Jump to content

Избор на кафе машина


Recommended Posts

Сутрин в кварталната пастичерия сърбам рЕзко, по италиански, че да ме удари в петите едно макиато направено с Musetti и живота става нЕкак си по-хубав... Особено когато е комбиниран със закусчица...

 

 

Musetti-logo.jpg

 

 

П.П. От къде се появи тази сентенция, че Лаваца не е хубаво кафе??! Заради боклуците продавани в България може би?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"Това кафе" не е просто "това", ако човек е пил кафе в Германия :) Вероятно е едно от най-хубавите им!

 

 В Германия не съм попадал на хубаво кафе, масово се предлага шварц и пълнят чашите до ръба с тази чорбица. Иначе има интересен асортимент, но няма традиции в еспресото.

 

Освен да накараме Насти да внася Лаваца от Италия  :hilezh:  От магазините тук нищо не ми е направили впечатление и си организирам минаване през Пловдив да пазарувам и пия кафе от един италианец в центъра.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

 В Германия не съм попадал на хубаво кафе, масово се предлага шварц и пълнят чашите до ръба с тази чорбица. Иначе има интересен асортимент, но няма традиции в еспресото.

 

 

_Koko_ и тук има хубави кафета въпрос на вкус.

Иначе сутрин пием Лаваца, купих си керамична машинка и си меля 2 пъти на седмица.

Като свърши си купуваме illy смляно.

Musetti и Dallmayr също ми харесват.

Не видях колко ти е бюджета, но аз бих си взел Jura. Кафето е въпрос на вкус.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Днес минах през икеа и взех от тяхното кафе. Не е лошо, с много лека кисела жилка. Който обича немските смеси ще му хареса.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз си домъкнах една Неспресо машинка ...и като пътувам за София си нося 100тина капсули.

Гледам, че вече тия капсули се предлагат и в разни бг сайтове.

Има един модел - Kazaar - сила 12 по 10тобалната система....капвам си малко млекце и се убивам от кеф.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Машината за кафе в домашни условия ( и не само ) се казва Saeco драги, всичко друго е компромис :)

Последните 8 години съм само с тази марка и нямам оплакване, преди около половин година минах на модела Saeco Syntia HD8837 и съм супер доволен.

 

П.П. По принцип съм coffee addict :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

хубаво, но по заведенията не ползват саеко ^_^

За домашна машина може да се каже, че е с минимално приемливото качество.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Машината за кафе в домашни условия ( и не само ) се казва Saeco драги, всичко друго е компромис :)

Ей така като кажете и припадЪм! :hilezh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сутрин в кварталната пастичерия сърбам рЕзко, по италиански, че да ме удари в петите .............

Един страничен въпрос...

Гледам италианците (тук при мен на кораба) цръкват по един напръстник кафе на дъното на чашата и това е. Казват че това е "истинския начин за пиене на истинско кафе" и се пулят, когато ме видят с баката в ръка :hilezh: . Да, обаче аз съм с една бака дневно, а юнаците са с по минимум десетина такива цвъчки на смяна.....Наистина ли това е "италианския начин", или си имаме някакви забежки тука?

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

....Наистина ли това е "италианския начин"

 

това е и няма проблем да се пият по няколко такива

затова и машината има значение и  Saeco е много добър избор

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

10 къси кафета на ден е брутално много............

Не всички са така, но особено по-младите италианчета са шампиони, често се оплакват от нерви, безсъние, превъзбуда и ред други уж "характерови" проблеми, а ако им намекнеш че пият прекалено много кафе се кълнат, че няма нищо общо :).

това е и няма проблем да се пият по няколко такива..........

Не знам дали е проблем, но цедката за такова миниатюрно кафенце е натъпкана яко и дори тия няколко капчици са блъскани с кофеин, а там марките кафе са сериозни и често се носят от къщи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да бе, ти го думни на 20 бара тва кафе и му изкарай отвътре всичко каквото има да видиш дали няма много кофеин после :) 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"Видовете кафе се делят на робуста и арабика, при първоначалното пропускане на пара/вода се извлича аромата, а след това идва многото кофеин". Това ми беше разяснено от един бай талянец преди много години.

Ето още по темата, как талянците пият по 10 горчиви глътки кафе на ден и спят като къпани, а немците от две чаши шварц кукат цяла нощ:

 

http://www.barista.bg/%D0%BD%D0%B8%D0%B2%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%BA%D0%BE%D1%84%D0%B5%D0%B8%D0%BD%D0%B0-%D0%B2-%D0%B5%D1%81%D0%BF%D1%80%D0%B5%D1%81%D0%BE%D1%82%D0%BE-%D0%B8-%D0%B2-%D1%88%D0%B2%D0%B0%D1%80%D1%86-%D0%BA%D0%B0/

Редактирано от martinich
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всъщност и аз някъде съм чел че като цяло късото кафе е доста по-добър вариант от нормално/дълго. 

 

 

 

 

Саекото е добро автоматче за вкъщи но далеч от "най-доброто"..... иначе са железни в офиса имам една която е на сумати години не се спира изобщо и не е мръднала, тва преди да станат Филипс-Саеко, от новите не бих казал че съм очарован. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам какво се пише из нета, обаче кофеиновите камикадзета правят немалко професионални грешки от припряност и "нерви", често с доста кофти последствия за оборудването и живата сила...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще се опитам да обобщя накратко това, което съм чел в нета за кафемашините.

Американците твърдят, че оптималното налягане и температура за есктракция са 9 бара и 200F, което е около 92-93 градуса.

Много важно е температурата на водата по време на екстракция да е постоянна.

Това се постига по няколко начина:

Професионалните машини имат дебели месингови части по пътя на водата, тежки ръкохватки и най-важното - тежки и големи месингови бойлери.

Това при домашна машина няма как да бъде направено евтино и се прилагат други трикове. Повечето евтини машини имат нагревател тип серпентина. Саеко ползват мини бойлерчета от неръждаема стомана, което е най-лошия материал, но пък е най-надеждния. Гаджа ползват алуминиеви бойлерчета. Водата тръгва с максимално висока температура, за да може накрая да излиза с поне 70-80 градуса.

Всички машини използват един тип 15 барова помпа от двама производителя (нещо като керамичните котлони), едната марка е улка.

Понеже се предполага, че с евтина машина никой няма да си купи скъпа мелничка е измислен  крема диска. Той позволява да се изкара каймак (всъщност това е пяна, а не каймак :)), като се поддържа изкуствено налягане от 9 бара, независимо какво кафе е сложено в цедката.

Полупрофесионална еспресо машина започва от около 1000лв.  Професионална машина не е подходяща за домашна употреба, заради голямото време, необходимо за подгряване.

 

Аз не съм сигурен, че Филипс са повлияли на качеството на Саеко. Важните части, като бойлер, нагревател, "brew unit" (не знам как е на български), мелачка... са си същите. Просто поради липса на информация и предлагане Саеко бяха качени на пиедестал, който при навлизането на пазара на професионалните марки и повишаване на кафе-културата става все по-малък. Това съвпадна и с покупката от Филипс.

 

Силата на кафето се определя най-малко от дължината му. Какво ще изтече в чашата зависи от сортовете, как са изпечени, колко едро са смлени, с каква температура е минала водата. При равни други условия се препдполага, че по-късото кафе съдържа по-малко вредни съставки.

 

Jura казват, че са чупливи, поне на фона на железните Саеко. Миеле мисля, че е ребрандирано Саеко.Ако е важно ще намеря кой ги произвежда.

Хубави марки са Ранчилио, Куикмил, Бразилия, Лелит и подобни.

 

Едит: Имам още време да продължа:

Дали италианците знаят всичко за еспресото - в един от англоезичните форуми един италианец иска съвет за избор на машина. На въпроса защо италианец пита на такава тематика, вместо той да обясни на останалите, човека отговори накратко, че италианците не пият истинско еспресо в къщи и че няма италиански форум за кафе :hilezh:

 

Да споделя и моя опит - имам едно Саеко Идея (от първите с ръкохватка, купувано за 180лв в ТМ), което не знае колко кафета е направило за последните 12-13 години, но още работи перфектно. Имам автомат Саеко Инканто, купуван втора употреба. Прави не по-лошо кафе от нови машини Xsmall и Odea, дори при правилна центровка и по-добро. Никой от автоматите, които съм пробвал не прави по-добро кафе от първите Саеко с ръкохватка (има и едни малки и стари Делонги, които не отстъпват)..... Но откакто си взех машина с месингов бойлер, капилярен термостат и месингова цедка и отделна мелачка с плоски ножове нищо не може да ме накара да се върна повече към модерна битова машина.

 

Редактирано от robobug
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето ти Саеко Нина-Бар отвътре. Гарнционното обслужване е отвратително, а кафето е нещо средно като качество за любителските ми критерии.

 

1609995_10151930563258616_1213969087_n.j

1618442_10151930563263616_1041552706_n.j

Редактирано от Ivo_Dinkov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

След като си купих моето саеко в рамките на няколко месеца купих още 3 броя, като едното го скъсват в офис. Нито едно не е отваряно за тези 12-13 години.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...