Jump to content

LED плафони и габарити


Recommended Posts

Колеги реших да се позанимавам и да заменя осветлението в купето, багажника и габаритите със светодиодно такова.

Общата мощност на изброените беше:

Централен плафон....10+2х5W

Задни плафони.......2x5W

Жабка...............1х5W

Багажник............2x5W

Габарити............2x5W

ОБЩО................55W

В проекта използвах 105 светодиода с обща мощност ~9W което е 5 пъти по-ниска консумация от стандартните лампи с нажежаема спирала.

Диодите поръчах от тук www.led-bg.com с куриера всичко излезе 20лв. Учебната платка на която запоих диодите струваше 3,5 лв. Размерите не и помня, нещо 10х15 ми се върти в главата, но не съм сигурен.

Предупреждавам хора със слаби нерви, треперещи ръце и без опит със запояването да не се захващат! (казвам го приятелски) Диодите и резисторите са много дребни и е необходимо да се монтират с помощта на пинсета.

Започнах с централния плафон. На свален капак очертах профила на светещата част и после нанесох шаблона върху учебната платка. Налага се да се изпилят двете рабра вътре в плафона които отделят средната част на плафона от двете странични понеже платката и диодите опират в стъклото и неможе да се затвори плътно. Получи се това:

3155607T.png

След което сканирах платката и маркирах местата на светодиодите

3155608g.jpg

За съжаление неможах да снимам плафона преди монтажа поради технически причини, а се налагаше да пътувам и го монтирах, а сега не ми се разглабя понеже монтажа е малко труден. Ето резултата след монтирането му.

3155702A.jpg

и понеже радардетектора ми е свързан за десния бутон на плафона и от там го включвам, левия бутон светка двете секци за четене (има мост м/у тях)

3155703w.jpg

Следват задните плафони. Особеност при тях е, че платките са огледални иначе няма да свети единия.

3155798y.jpg

3155799c.jpg

3155800H.jpg

Плафоните в багажника и жабката са еднакви и платките им са еднакви. С по 12 диода са в багажника. С различен брой диоди е плафона в жабката 9 бр.

3155888I.jpg

3155889i.jpg

3155890f.jpg

3155891T.jpg

3155892J.jpg

3155901Y.jpg

3155902N.jpg

Габаритите ги направих с по 12 бр. светодиоди, а цокълчетата имах от стари габаритни диоди.

3155903I.jpg

Ето и резултата (свети бяло, но на снимката малко синее)

3155940K.jpg

Всички диоди съм групирал по 3бр. последователно свързани с резистор 150 ома и палалелно спрямо отделните тройки.

Осветлението стана доста по-силно от старото и като цяло съм доволен от резултата. Ако някой има въпроси ще помагам. Не съм обяснявал подробно свързването понеже хората които са се занимавали поне малко с такива работи знаят за какво става въпрос. За такива които не са се занимавали горе в темата съм написал. Нека намерят някой друг да им свърши тази работа.

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 59
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Определено съм доволен. Жалко че от снимките неможе да се добие истинска представа за това как в действителност свети но е доста добве. Силно е, но не е дразнещо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Браво! Много е готино.

Ако си барнеш по същия начин и задния номер, багажника и жабката,

и колата ще стане led-комплект :steinigung:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поздравления колега! Този номер и аз го направих миналата година. Само да добавя ,че някои от LED крушките ги има в www.ebay.co.uk .Китайски са и са със същите светодиоди и излизат по евтино (или поне на съшата цена),отколкото да си играеш да запояваш.А пък си имат и цокъл. Само за централния плафон може човек да си поиграе. Аз си запазих и двете крушки ,които са в него - но ги разглобих(разпоих цокъла) и обърнах + и - ,защото там е обърнато захранването.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако си барнеш по същия начин и задния номер, багажника и жабката,

и колата ще стане led-комплект :rotcol:

Жабката е готова, а задният номер предпочитам да не се вижда от далече. За сега и 2х5 вата му стигат колкото да кажа че свети.

Поздравления за хубавата работа. Направо ти завиждам на нервите които имаш ... <_<

Чувствах се малко като хирург по едно време. Така си каляваш нервите :bia:

Само да добавя ,че някои от LED крушките ги има в www.ebay.co.uk .Китайски са и са със същите светодиоди и излизат по евтино (или поне на съшата цена),отколкото да си играеш да запояваш.

Има ги, но като моите няма никаде :gruebel: Кефа е в това да си ги направиш сам. Там където има софитна лампа съм заменил със платка която свети равномерно. Тези които ги продават на такъв цокъл са 3,6,9 броя и светят в средата на плафона. Виждал съм такива и не ми харесаха. Колкото до цената нали знаеш - кефа няма цена! :steinigung:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Аз също си направих плафоните със светодиоди и равносметката е следната:

- преди имах само на вътрешните плафони крушки с обща мощност - 35 вата а сега общо е май по малко от 5 вата и свети поне 5 пъти повече

само, че аз за целта използвах обикновени 5 мм бели светодиоди и ги монтирах на платка - това ми е първата платка която правя през живота си а преди седмица колегата Шадо ми обясни че резистор и съпротивление е едно и също нещо - бях мноооого бос на тази тема но много се зарибих и с четене и проби си неправих кефа да да монтирам и изработя САМ платки със светодиоди.

ето каква платка използвах аз - моля ако е много зле изработката не ми се смейте.

http://sborko1.snimka.bg/automobiles/plafon.594278.23554898

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А бе аз не съм фен много на излишните неща, но ЛЕД светлините и тяхната икономичност ми допада.

Някой мислил ли е да си произведем ЛЕД версия на обикновени габаритни крушки с две светлини а именно 21/5W??? Така няма да сменяме крушки често, а ако може да докараме и по-видими стоп светлини през деня ще е супер! На хубавите Аудита с тия големи стопове, и никаква функционалност направо :zustimm:

ПП - Иначе екстра самоделка си е сътворил колегата :zustimm:

Редактирано от Vankata_84
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...

На мен пък ми се случи следното:

Когато смеях лампите ми отказаха да светят и климатроника и той отказа помислих че е от бушоните проверихме няма нищо утре съм пак при ел.майстора че днес нямаше време

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 6 months later...

Интересува ме при подмяната със светодиоди в интериора запази ли се плавното светване/изгасяне? Иначе като мой съвет - при смятането на тока за диодите вземайте предвид 15V, а не 12V, разликата ще скъси живота им многократно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 9 months later...

Намерих си рядко качествени светодиодни Festoon 42мм и подмених 10 крушки в купето. Всеки е около 2.2W, демек пестя към 30 вата консумация до тук, мисля да сменям и другите. Много хубаво светят, спазват си фабричните показатели и са наистина много добра сглобка. Ето какво се получи:

33efb794ec1f40344c9f46854a7b5a5e_610x0.jpg

Учудващо качество!!!

52e56e803f7e144a2505043f4e0baca5_610x0.jpg

Под седалките, висящ плафон на кабели - една и съща скорост и бленда на фотото, демонстрация на силата на осветеност:

anim_9191baee-4d7e-e564-a5a3-dd9797f82ea6.gif

Топлота на бялото:

0859d498b018f42aa05776b7d90ea884_610x0.jpg

971e9c8d95c74a93537e549a7fd8df50_610x0.jpg

7bcd972caa9009b1258f9ae0da8223b4_610x0.jpg

Интериор, общ вид (само централните лампи са сменени - 4 в салона и 2 в багажника), на вратите не са сменяни за отдолу и назад, там цокъла е W5W, плафоните за карта също не са сменяни:

anim_2bc2a6e0-c942-0784-815f-d07784ed28b8.gif

5450d21ccb932f3f391f9fcedf718007_610x0.jpg

Предна зона:

d5a46e95ed1330ec2a1ede4b8831f2fb.gif

Реално на живо около 50% по-силно светят 2-ватовите лампички, от 5-ватовите жични (което, естествено не си личи на снимките, а и аз ги обработвах за изравняване на динамика, че иначе стават съвсем само мацаница и преекспонирани петна и съвсем нищо не личи).

Няма как да се опише, освен на живо да се види :)/>/>

5700384g.jpg

Тук е албума с големите размери на снимките и допълнителни:

http://pics.data.bg/albums/37218/a6-led

Имам няколко останали, ако някой иска да пише...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може ли да споделиш, от къде си ги намерил? На каква цена? Радиаторчетата за тях от къде се купуват? Благодаря.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може ли да споделиш, от къде си ги намерил? На каква цена? Радиаторчетата за тях от къде се купуват? Благодаря.

Купих ги от e-bay естествено, лампичките са цяла сглобка с радиаторчето, наистина много кадърно изпълнение, рядко се среща такова при китайските джаджи. Правил съм си сам Фестуун и други лампи за интериора на предишната кола, но смятам, че не си струва времето, труда и риска да повредиш вложените материали, когато китайците бълват евтина стока... Тези са CAN-BUS и автоматичен поляритет - неща, които не бих спазил ако аз си ги правя. Предлагам останалите ми бройки на 10 лв парчето, ако някой иска да ми пише на ЛС.

Само не се подвеждайте по "price and shipping cost first" :)/> Стар абонат съм на e-bay и да предупредя за имитациите и бюджетните варианти без охлаждащо ребро (не се вижда на снимките обикновено), както и намалена консумация на диодите (съответно неотговаряща мощност).

Редактирано от ogip
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да покажа и аз как си ъпнах плофона

Сложих осветление на решетчиците като във фугите сложих светловоди.

img3295a.jpg

когато не свети

img3296ap.jpg

и когато свети

img3301a.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко ъпдейт на темата. Дойде време и за осветлението на задния номер. Ето и какво сътворих за него.

5739305l.jpg

5739306n.jpg

5739345q.jpg

5739308t.jpg

В габаритите отпред и отзад вече съм с този модел крушки:

t10-3528-smd-28-led-white-light-bulb-for-car-signal-side-light-2-pack-dc-12v_bhkkul1345800858996.jpg

светят си със същия интензитет като крушките 5W които са в габарита отзад, а отпред също стана много добре.

За стоповете ползвам този модел:

2903986_2_585x461_rev002.jpg

По нататък във времето ще помисля и за мигачите, но като имам пак по-свободно време.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко ъпдейт на темата. Дойде време и за осветлението на задния номер. Ето и какво сътворих за него.

5739305l.jpg

5739306n.jpg

5739345q.jpg

5739308t.jpg

В габаритите отпред и отзад вече съм с този модел крушки:

t10-3528-smd-28-led-white-light-bulb-for-car-signal-side-light-2-pack-dc-12v_bhkkul1345800858996.jpg

светят си със същия интензитет като крушките 5W които са в габарита отзад, а отпред също стана много добре.

За стоповете ползвам този модел:

2903986_2_585x461_rev002.jpg

По нататък във времето ще помисля и за мигачите, но като имам пак по-свободно време.

Ако може дай някакви снимки на габаритите отзад и на стоповете като светят! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз си ги смених абсолютно всичките с такива от ибей и стана супер.Плафоните пак си гаснат бавно,но се появи един проблем,не мога да ги светна от бутона на плафона - получава се само леко мижене.Странното е,че не съм сменил само тези над сенниците и ако в това време отворя сенник и той светне,то светват и тези на плафоните иначе само мижукат.Някой знае ли какда се справя с проблема?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако може дай някакви снимки на габаритите отзад и на стоповете като светят! :)/>/>

Колега снимки нямам и за сега нямам възможност да направя, но дори и да направя по снимки нищо неможе да се разбере.

Габарита е 1:1 както е с обикновената крушка, а за стопа е много малко по-слаб и блед от този с крушка.

Номера обаче кърти мрака. Осветява отзад едни 50 см зад колата насочена надолу светлина. Не очаквах чак толкова да свети, но се получи супер.

Към колегата Alexiev

По плафоните трябва да останe някъде поне една лампа с жичка за да не се получава тази аномалия. Проблема според мен идва от това, че модула е предвиден да може а захранва едни 50 вата, а при светодиодите консумацията е прекалено ниска и от там се шашка модула. При поне една оставена крушка в някой от плафоните този проблем го няма.

При мен в купето всички плафони са светодиодни вече от почти 2 години и нямам този проблем.

Редактирано от leo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...