Jump to content

Избор на кафе машина


Recommended Posts

On 12/1/2018 at 10:11 AM, moto_fan said:

Кви са тее цени, при нас килото е 14-15€ а на прИмоция 10 ?!?

Не знам колко е регулярната цена на килото в БГ, ама 10 евро в Германия за 1 кг е същото като 37 лева за 2 кила в България ;)

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 1 час, redalex написа:

Не знам колко е регулярната цена на килото в БГ, ама 10 евро в Германия за 1 кг е същото като 37 лева за 2 кила в България ;)

 

 

Глей робо кво е написал....."на цената на един"

37 лева ми се струва меко казано много за регулярна цена 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами да ти кажа не е необичайно разни неща да са по-скъпи в Бг от западна европа...та не бих се изненадал и с тая лаваца да е така.

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нямам представа каква е нормалната цена.

При тази цена 1кг излиза под 10 евро. Кафето е арабика, пакетирано е преди по-малко от 2 месеца и е официален внос на КокаКола.

Не е моя вкус, но и дума не може да става за сравнение с капсули, падове и млени кафета на същата марка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Може ли мнение за кафе автомати Krups, Delonghi и Philips Saeco - коя от трите марки е за предпочитане,  ако е възможно да споделите или да обясните какво да гледам, общо взето търся кафе автомат, да има задължително функция за автоматично капучино, до 1000 лева...

Редактирано от Ropotamo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...
On 11/14/2018 at 10:13 AM, redalex said:

Само да добавя, че преди ми беше грях на душата да дам толкова пари за кафе мелачка, а всъщо тя е по-важна и от машината - на практика повечето еспресо машини от 150 до 1000 лева правят кажи речи едно и също - пускат гореща вода на 15 бара :)

Що се отнася до прясно печеното кафе - само да кажа, че кафето трябва да преседи поне 1 седмица след изпичането си преди да се мели и консумира.

Иначе доста от пекарните в София са на удобни и комуникативни места, като някои дори предлагат и доставки по домовете.

 

Кафемелачката прави половината еспресо, колега с тези 15 бара май има пренадуване като турбо VNT с блокирала геометрия, нека да намалим на 8-9 бара и нещата ще са 6.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

On 12/25/2018 at 5:16 PM, L&R said:

нека да намалим на 8-9 бара и нещата ще са 6.

Така пише за моята машинка...

https://coffee-works.com/gaggia-classic-vs-rancilio-silvia/

 

However, there are other important things to be mentioned about these coffee makers asides from numbers irrelevant to the taste of coffee. The Rancilio coffee maker has pump pressure of 15 bars while the Gaggia Classic coffee brewer has pump pressure of 17.5 bars. This one also has a frothing wand that the Rancilio Silvia doesn’t have.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За щастие и двете споменати машинки имат клапани за регулиране на налягането, с тяхна помощ то е вече 9 бара в процес на екстракция. За Силвията дори е описано в ръководството за употреба как се регулира. Високото налягане над 10 бара и качественото еспресо са несъвместими.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Упътването вече съм го забравил, защото го четох преди година и нещо.

Просто помня 15 бара... също имам спомен, че някъде пишеше нещо и за 9 бара, така че не изключвам вероятността и ти да си прав.

 

Машините на неспресо с капсули, които съм имал май също бяха на 9 бара.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пичуи, нещо не ви разбирам "спора", ако има такъв де, няма производител, който да не иска ПО-голямо и възможно НАЙ-голямото налягане за машините си, ТО(налягането:D) е което прай кайвето(е, да не забраяме и цеТката).

Just now, L&R написа:

Високото налягане над 10 бара и качественото еспресо са несъвместими.

Тука изби рибата с права лопата. Ще обясниш ли връзката между налягане и качественото еспресо по-задълбочено?

Знаеш ли на колко бара работи една професионална кафе централа?

Редактирано от NIKO
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

не съм запознат с подробности, но бърз поглед в специализирани форуми показват, че повечето хора искат около  10 бара налягане, явно има защо.

https://www.home-barista.com/espresso-machines/adjusting-brew-pressure-on-cimbali-junior-t40869.html

 

https://www.home-barista.com/espresso-machines/la-cimbali-m24-brew-pressure-adjustment-t42728.html

 

 

и тука 

 

https://www.coffeerevolution.net/bar-pressure-espresso/

 

 

Редактирано от toro
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Професионалните са на 9 бара, вярно, въпроса е, че имат вграден регулатор на налягането и помпи с възможности до над 30 бара, като при цеденето следят някакви там параметри, не съм наясно в подробности и на моменти могат да вдигнат до максимума, като основните барове са 9 естествено. Италианците са луди в главата, виждал съм италианец барман, да си играе с един редуцир докато църка кафе на клиенти, бил голям майстор и кафето му било уникално, щото менял налягането при екстракцията, машината беше някаква старичка, явно нещо култово като марка.

Редактирано от NIKO
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

моят опит е, че за 200/300 лв повечето са на едно ниво, трудно изкарват яко, разплакващо еспресо. Трябва да се гони точно смилане на кафето след това и добро качество и изпеченост, според вкуса. Зависи и колко се слага и тъпче. 

Аз от години за единична доза ползвам двойната цедка и става по-добре. Наскоро си взех мелачка и има разлика. Общо взето всичко е казано в темата :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нико, не знам със сигурност, но налягането би трбявало да влияе на екстракцията на разните вещества от кафето. Има такива дето не искаш да ги вадиш и други такива, които са желателни в чашата. Така, че по-високото налягане наистина може да е излишно и дори вредно.

 

По спомен от курсовете за бариста -  Хлорогенната киселина не е желана в чашата...тя се изважда от кафето при по дълго варене и си мисля, че може да става така и с по-високото налягане.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По принцип най-скъпите кафемашини имат така наречения прешър профайлинг и по време на екстракцията се мени динамично налягането на топлата вода върху таблетката, примерно почва на 4 бара, стига 8.5 и завършва на 6 бара, и всичко това за 27 секунди да речем. За домашни условия( и не само) и константно налягане от 9 бара върши работа, високото нялягане над 10 бара не се препоръчва въобще, така се изчислили Италианците, които са измислили и този начин на правене на кафе :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Налягането зависи от едрината на смилане и от "натъпкването" на кафето.

Дефакто има функция с няколко променливи - приемаме, че искаме (примерно) при константно налягане да мине 30мл вода през 10гр кафе за 20 секунди. 

Може да си играем с всички параметри (включително и с вида на цедката) и ще получаваме всеки път напитка с различен вкус......но не всеки път ще е еспресо :)

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По-назад бях питал дали някой е запознат от близко с машините La Pavoni. 

CapturPave.JPG

 

Тия дни пак ги гледам и много ми се ще да взема една такава, макар и от най-евтините.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Промяна на плана, утре май ще взимам нещо, крайния избор е до употребявани Rancilio silvia и isomac tea - Faema e61, , има ги под различни марки. Втората е по-скъпа, но ми се струва голяма работа. Някакви мнения да имате?

Capture.JPG

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ранчилиото ново е 1000 лева, а другата 3000 лева.

 

Зависи в какво състояние са машините, имат ли някаква гаранция и реално трябва ли ти нещо повече от Силвията?

(единственият минус на Ранчилиото до момента, който аз съм установил е, че му е малко контейнерчето за водата, която пада под чашата - т.е. като флъшваш машината е добре да си подлагаш някакво пластмасово съдче, което да събира горещата вода, че това долу се пълни бързо)

 

По-добре мисли за мелачка ...ако нямаш такава де :)
 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И двете са от човек маниак и са читави.

Разликата е почти 200лв между тях.

И аз мисля, че Ранчилото ще ми е достатъчно, а от друга страна другата винаги ще мога да й взема парите.

В олх има 18год ранчило за 600лв и не сваля!

За сега имам ръчна кафемелачка Hario и ме кефи много.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ръчна кафе мелачка... не е сериозно ;)

 

Иначе и двете машини са супер ...по-скъпата съм я виждал и съм чел, че е много добра...

Но до колко ти трябва за домашна употреба - не знам.

Отделно, че капучино съм си правил 20-30 пъти и от 5 месеца не съм :)

 

 

ПС - този в ОЛХ е идиот :stupid:

Редактирано от redalex
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...