Jump to content

Светеща топка на скоростния лост


Recommended Posts

Абе колеги-направих си топката обаче срещам проблеми с прекарването на кабела през мяхчето на скоростния лост.Как се сваля въпросното мяхче??? :huh:

От горната страна (непосредствено под топката) е закрепено с една сферичка пластмасова гайка навита на лоста. От долната страна е захваната за пластмасата около лоста, която се държи на един винт за отверка звезда от към страната на ръчната спирачка. За да го видиш трябва да махнеш едно капаче. Винтът е под него и леко в горната страна на отвора, така че малко трудно се вижда от пръв поглед. Развий винта и ще извадиш пластмасата заедно с коженото мехче.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като работиш по посочения винт, не го отвивай изцяло до край и не позволявай да падне щото ще влезеш в доста мъки докато го намериш.

Действай смело.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ето и въпросния проблем:

48S.jpg

Решението на проблема според мен е, че ще измеря дебелината на парченцето от диска и ще изпиля същата дебелина от долната част със щипките и ще ги лепна трите и така. Обаче ще трябва да изпиля диодите от горната и долната част, след като ги сложа за кръга, за да може да си е равна повърхността. Дано стане... :huh:

Ще има и снимков материал, след като го завърша. :flipoff: Само дано не пре**а капачката. :hilezh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега тази топка която имаш не става за светеща. Има 2 вида топки писал съм някъде по назад. Тази която си показал на снимката от долу под нея най вероятно има хромиран ринг и по него от талеч се познава, че тази топка няма да свети. Трябва ти топка без този ринг тоест цялата да е черна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

колеги,ако си направим дръжките,воланите,"топките",парното,ръчните и т.н. и т.н. и т.н. да светят няма ли да заприличаме на коледни елхи :steinigung: ?

Редактирано от akulata
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

колеги,ако си направим дръжките,воланите,"топките",парното,ръчните и т.н. и т.н. и т.н. да светят няма ли да заприличаме на коледни елхи :steinigung: ?
He :) :) :) :)
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

He :hilezh: :hilezh: :hilezh::)

да да :P

тва беше в кръга на шегата

и аз съм "офишъли пимпт" със светеща топка от почти 2 години :hilezh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега тази топка която имаш не става за светеща. Има 2 вида топки писал съм някъде по назад. Тази която си показал на снимката от долу под нея най вероятно има хромиран ринг и по него от талеч се познава, че тази топка няма да свети. Трябва ти топка без този ринг тоест цялата да е черна.

да знам го този ринг... и защо заради него да не може да свети ... ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

да знам го този ринг... и защо заради него да не може да свети ... ?

Защото колега капачето отгоре с цифрите е залепино за покложка (тази с краченцата от снимката по-гори които влизат в топката) а тя е непрозрачна и няма как да свети. А другия вид топка капачето с цифрите няма тази подложка и може да се обели изцяло или само само цифрите и тогава от там ще прозира светлината.

А за ринга казвам, че само като видиш една топка, че го има този ринг веднага трябва да знаеш, че е от по новите модели и нестава за светеща.

Редактирано от leo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Защото колега капачето отгоре с цифрите е залепино за покложка (тази с краченцата от снимката по-гори които влизат в топката) а тя е непрозрачна и няма как да свети. А другия вид топка капачето с цифрите няма тази подложка и може да се обели изцяло или само само цифрите и тогава от там ще прозира светлината.

А за ринга казвам, че само като видиш една топка, че го има този ринг веднага трябва да знаеш, че е от по новите модели и нестава за светеща.

Да колега, аз точно заради това написах на снимката какво мисля да направя. Ще разлепя капачката от тази подложка, ще я остържа, ще остържа и подложката и после ще ги залепя и трите. (ще дупна и подложката и няма да я продупча в двете успоредни страни, а по диагонал, защото тя е кръгла от едните две страни, а другите две са прави и успоредни) Мисля си, че няма да е проблем....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз мислех да си монтирам коледни лампички в колата за коледа вие ми говорите глупости

ся аз да ви раздуя малко :hilezh:

тъй като ми светеше слабо плафона си купих една диодна лента от една бензиностанция за 10тина лева... дълга е ... май 30 см :respekt: абе точно се увива целия плафон с нея ( утре ще снимам ) малко цигания се получи ама аз си я слжих за ефекта не че е красива :) идеята на тая лента е малко по различна като и нея ще ви снимам как стана на един приятел на вентото който си я наби във фаровете и стана малко като високия клас на нашата марка :) остана му по около 10 сантиметра от 2-те ленти които използва за фаровете и си ги лепна под вратите както е показал колегата тук. само че при него е по лесно защото той по принцип си има габаритчета на вратата и си взима ток от тях... a имах и един колега който си беше набутал сини диодчета навсякъде :) в духалките на парното имаше чак.. в краката на пътниците обаче си беше купил и от ония лъскавите стелки (дето имитират че са метални) и се отразяваше от тях та става вътре... най ми хареса обаче във дръжките на вратите и на мен ми трябва на самото барче под пепелника ... щото много обичам всичко да си хвърлям в оная дупка и като карам ... нищо не мога да намеря :)

имам и един въпрос ... за тия дето са на дръжките казва колегата че светят когато и копчетата светят... а кога точно светят копчетата ? според мен правилно е да светят при пуснати фарове щото се предполага че тогава е тъмно.

тъй като си нямам грам понятие от тия ел истории искам да ви питам няколко неща...

каква роля играят тия съпротивления и задължително ли е да ги слагаме ... на плюса ли трябва да са или на минуса (май автора на темата в неговото обяснение за светещата топка беше писал че няма значени но аз пак да питам) също така ... за тия съпротивления като какво да ги търся в магазина ??? малко тъпички въпроси сигурно задавам ... ама като не ги разбирам тия работи :)

така като гледам ... и спояване ще трябва ... що ли не се записах едно време да уча микропроцесорна техника в техникума ... поне щях да се науча да правя нещо :D

п.с. може ли някой да ми даде някво електронно издание наааа нещо като учебник по електротехника ... с радост ще го прегледам. сайт от рода на uroci.net в тая област би ми свършил идеална работа. причината е че мн обичам да се човъркам и да правя разни неща ... после се чувствам някак щастлив ... предполагам и вие се радвате на добре свършената работа особенно ако постигнатия ефект е желания :)

да ви вкарам ли малко по други идеи... тука има една тема за инсталиране на 3-ти стоп и габарити ... та ми дойде идеята ... длаи ще е възможно да се натика в стопа платка със диодчета вместо крушка ... определено ще трябва да се отваря стопа което не знам дали ще е проблем ... фаровете се отварят би трябвало и стопа да може. ето снимка за да обясня какво точно мисля... на мястото на ПРАЗНОТО и ЗА МЪГЛА или на ????( това май е само светло отразител и не знам дали има празно място там или е запълнено по някъв начин) да се натика платка със светодиоди подобна на тази която един колега беше показвал в една тема за плафона ... ефекта може и да е циганийка ама пък може и да се получи готино ... дали ще свети при натискане на спирачки или при пуснат габарит ще е въпрос на избор.

post-40458-1260567486.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега относно запояването.Нужни са ти шкурка,поялник,тенол,колофон.Хубаво е да имаш от всички тези работи за да стане качествено.Ако запояваш диод с резистор или кабел.зачистваш крачето на диода и на резистора с шкурка(не е задължително по принцип се ползва за медни проводници да се махне горния слой)след това при загрят поялник слагаш крачето в колофона(които е твърд)и върху крачето натискаш с поялника така че да се поразтопи малко колофон под крачето.Като остане залепнбало с енергични движения с поялника отгоре до доло работиш по крачето с поялника-разнасяш колофона.Трябва да придобие сив цвят леко лъскав:).Добавяш капчица тенол и след като си направил същата процедура с крачето an резистора ги свързваш със тенол.Гледай крачетата да се допират поне 1-2 милиметра.Това е спойка.Ако го направиш както трябва гаранция да се скъсаш не може да го отлепиш.По този начин се запоява почти всичко в електротехниката.Дано си ме разбрал,елементарно е и става за има няма 2 мин.Изобщо не е сложно.Успех:box:.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

мерси ... мисля че схванах закво става въпрос. като ми остане повече свободно време ще се разходя по магазините да си набавя всичко необходимо ... само платки тряя да прочета някъде как се запояват и ще има упражнения в нас :box: ... а от някви специализирани магазини ли трябва да си търся платки тенол колофон диоди и резистори или би трябвало да ги има във всеки магазин за ел. части и консумативи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

мерси ... мисля че схванах закво става въпрос. като ми остане повече свободно време ще се разходя по магазините да си набавя всичко необходимо ... само платки тряя да прочета някъде как се запояват и ще има упражнения в нас :box: ... а от някви специализирани магазини ли трябва да си търся платки тенол колофон диоди и резистори или би трябвало да ги има във всеки магазин за ел. части и консумативи.

Там трябва да има да,гледай да си купиш поялник 60w и пред купувача го включи да загрее купи си тенол и виж дали го втечнява,по принцип поялника като се купи човката се малтретира със шкурка задължително после се калайдисва с колофон и тенол!Но някои човки просто не стават и трябва да се купи хубава човка,затова питай продавача за тези работи... а относно платките-трудно е.Там се използват съвсем други истории и киселина е намесена даже :).Но не мисля че ти трябва платка за осветяване на колата.А за стопа не си заслуава всичкия труд за нещо което струва от 8-20lv и изглежда добре.Мое мнение.

Редактирано от elemeNt
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

да сега се поразрових из гугъл и като видях колко е играчка да си направиш платка ... :X просто отпада :box: мен ми се щеше да си направя плафон ... ама до колкото разбрах и такива имало готови ...

добре а някви готови платки няма ли ? ама то пък като се замисля как ще си правиш пистите ... гадна работа ..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

да сега се поразрових из гугъл и като видях колко е играчка да си направиш платка ... :X просто отпада :) мен ми се щеше да си направя плафон ... ама до колкото разбрах и такива имало готови ...

добре а някви готови платки няма ли ? ама то пък като се замисля как ще си правиш пистите ... гадна работа ..

То не е трудно да направиш писти нито да пробиеш платката нито да я топиш в киселина въпросът е че е много заблуждаващо за начинаещи да не объркаш нещо.ХУбаво е да има някои край теб опитен за такива работи.Защото схемата е едно печатната съвсем друго,а тя се обработва от схемата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

имам и един въпрос ... за тия дето са на дръжките казва колегата че светят когато и копчетата светят... а кога точно светят копчетата ? според мен правилно е да светят при пуснати фарове щото се предполага че тогава е тъмно.

бутоните светят когато си на контакт,а съпротивление се слага за да не изгори диода

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Там трябва да има да,гледай да си купиш поялник 60w и пред купувача го включи да загрее купи си тенол и виж дали го втечнява,по принцип поялника като се купи човката се малтретира със шкурка задължително после се калайдисва с колофон и тенол!Но някои човки просто не стават и трябва да се купи хубава човка,затова питай продавача за тези работи... а относно платките-трудно е.Там се използват съвсем други истории и киселина е намесена даже :hilezh:.Но не мисля че ти трябва платка за осветяване на колата.А за стопа не си заслуава всичкия труд за нещо което струва от 8-20lv и изглежда добре.Мое мнение.

Това за шкуркането на човката е абсолютно противопоказно! Шкурнеш ли я ще се изяде за 2 дена!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това за шкуркането на човката е абсолютно противопоказно! Шкурнеш ли я ще се изяде за 2 дена!

Абсолютно не вярно!Ако не се шкурне няма как да се калайдиса,освен ако нямаш едно специално разтворче! Ако не се калайдиса няма как да запояваш!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега ksi, дръжката е страхотия, браво!

Метни още някоя и друга снимка и 2-3 реда как си го направил.

Духалката:

P1080497.JPG P1080500.JPG P1080498.JPG

Да не ми се смеете за хартиеното тиксо ама нямах друго а беше спешно,

щото нали колата не може да върви без тая есктра <_<

Така и така си разменяме флинтифлюшки, я кажете пичове някой светнал ли го е е тва пинизче и как:

P1080507.JPG

Мисля си, че ще ме кефи тия чачки да светят с бутоните за прозорците,

а пък като ме няма някое от тях да мига с алармата например.

За сега не мога да измисля как и какви кабели да прекарам за да е стабилна системата.

оптичен кабел намери.......

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...