Jump to content

Маслото на маслата-> 5W50 & 10W60


Recommended Posts

Тази тема я повдигам защото ми омръзна да чета за масла. Ето тук в няколко изречения общият отговор на въпроса "Какво масло да си купя?" Нещата които съм написал са в резултат на няколко стотин страници прочетени в мрежата + опит на познати.

Най-добрите масла за всеки автомобил са плътните. Тези които си запазват вискозитета при всякакви условия.

С две думи:

5W50 е маслото избор на европееца.

10W60 е маслото избор на рацера.

Европеец в случая е човек който иска да съхрани двигателя, и да запали при всякакви условия.

Рацер в случая е човек който често кара в лютеницата. Мой приятел който често кара в режим при който му свети в червено блока на двигателя между 2 и 3ти цилиндър кара само 10W60. Е на него му светят в бяло и спираните дискове. За ауспуха не говорим.

Та тук освен Лорда и КОКО 100 (който така и не успя да достави за сега такова масло) никой не е споделял от къде се намира. При това на прилична цена.

---------------------

За нормалния потребител който не си пада по синтетиката препоръката е:

Лятно време 15W50

Зимно време 5W40, 10W40 (няма особенна разлика освен при много минусови температури).

Смяна на маслото? Преди смяна на сезон. Т.е. зимното октомври, лятното напролет. БЕЗ ЗНАЧЕНИЕ на пробега.

Идеята е че маслото през зимата събира много кондензат, разрежда се и се поврежда. Така че замяната му на 4-5000 км при градско каране напролет е задължителна.

При тези условия конкретната марка не е от особенно значение. :fight:

Редактирано от Wizi
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 205
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Забравих да добавя.

-------------

Ако ви се забавлява намерих форум само за масла

http://theoildrop.server101.com/forums/ubbthreads.php

Ето и препоръките за масло за бензинов двигател от Фолксваген:

http://www.vw.com/vwcom/content/objects/pd.../engoil_gas.pdf

На http://www.vw.com/owners/serv_care.html това място е източника на инфото. Там има и друга информация касаеща гуми, дизел и т.н.

Ето и списък на маслата одобрени от АУДИ -> ЦЪК!

Редактирано от Wizi
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При мен има 10W60, 94лв. туба от 5л.

Това 10W60 може ли малко по-подробно. На коя фирма, кой модел? За да ти се обажда който е заинтересован.

хм ,много интересно защо одобрените масла от Ауди са все 5w 40 и 5w 30??някои!?? :flehan:

Защото масло 40 е масов модел. И защото е дошло времето на "енергоспестяването". По-тънките масла дават икономия на гориво 3-5%. И разрушават двигателите по-добре. Нали се сещаш че производителя няма сметка от "вечен двигател". Вече двигател над 250000 се счита за остарял. А и по-тънките масла изгарят по-бързо което устройва и нефтопроизводителите и търговците и сервизите. Само мен не ме устройва. А теб?

Имаше един анализ в USA където Motul Le Mans беше тестван в лаборатория при над 20000км пробег. Заключението на лабораторията беше: Няма промяна в качествата на маслото. Може да издържи повече от още 10000км. Разгледайте форума за масла. Там не си поплюват. Има хим. анализи на много видове масла което ние не можем да си позволим. За сега.

Редактирано от grizzly
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Защото масло 40 е масов модел. И защото е дошло времето на "енергоспестяването". По-тънките масла разрушават двигателите по-добре.

А и по-тънките масла изгарят по-бързо което устройва и нефтопроизводителите и търговците и сервизите...

Това нещо не мога да го разбера. Обясни какво имаш в предвид. Не е заяждане а просто молба за информация. Много хора караме с 5W40 или 10W40. :flehan:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз карам с 10W40. Ама мотора ми потраква. Бас ловя че с 5W50 ще работи като нов.

Тук съм писал УЖАСНО много за масла ама никой не чете.

Ето любимата ми тема по въпроса: http://audibg.com/forum/index.php?showtopic=10121

Най-общо казано между популярните 10W40 и 15W40 има значителна разлика във визкозитета при 150 градуса Целзии. Ако да са 40. Там в темата пише.

Моля колегата ACE да не се заяжда на дребно. Ако има полезна информация да я публикува. :flehan:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

хм ,много интересно защо одобрените масла от Ауди са все 5w 40 и 5w 30??някои!?? :flehan:

Може и това да има значение:

"Engine oils which currently meet Audi Oil Quality Standard VW 502 00"

Редактирано от tenev
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За печки не съм чел но смятам че:

5W50 Ruuulz! ;):flehan:;)

Все пак почети. Има достатъчно инфо. Предполагам че трябва да има същото и за дизел.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

SYNTHOIL RACE TECH GT1 10W-60

LIQUI MOLY

Синтетичното моторно масло SAE 10W-60

Моторно масло за лек ход при екстремни експлоатационни условия. С широк вискозитетен диапазон 10W-60 HD. Притежава висока температурна устойчивост. Надеждността на мазането се запазва дори при екстремални температури. Оптимизира мощността на двигателя. Осигурява незабавно мазане при запалване на студен двигател и съществено подобрява защитата от износване. Отговаря на изискванията на съвременните поколения двигатели (многоклапанни и с турбокомпресор).

Всесезонно високоефективно моторно масло за спортни цели. За бензинови и дизелови двигатели.

API SL\CF

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това са маслата на motorex, аз с такова карам в момента но не съм сигурен кое точно е, днес ще погледна:

Fully Synthetic

XPERIENCE FS-X 0W/30

XPERIENCE FS-X 0W/40

XPERIENCE FS-X 5W/40

XPERIENCE FS-X 10W/60

CONCEPT V-XL 0W/30

Synthetic Performance

SELECT SP-X 5W/30

SELECT SP-X 5W40

SELECT SP-X10W/40

SELECT SP-X 20W/50

SELECT LA-X 5W/30

PROFILE M-XL 5W/30

PROFILE M-LA 5W/30

PROFILE V-XL 5W/30

PROFILE V-XL 5W/40

Semi Synthetic

TOPAZ 5W/40

TOPAZ 10W/40

TOPAZ 15W/40

EDITION TS-X 5W/30

http://www.motorex.com/index.cfm/fuseactio...h/1-418-442-674

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лорда кара с КАСТРОЛ 10W60. Ето и темата: http://audibg.com/forum/index.php?showtopic=12805

Странно ми е защо това 5W50 (10W50) не се предлага. Попаднах на ТОТАЛ 7000 15В50 което по спесификации изглежда идеално. Няма го на склад. :flehan:

Иначе ако едно нормално масло 10В40 струва около 10лв/л не виждам проблем в нещо по-хубаво за 15-20лв/л.

Например най-нормалното масло за България е 15В40. То е близо до идеалното. И най-евтино (минерално). С една мъъничка забележка. Под -20 градуса желира. Сиреч ако се ползва до -15 друго ви не требе. Ама надолу е ужас.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мечо (grizzly) имайте малко повечко търпение. Ще доставят маслото. ;) Наистина не зависи от мен, а до момента съм дал над 20 лева за питаници и ходене по въпросната поръчка. Това разбира се си е чисто мой проблем. :flehan:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

теб луд ли те еба ква е тая цена дето изкара :dance:

Хе-хе това много ли ти се вижда. Аз взимам Кастрол 10W60 директно от вносителя с отстъпка за 28лв/литър, а за същото в Дунев ми искаха 36лв/литър.... :(

Това с какво масло ще караш зависи до голяма степен и от това колко време искаш да си карш колата. Ако смяташ да я сменяш на всеки 5-8 години няма никакъв проблем да слагаш 5W40 или 10W40, но ако имаш намерение да се пенсионираш с нея по-добре е да се слага по-мажещо масло 5или10W50или60...и задължително синтетика. Това се отнася и при колите с газови уредби маслата с по-голям температурен стабилитет са за предпочитане.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Утре мисля да взимам 8100 Motul да го тествам :dance: 5w40.

За мен мисля , че е достатъчно 40 и определено си пазя мотора.

Маслото от вносителя, благодарение на Коко.

5w40 незнам къде е в класацията, може би маслото на кандидат-европееца. :(

Редактирано от L&R
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мога плахо да подскажа, че истината за маслото е някъде по книжките за колите ни, а всичко останало е въпрос на самоинициатива, сиреч експериментаторски дух. Моята Б4 пише, че трябва да се кара с 10w-40, аз я карам с 15w-40. Еми, какво да кажа, нито мога да се похваля, нито да се оплача. Колата просто си върви. Успех с експериментите все пак.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мога плахо да подскажа, че истината за маслото е някъде по книжките за колите ни, а всичко останало е въпрос на самоинициатива, сиреч експериментаторски дух. Моята Б4 пише, че трябва да се кара с 10w-40, аз я карам с 15w-40. Еми, какво да кажа, нито мога да се похваля, нито да се оплача. Колата просто си върви. Успех с експериментите все пак.

Ами няма как да пише друго в книжките - по времето, когато са правени колиците ни такива масла просто е нямало (....W50/60)... Освен това нормално е в книжките да се дава долна граница - не е възможно да се изброят всички масла надвишаващи изискванията на тези от книжката...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 11 months later...

Да подхвана аз тази стара тема...

Единственото масло 5W-50, което има VW 5XX.XX и се намира на пазара е MOBIL 1 5W-50. И по-конкретно е със VW 505.01 - това в един магазин го гледах

Има и с 505.00

505.01 не знам дали става за ABK двигател, ама ако се съди по тази таблица тука май не става: http://audibg.com/forum/index.php?act=attach&amp...st&id=11678

Преди карах с REPSOL 5W-50, но се притеснявам защото няма VW 5XX.XX

От друга страна пък MOBIL препоръчват и въпросния 5W-50 за този мотор:

( http://www.datateck.com.au/lube/mobil_au/ )

AUDI

80 2.0E, 1984cmі Eng. (1992-1995)

Crankcase

MOBIL 1 5W-50 or MOBIL SYNTH S 10W-40 or MOBIL SUPER S PLUS 10W-40

Service Refill Capacity: 3.0* Litres (See Note 204)

______________

204 Oil meeting VW Standard 502 00 is recommended. May also use MOBIL SUPER XHP 15W-40 or MOBIL SUPER HP 20W-50

Абе не мога да разбера за кво иде реч в тия масла и стандарти...

Edit: А, още нещо - Мобил го препоръчват, а после пишат в забележка 204 да ползваме VW 502 00. E как като това масло не е такова изобщо?

Редактирано от SpeedyMan
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

5W-50 Kroon Oil има 502.00 и 505.00.

Впечатления: моят мотор конструктивно гори масло. Това започва да го гори малко по-рано от 10W-40, но няма висок разход на масло. Доскоро бях с 15W-50 Motul 6100. Много мъчи двигателя и зиме и лете. Най-странното беше, че Kroon 10W-40, го гори както Motul 15W-50. Още преди 2 години аз и Nasti забелязахме тази промяна с Motul. Вероятно е променена някой присадка.

Редактирано от KOKO 100 C4
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, Kroon явно са се погрижили за този пазарен дял на фенове на AUDI :hilezh:

Между другото открих още едно 5W-50 с 502 00/505 00, на LIQUI MOLY, не съм го виждал да се продава, от продуктите за EXPORT: http://www.liqui-moly.de/web/lmhomeen.nsf/...pecialoilexport

Редактирано от SpeedyMan
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък карам с тва:

FUCHS TITAN SUPERSYN PLUS 5W-40

TITAN SUPERSYN PLUS 5W-40 создано специально

для высокопроизводительных дизельных двигателей

VW / Audi TDI, оборудованных насос-форсунками.

Свойства

· TITAN SUPERSYN PLUS 5W-40 разработано в

соответствии со спецификацией VW 505 01 и

обеспечивает надёжную защиту от износа эле-

ментов привода насос-форсунок.

· TITAN SUPERSYN PLUS 5W-40 снижает потреб-

ление топлива, расход масла, и токсичность вы-

хлопа, а также способствует более быстрому про-

греву двигателя после старта.

· Благодаря исключительной стабильности вязкост-

но-температурных характеристик TITAN SUPERSYN

PLUS 5W-40 остаётся в заданном классе вяз-

кости при эксплуатации в самых жестких режимах

и при самых неблагоприятных климатических ус-

ловиях.

· Использование синтетического базового масла с

низкой летучестью обеспечивает минимальный

расход на угар.

Применение

· TITAN SUPERSYN PLUS 5W-40 идеально под-

ходит для всех дизельных двигателей с

непосредственным впрыском (EIU, Common-

Rail), а также дизельных двигателей более

ранних конструкций, и применяется с

нормальными интервалами замены.

· TITAN SUPERSYN PLUS 5W-40 может также

применяться в бензиновых двигателях.

· TITAN SUPERSYN PLUS 5W-40 совместимо со

всеми высококачественными моторными мас-

лами известных марок, и при необходимости

может смешиваться.

Спецификации:

ACEA А3 / B4

API SL / CF

VW 500 00 / 505 00 / 505 01

MB 229.1

Ford WSS M2C 917-A

Редактирано от corso
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък карам с тва:

А на кой ли му пука?

Виж заглавието на темата и се похвали другаде.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А на кой ли му пука?

Виж заглавието на темата и се похвали другаде.

Въх, как мъ нахрани! Много си любезен.

Мога да кажа колко струва и от къде, ама не явно няма да ви е интересно.

Наистина не видях, че се говори за W50 и W60! :bia:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мога да кажа колко струва и от къде, ама не явно няма да ви е интересно.

Ивчо, не бъди толкова обидчив (мечока си е мечок :bia: ) и кажи колко струва. Очаква се доставка на 5W-50, но докато не пристигне няма да пиша.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...