даден пост, (ако забележи явно пренебрегване на елементарни граматически правила) с молба автора да обърне внимание на правописа си. Все пак има един час за редакция. Ако нарушенията са системни, просто може да се докладва на модератор и той да отправи предупреждение и евентуално да редактира както сметне за добре. Нещата не са никак сложни, иска се само малко желание.

Адрес на коментара

("представителна извадка" :bia: )

"продавам 2 калника за А3 сиви идеални само единиа му е леко зганато раб4ето над мига4а но савсем малко ина4е са перфектни цена 70лв на бр ако не се лажа триабва да станат и на А4 ама не сам сигурен да кажат компетентните по вапроса колеги снимки мога да пратиа на меил ако ниакои иска"

Е,кво праим сиа???? :hilezh::D:lupe: ,потупване пред строя и мощно УРА?

Адрес на коментара

А кън хоръта дет са протиф правуписа бих казал явно да заява чи що ни може да съ пиши на латиница тук Ми ко кът ни съ разбира нищо и ми е по трудно да го прочета това с бг буквити дет ние на български

П.С.:Как ме разбрахте? ...или дъ съ доуту4нъ

На такива постове, модератора трябва да им показва изтривалката, още на входа!

Редактирано от mitsubishi galant
Адрес на коментара
А ти като даваш пример, що не го цитира както трябва?Не се разбира кой какво е написал......

цитата е в кавички ;) ,хелементарно Ватсон B)

Идеята е мисля важна,не изпълнението :)

Редактирано от NIKO
Адрес на коментара
Здравейте на всички!

Става въпрос за неистови и потресаващи от правописна гледна точка постове!!!

Независимо дали са на кирилица или латиница.

В последните няколко седмици се появиха ПОВЕЧЕ от обикновено, като бройка и моите нерви леко се поизостриха!!!

Аз, като средно интелигентен и социално ангажирам човек, се чувствам персонално обиден, доста натъжен и не малко изнервен след сблъскването ми с такъв пост!

Всичко мноо увафо, ма я не развиръм шо имаш грешки в израчението и то в такафа тема, при това саздадена от теп?

Адрес на коментара

"здравеите колеги малко ми е неодобно ама ще питам. как да проверя да ли ми е стока термостата или климатроника щото нещо нема парно аи температурата на колата рятко дига над 65 градоса верно карам на каси растояния ама е в града трагни сапри светофари трагнали на по далечко и температурата не дига повече като огася колата и е запаля да кажем след 2 мин показва 70 градоса и пак почне да пада сложил сам климатроника на HI ама духа хладно даите некакв савет каво да правя"

...горното(абзаца в кавичките) е цитат от форумна тема.

дори не ми се червосват...... :):unsure:

Интересно е все пак възможно ли е такова правило?Как ще се "прилага" и дали е изобщо нужно......,

че темата позамря,но тези "езикови салтоморталета" напротив......

Редактирано от NIKO
Адрес на коментара
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...