Jump to content

Колелата на A6 C4 подскачат като топка по ситни неравности


grizzly

Recommended Posts

Вече 3 години имам колата и проблемът много ме дразни. И е опасен.

При преминаване през дребни неравности колелата подскачат и губят сцепление с повърхността. Особено е забавно в завой с по-висока скорост. И ако натисна и спирачки сработва АБС и загубата на контрол е дразнеща.

Джантите са стандартни, алуминиеви, лети 16". Гумите са също нормални за размера с налягане 2.2 - 2.5. И с други гуми го прави същото.

Дали е особеност на модела, проблем на окачването или амортисьори с влошени характеристики?

 

По моите стандартни критерии (натискане на ръка и пускане) амортисьорите гасят колебание в рамките на ход и половина. Но имам чувството че нямат достатъчно бързодействие. Или е другаде проблемът?

 

Споделете моля как се държат вашите А6 '96 при подобни условия.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

не съм имал Ц4 ,но както описваш проблема маи си си за цялостна ревизия на предницата ,като почнем с амортисъори. аз на Б4 бях оставил мойте до край имаше същите сиптоми, във всеки завой влизаш с едно наум намаляш до безобразие и т.н.. 

Според мен сменяй докат не си направил някоя беля. 

Редактирано от CHERVEQ
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако са амортисьори колата ще подскача точно то този начин, защото няма кой да гаси разпъването и свиването на пружината. Ако е тампон по скоро ще тропа. Можеш да провериш много лесно за амортисьорите. От страната на която ти подскача се натисни в/у колата с цяла тежест и виж как подскача цялата на място поне 3 пъти. Ако са добре амортисьорите трябва само да потъне надолу и като се отпуснеш да се вдигне нагоре, а не да прави пружиниращи движения. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен Жоро проблема ти е в прекалено напомпани гуми. Спусни налягането на гумите до това, което написано на етикетчето и ще спре да подскача. Имай в предвид, че може да те лъже манометъра и да си ги напомпал прекалено. Аз ползвам руски манометър защото ми беше омръзнало от тези на бензиностанциите - обикновено с почти 0.5атм бяха напомпани повече от необходимото и колата подскачаше точно по начина, който описваш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За мен проблемът ти идва от амортисьорите. На моята нямам такова нещо, като карам предни гуми на 2.3, задни - 2.5, 16' джанти. Един вид като омекне амортисьора не може да натиска гумата надолу достатъчно бързо и силно за да "обере" неравностите от пътната настилка.

 

Все пак не е лошо да спъхнеш малко гумите и да направиш проба, може да е прав колегата VBI и да сестиш пари.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Налягането за гумите е както го е описал колегата, съгласно етикетчето. Карам с 205/55/16 отпред и с 215/55/16 отзад и са на 2.3 съгласно руския манометър от баба Лада навремето. Амортисьорите са ми наред - Монро с газ. В завои нямам проблем, но също забелязвам че вози малко като каручка, дори в сравнение с Астрата, която карам за служебна. Като се има предвид че съм с доста високо окачване - по-висока не съм виждал. Може би си има нещо конструктивно в това окачване, по-особено все пак. Просто споделям мнение.

Редактирано от blacky
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И при мен се получава същото нещо, когато колата прелита през неравности ,че дори и през мостовете ,където има пропадане ,  започват зверски вибрации и колата все едно ще се разпадне и трябва да намаля. За мен също проблема е кофти амортисьори , но и слабост в конструкцията  на окачването.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не мога да се сетя какво може да му е на окачването. За мен обяснението е че колелата са прекалено тежки и когато се изстрелят нагоре няма кой да ги върне. Вероятното решение е твърдо окачване или някакви по-бързи амортисьори. С налягането отпада защото съм карал и с меки гуми. Имам личен, проверен манометър с който го меря.

Иначе статично амортисьорите се държат добре, колата не се люля. Гадното е когато има поредица от неравности една след друга и прави дум-дум-дум, на всяка малка неравност колелото излита и точно да кацне излита пак от следващата неравност. Особено гадно става ако се нацели резонанс.

Редактирано от grizzly
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проблема най вероятно е от амортисьорите.Отиди на стенд за амортисьори.Там графиката не лъже.

Друг тест е да караш на безопасна права с около 40 км/ч и да правиш бързи слаломи.Ако се разлюля като стара рибарска лодка и колата се опитва да губи контрол, отиваш към амортисьори.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей, С4 по каталог го дават с маслени амортисьори, но аз реших да сложа газови на Боге. Продавача на части каза, че така ще е по-стабилна. След това година и половина карах каручка!!!! Адски стабилна в завой, но поема трудно малките неравности. Миналата седмица свалих здравите газови сложих Закс маслени и всичко вече е наред. Ако някой ги иска, да пише на ЛС.

 

На S6-цата С4 сложих Боге газови / така е по каталог/ и возеше по-добре от 2.8 с газовите. 

 

Предполагам, че всички сте виждали гол амортисьор и ще потвърдите, че начина им на работа е съвсем различен, не е само твърдината.
 
Не казвам, че това е проблема при теб - просто споделям моя опит и мисля, че тези коли са проектирана да държат по-добре с маслени амортисьори. 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

в доста от пунктовете за годишни технически прегледи към спирачния стенд има тресачка .

струва 10 лева и ще видиш със сигурност какво е положението с амортисьорите .

хубавите амортисьори дават показания между 70-90 % това говорим нови !!!

задоволително е ако амортисьорите покажат нещо около 50 % но под 40 ако е .. вече са си за смяна .

ако си над 50 .. можеш да караш .. ако си около 20 % си почти без амортисьори .

има някой , които дават около 40 % нови .. те са боклук и така ..

амортисьора освен да гаси вибрации .. другата му основна функция е да бута колелото към земята .

ако амортисьора ти не работи добре .. колелото ти остава по дълго време във въздуха .

също така .. освен това , вариант е и да са ти омекнали пружините . 

ако я товариш с много багаж .. това следствие е нормално . 

такава е логиката .. и най малко вероятно е .. гумите ти да са пластмасови , а не каучук 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А повече към задния, или към предния мост са оплакванията?

 

ПП - Имам малко горчив опит с 16" оригинални джанти Ауди(ронал). Значи тия боклуци с гуми Дънлоп Фаст РеспонС с размер 205/55/16(същия боклук) докарва тегло на гума с джанта 21,5 килограма!!! За сравнение оригинални лети Ауди джанти с Малоя с размер 195/65/15 са 15,5кг...След като ги разкарах по-щастлив не съм бил.

 

Това е само пример. Все пак обаче един тежък комплект гуми с джанти + леко тръгнали амове и ето ти филм с неизвестен край. Точно стабилността на Ц4(конкретно с АЦЕ) е едно от нещата с който ми блести с пълна сила :bia:

Редактирано от Vankata_84
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Днес на път за морето го изпитах същото. При ляв завой го прави само и аз също съм с 16-ки като гуми и джанти са идеални. Просто докато си карам със 130км/ч на ляв завой и мина през леко "накъдрен" асфалт се разтриса цялата предница...

Редактирано от radi_nrj
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като минеш през неравности е нормално да се разтриса.

Говоря за ефект от поредица неравности една след друга в рамките на няколко метра. Не са с голяма амплитуда но са периодични. Особено в завой. При преминаване през такива със скорост повече от 50км/час се усеща тупкане в колета точно като топка за баскет с честота 1-3 пъти в секунда. В този момент се губи сцепление и предницата започва да бяга от завоя. Може би и задницата. Инстинктивно натискайки спирачки сработва АБС и става съвсем романтично.

 

В момента карам със зимни гуми 205/16 с надеждата че ефекта ще изчезне. Мекички. Предишните ми бяха Пирели 215/16 коравеняци и го отдавах на това ама не е. Рядко карам на дълги разстояния и по принцип не е голям проблем за това и го неглижирам. Обаче тия дни минах 1200 км и на няколко места ефекта ме изнерви. С налягане 2.5 но с 5 човека и багаж. То е свързано и с качеството на нашите пътища разбира се. Ако бяха перфектни нямаше да имам проблем. Доколкото знам Айртън Сена се преби заради подобен проблем с една бабуна на пистата след като махнаха активното окачване във формулата.

 

Предполагам че съм с оригиналните заводски амортисьори защото всичко което сменям е с логото на Ауди. Това което знам е че по принцип има амортисьори с единично и двойно действие. Водя хидравличните за едностранно действащи. Т.е. пропускат ход нагоре и задържат при отпускане. Двойнодействащите запушват ускорение и в двете посоки.

 

До тук полезните идея е да ида на тресилка (да издиря такава).

 

doncecone ме уби като каза че газовите не стават.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно това имам в предвид, минаване през една или няколко неравности кара гумата да почва да подскача с висока честота и малка амплитуда и това продължава дори и след като стъпиш на равен асфалт. Спира когато намаля чрез отпускане на газта, в такива ситуации спирачка не натискам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И при мен се получава същото нещо, когато колата прелита през неравности ,че дори и през мостовете ,където има пропадане , започват зверски вибрации и колата все едно ще се разпадне и трябва да намаля. За мен също проблема е кофти амортисьори , но и слабост в конструкцията на окачването.

eee ама се изказа каква слабост, таз кола е със супер кораво окачване.Несе прави често но когато ремонтираш на парче и с евтинджаци нещата придобиват друг характер.Влизаш в една безконе4на спирала и няма излизане. Редактирано от VBI
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да споделя малко опит по въпроса:

 

Купих Еската със зимни  гуми 205/60/16, колата именно така се държеше...една година ми трябваше да реша проблема без да съм целял. Просто смених гумите с 225/50/16 и нещата се оправиха сами. Бях много учуден и се замислих какво съм прменил и като погледнах профила на резервната гума, която не бях сменил и профила на една от новите гуми ми направи впечетление, че старата гума е с много "прав" страничен профил..т.е. на джанта с 7,5 J стоеше равна отстрани, докато по-широката си имаше характерния балон на гумата, който осигурява именно "убиването" на малките вибрации. Или с други думи казано и на по-големите вибрации част от амплитудата се поема от гумата и едва след това поема пружината и амортесьора.  На старите гуми поради липсата на този извит профил, гумата не си е вършила работата да поема част от всяка вибрация.  Т.е. получава се  ефекта като каране с нисопрофилни твърди гуми, който ти описваш, въпреки, че си с по-меки гуми сега. Колата е много стабилна на равно, но при последователни неравности колелото губи сцепление.

Може би проблема при теб не  е това, но го имай впредвид, понеже именно гумите първи поемат малките неравности, окачването е после ;). При мен разликата беше огромна в поведението на колата въпреки, че съм със оригиналното спортно окачване. Първо изчезнаха малките трептения на волана при каране по паваж (имаше го и това) и вече много по-добре се държи при последователни неравности. Месец след това се наложи да сменя напълно здрави амортесьори, понеже се бяха вече побили отдолу (2- 3мм)и не лежаха добре в леглото т.е. вкарваха ми допълнително хлопане, но ефекта се усещаше само докато карам с 4-5 км/ч по неравности. И преди да ги сменя вече се усещаше, че колата се държи съвсем различно.

ПП: Само да вметна....дори и да си с по-меките гумите, ако е нарушен характерния извит страничен профил на гумата, значително се променя, ако мога да го нареча ход да гумата т.е. много по трудно се огъва изправен борд на гумата, от колкото извит. Справка опит с огъване на ученическа линия. Няма ли го балона на гумата, прехвърляш и нейната работа на окачването и така се наслагват.

Пак казвам това е от мой опит, не твърдя, че това е проблема при теб и не ангажирам никой с мението ми ;) , а и обикновенно такива проблеми са комплексни ;) по малко от всичко ;)

Поздрави.

Редактирано от d_anev
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Колега, преди две седмици и аз, като теб реших, че са заминали амортисиорите, тампоните на  носачите и какво ли още не!!! Отидох в ТЕХ-КО и си купих почти цялата предница . :buhu: Амортисьори ( МОНРОЕ РЕФЛЕКС - газови) + тампони към тях, прашници, тампоните на носачите, тампони на магарето и спортни пружини ( LOW TEC) ! Проблемът с подскачането не отпадна. :rotcol:   На магистралата колата ми е като залепена за пътя, но в града е ад! 

post-82327-0-30890500-1379692026_thumb.j

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Монро амортисиори са на нивото на оптимал квито и да беше взел други са по-добре...

Колегата най-вероятно е с поуморени предни амортисиори.. Боге газовиса отлична опция имах същата кола смених ги караха 70 х км втори път на същата кала с каяба втвърди се возията...Боге газови тва е инъче наляганто е долре да е над 2.3...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако мислиш, че е от амортисьорите и искаш да пробваш, без да се набутваш 200 + лв, имам 2 бр Боге газови почти като нови! Карани са не повече от 15 000 км, предимно по магистрала.  Мога да ти ги дам да ги пробваш. Пък ако се окаже, че е от тях и ти харесва как вози, ще се разберем за някаква цена. 

 

За мен щом пише в каталога, че са маслени, значи има защо. А и разликата в цената между двата вида на Боге е 20 лв, което не е кой знае колко. Т.е. качеството на двата продукта е доста близка, просто начина им на работа е различен. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моята кола е с 4бр. газови амортесьори и нормални пружини и нямам никакви оплаквания от возията.От около месец съм сложил нови гуми 225/45/17,преди бях с 205/55/16 и бях притеснен че ще се развали много комфорта на возене,но аз лично не намирам разлика освен че колата стана много по стабилна в завоите с по висока скорост.16-ките ги помпех на 2,3атм и много се чудих за 17-ките на колко да ги напомпя,влязох в сайта на производителя(вредещайн) и там дават за ауди а6 ц4 2,5тди на 2,6 предни и 2,7 задни,аз ги направих на 2,6атм всичките защото обикновено в колата се возим само аз и жената.И не на последно място много е важно да ползваш точен манометър,защото ми се е случвало след прибиране от гумаджийницата да дава разминаване от над 0,5атм и налягането винаги се мери на изстинала гума.

Редактирано от audibs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

тва с разликата във возията само ти си го вярваш  преминавал съм през 15-16-17 на същото коле и разлика има много съществена...с 205 55 16 колата стои оптимално като поведение и "возия" със 17 е неприятно тя и без тва подскача като дъска а с тия гуми смятам че на 45 мм въобще не е подходящо в БГ за тази кола

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"тва с разликата във возията само ти си го вярваш  преминавал съм през 15-16-17 на същото коле и разлика има много съществена"- Това колега си е лично твое субективно мнение,за твоята кола,незнайно с какво окачване и поддръжка.Разлика във возията има между зимните ми 205/60/16 и 17-ките,но стабилността в завоите я няма никаква.За мен оптимални за моята кола,като баланс между стабилност и возия, са 225/45/17,кара се само извънградско,а градско си карам едно ситроенче да го чупя из дупките в Бургас.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 10 months later...

Миналата седмица смених носачите и засега проблема се реши. Особено десния беше много разбит и тресенето започваше  още от 100-120 км.ч.  Това го проверих с минаване през едни и същи места и сега с новото окачване нямам проблеми.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...