Jump to content

Спирачките на новата ми Q5-ца скърцат.


kimbi

Recommended Posts

Преди 2 месеца си купихме от магазина Q5 (ново)- след 500-600 км. предните спирачки започнаха да скърцат като спирам. Много неприятно силно скърцане и това от време на време. Скърцането се получава малко преди автомобила да спре или ако си задържа леко педала на спирачката с около 2-5 км/ч. Отидох в сервиза (гаранционно) и ми смениха накладките (предни), като ми обясниха че това се случвало при някои серии на Q5, защото накладките били много твърди. До тук добре ама след "нови" 500-600 км. спирачките отново започнаха да скърцат по същия начин. Пак сервиза (там недоумение) и решиха да ми сменят дисковете и накладките (предни) ............. След нови 300 км. отново скърцане и то много неприятно... На свтетофар, пред магазин, на паркинга УЖАС. Да Уточня че автомобила е вече на 5000 км. (със скрцащите спирачки сме си я карали) ПОМОЩ :rolleyes: При последната смяна ми обясниха че вече нищо не могат да направят ако започнат отново да скърцат. Вече щели да извикат специалисти от Германия... Аз имам още 2 автомобила които съм купил нови - А3 и Пежо 307 - при тях няма и звук от спирачките. Моля ако някой има Q5 или идея от къде идва скърцането да го сподели... БЛАГОДАРЯ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 55
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Просто за пробата опитай с хубави афтърмаркет накладки. Разбирам, че въпросът е принципен и за гаранционен премиум автомобил това не е решение. Но дори в сервиза да са добронамерени и да ти оправят (в сегашно продължително време:rolleyes:) гаранционно колата, нервите няма кой да ти ги плати.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега това се получава когато феродото не е чак толкова твърдо и се изпича при нагряване. Има лек за това правят се прорези за температурно разширение. За повече инфо ми драсни на л.с. или тел. 0894 657 222

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лошото е, че на гаранционен автомобил нямаш право да му правиш прорези, да му сменяш афтърмаркет части и т.н. А че в Порше сервизът е на не особено високо ниво и диагностицирането на проблеми им е особено трудно, за това може много да се изпише и е масово мнение. НО, нямаме избор.

Успех пожелавам! :gruebel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При първоначално подкарване на автомобила, препоръчват през първите 200-300 км спирчките да се ползват много рядко и само с леко и не продължително натискане на педала. Иначе при още не улегнали накладки/нищо че и те и дисковете са нови/ се получава изпичане на повърхностният слоъ и това води до последващо скърцане и свирене.Затова най удачният вариант е след покупката на нов автомобил да се покара малко извън града. Но това гореописаното е естествено при препоръки от сервиза и в идеални условия...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм с нови предни дискове и накладки на Ferodo,доскоро скърцаха само при движение и спиране на заден ход,от вчера постоянно!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм с нови предни дискове и накладки на Ferodo,доскоро скърцаха само при движение и спиране на заден ход,от вчера постоянно!!!

защотто си им давал зор от тяхното слагане още. Изпекъл се е повърхностният слой и затова. А иначенаферодо са дори меки като структура

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Причината за свирене на нови накладки е само една - неправилно боравене със спирачния педал. Новите накладки не спират добре, което често се компенсира с по-голям натиск върху педала и по-продължителното му задържане. Това води до изпичане на външния слой на накладките и от там идва свиренето. На някои коли /като Инфинити например/ спирачните апарати и накладките са малки за нуждите на колата и са постоянно изпечени.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какво значи "неправилно боравене с педала"??? Дайте да не спираме !!! Както писах по-горе след смяната на дисковете и накладките сме изминали 400 км. - градско на много къси дестинации- просто няма как да загреят тези накладки че да се изпекат.

И така да предположим че са "изпечени" - ако правилно съм разбрал "повърхностен слой" това означава ли че след като се изтърка този слой ще спрат да скърцат???

Моля някой от Вас ако има Q5 да пише как е при него ....

P.s. От сервиза първия път ми споделиха че проблема със скърцането е познат при първите модели на Q5 - твърди накладки и при смяната им всичко се оправяло...

Но не и при мен.…

Редактирано от kimbi
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако в Порше БГ не могат да ти решат проблема си направи една екскурзия до Гърция - обаждаш се предварително в Ауди в Атина, записваш си час (по едно време работеха и събота), оставяш им колата, разглеждаш разните му камъняци и вечерта си я взимаш. Предимството да караш нов автомобил е, че имаш глобална гаранция :)

Като не могат да ти помогнат на родна почва, търсиш варианти като този

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Скърцането при съвсем леко натискане на педала на спирачките според специалистите в чуждестранните сайтове идва от резонанс създаден от вибрации при лягане на буталцето върху накладката.Когато караме с обикновенни дискове част от праха от накладките попада между буталцето и накладката и при натискане леко на спирачка се получава това неприятно свирукане......

Това което препоръчват е поставянето на фин слой медна грес в задната част на накладката където ляга буталцето...

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре, защо тогава не свирят всички... Нали прах има при всички марки автомобили???

Според мен истината е една - гадни накладки- твърди

Редактирано от kimbi
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Свиренето се предизвиква от явление наречено "стик слип". Получава се при микро премествания като скърцане на панти на врати примерно. Ако се смажат направляващите на спирачките и задната част на накладките с подходяща смазка би трябвало да изчезне.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен истината е една - гадни накладки- твърди

Това, че са твърди и скърцат не ги прави автоматично гадни. Вероятно са с много по-добри показатели от по-меки и нескърцащи накладки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да според един специалист в тази област нарочно са направени от такъв материал за да си запазват качествата при загряване, понеже това е автомобил с по-голяма маса. Да ама какво от това... като спирам някъде например на светофар или пред магазин и всички се обръщат от зверското скърцане... Да зверско е... Зверско неприятно... Между другото имам клип сниман с телефона за да покажа на сервиза скърцането. Ще ви го постна

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре, защо тогава не свирят всички... Нали прах има при всички марки автомобили???

Според мен истината е една - гадни накладки- твърди

Да от накладката зависи много често и от марката,но това както казват колегите не ги прави автоматично боклуци.

Мисля че последните години е забранено използването на абразивни и канцерогенни съставки защото са вредни за природа и бозайници и заместителите им създават това малко неудобство.

Мазни ги с малко медна гресчица и ще решиш проблема за доста време !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

човече ти си милионер,дреме ти че скърца. :respekt:

В евро ли?

сме изминали 400 км.

"СТЕ изминали" означава, че колата се кара от повече от един човек или не от теб. Виж как е карана и дали има съмнение че са изпечени накладките. Ако не са лесно ще ти намерим меки накладки.

Редактирано от carlitobrigante
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Скърцането при съвсем леко натискане на педала на спирачките според специалистите в чуждестранните сайтове идва от резонанс създаден от вибрации при лягане на буталцето върху накладката.Когато караме с обикновенни дискове част от праха от накладките попада между буталцето и накладката и при натискане леко на спирачка се получава това неприятно свирукане......

Моят случай е точно такъв. Даже свири само отпред отляво. Накладките са АТЕ. Колата е дърта, ако има значение :respekt:

Тези дни точно си мислех, че тежката предница може да е причина за изпичането на накладката, въпреки правилната експлоатация след смяна.

Забелязал съм, че моят майстор пристъргва леко с пила крайните ръбове на накладките и ги мацва с нещо преди да ги сложи.

Мисля причината е това, за което говори Гризли.

Редактирано от _koko_
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ей голям проблем. :)

На моите две Ку7-ци спирачките си скърцат от нови. Досега съм сменял на едната два пъти предни и един път задни накладки, а на другата два пъти всички. Причината за смяна не е скърцане, а износване.

Досега са били с оригиналните, със сменени в Порше Pagid, с набавени от Коко100C4 (да е жив и здрав!) също Pagid... с някои повече с други по-малко скърцането винаги го има.

Последните от Коко100С4 най-малко скърцат. Не знам защо при условие, че са същия парт номер и производител като предишните.

На задните на едната сега сложих Феродо някакви супер тихи пак от Коко. Поскръцват ама кротко.

Карай си колата и си гледай кефа.

Ако знаеш как зверски ми скърца АТВ-то като спираща тежконатоварена железница, а според всички форуми е нормално ...направо Ку-то си е безшумно брат.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Зпочнах да питам хора като ги вида с Q5 дали и тях им скърцат... Досега говорих с един господин който каза че си е купил автомобила преди 1 година и е нямал никакъв проблем със спирачките- не са скърцали. Моделите са абсолютно идентични

НЕ МОГА ДА ПОВЯВРВАМ....

Редактирано от kimbi
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А бе човек, от толкова писане от другите колеги не разбрали че ти така ползваш спирачките че сам си ги приебаваш.И между другото при нас само един клиент с Q5 се оплака че му скърцат накладките.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...